Maras ukida članarinu za HGK
Fotomontaža: Index (FAH)
IAKO su nam početkom tjedna Ministarstvo gospodarstva Ivana Vrdoljaka (HNS) i Ministarstvo poduzetništva i obrta Gordana Marasa (SDP) potvrdili kako će Nacrt prijedloga Zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori "nositi" Ministarstvo gospodarstva koje je trebalo objaviti prijedlog Zakona na svojim stranicama i pozvati na javnu raspravu, to se nije dogodilo!
Naime, Marasovo ministarstvo jutros je na svojim službenim stranicama objavilo prijedlog Zakona o HGK te od danas otvorilo javnu raspravu koja će trajati do 22. studenog ove godine.
U pozivu stoji da je nositelj Nacrta prijedloga Ministarstvo poduzetništva i obrta kao i da je zakon izrađen u suradnji s Ministarstvom gospodarstva!
Treba zatražiti ispis iz članstva
Osnovne promjene su dobrovoljno članstvo odnosno plaćanje članarine za mikro i male poduzetnike te obvezno članstvo za srednje i velike poduzetnike. Malih je poduzetnika 96 posto od sadašnjem ukupnom članstvu u HGK, a po prihvaćanju Zakona mogu odmah podnijeti zahtjev za ispis iz HGK.
"Visina članarine koju plaćaju članovi bit će utvrđena razmjerno visini ukupnih prihoda i broja zaposlenih svakog pojedinog člana u godini koja prethodi godini u kojoj je nastala obveza plaćanja članarine", stoji u prijedlogu zakona kao i dodatak o ukidanju doprinosa za sve članove, kao oblik parafiskalnog rasterećenja svih poduzetnika.
Šef HGK se bira na javnom natječaju i može imati samo dva mandata
Novine su i u izboru Predsjednika HGK koji se bira na na javnom natječaju na mandat od četiri godine, a predsjednik može biti na čelu Komore najviše dva mandata. Prema prijedlogu zakona nasljednik Nadana Vidoševića, Luka Burilović trebao bi po prihvaćanju zakona biti razriješen te bi se raspisao natječaj za novog predsjednika. Podsjetimo, Burilović je izabran za predsjednika Komore 3. ožujka ove godine a na tu dužnost stupio je 1. travnja. Izabran je na mandat od 4 godine.
"Skupština raspisuje i provodi izbore za prvu skupštinu u skladu sa odredbama članka 5. ovog Zakona, u roku od 90 dana od stupanja na snagu ovog Zakona", stoji u prijedlogu Zakona. Skupština HGK raspisuje natječaj za izbor čelnog čovjeka HGK-a te ga imenuje i razriješava.
Nova Skupština
Promjene su i u sastavu Skupštine HGK koja će imati 71 člana i to po "ključu" visine plaćene članarine te po teritorijalnom ključu.
"U Skupštini treba biti osigurana teritorijalna i granska zastupljenost članova te zastupljenost članova prema veličini članova na način da Skupštinu čine: po jedan član iz svake županije (ukupno 21 član), najmanje 15 % članova Skupštine predstavnici srednjih gospodarskih subjekata te najmanje 15 % predstavnici mikro i malih gospodarskih subjekata", stoji u prijedlogu Zakona.
Naime, članove Skupštine više ne predlažu gospodarska vijeća kao što je bilo do sada, a što je Vidoševiću osiguravalo trajni mandat, već se propisuje da članove Skupštine biraju članovi Hrvatske gospodarske komore neposredno na izborima. Znači ide se na neposredni izbori svih članova. Svaki član ima najmanje jedan glas, a broj glasova svakog pojedinog člana utvrđuje Skupština razmjerno visini članarine koju plaća.
Sukob u Vladi
Podsjetimo, prema dogovoru u Vladi Zorana Milanovića, Ministarstvo gospodarstva trebalo je objaviti prijedlog Zakona o HGK na svojim stranicama te pozvati na javnu raspravu o zakonu. Prije objave zakon su morala usuglasiti dva ministarstva i to Ministarstvo obrta i Ministarstvo gospodarstva. No, s obzirom na nesuglasice između ministra Gordana Marasa i Ivana Vrdoljaka koje su prije svega bile vezane uz obvezno plaćanje članstva HGK, Ministarstvo obrta i poduzetništva odlučilo se na ovakav korak kako bi Prijedlog zakona što prije izašao na javnu raspravu te kako bi što prije bio donesen novi Zakon.
Ministar Maras još je u ožujku ove godine govorio kako Zakon o HGK samo što nije gotov te ga je najavljivao do kraja travnja. No, to se nije dogodilo.
Index je početkom ovog tjedna postavio istovjetna pitanja ministru Vrdoljaku i ministru Marasu o prijedlogu Zakona za HGK, no dobili smo različite odgovore. Iz Marasova ministarstva rekli su nam kako je prijedlog Zakona gotov te spreman na javnu raspravu, no iz Vrdoljakova ministarstva rekli su nam kako zakon i dalje nije usuglašen a tako ni gotov.
Sukob zbog članarina
"Za sada ne možemo govoriti o dijelovima prijedloga Zakona dok je još u izradi", stoji u odgovoru Ministarstva gospodarstva na pitanje postoji li dogovor između Ministarstva gospodarstva i Ministarstva poduzetništva i obrta oko ukidanja obveznog članstva u HGK. Marasovo ministarstvo poslalo nam je isto pitanje sasvim drugačiji odgovor.
"Prema usuglašenom prijedlogu Zakona mali poduzetnici, dakle svi oni koji imaju manje od 50 zaposlenih, a takvih je 96 posto, moći će birati hoće li biti članovi HGK, odnosno, za njih će članstvo biti dobrovoljno", stoji u odgovoru kojeg smo dobili iz Ministarstva poduzetništva i obrta.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati