Ministar Ivić iskoristio uhićenje Purde za napad na pristaše objave Registra branitelja
Foto: Vlado Kos / Cropix
KABINET ministra branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislava Ivića u svojem je priopćenju iskoristio uhićenje vukovarskog branitelja Tihomira Purde u BiH za napad na pristaše objave Registra branitelja.
U priopćenju ističu da su u dogovoru s predsjednicom Vlade Jadrankom Kosor kontaktirali obitelj Tihomira Purde, koji je uhićen na graničnom prijelazu između Hrvatske i BiH, te su im ponudili pružiti potrebnu pomoć. I to je jedini dio priopćenja iz Ministarstva koji se izravno tiče uhićenja hrvatskog branitelja.
"Ovo je najbolja poruka onima koji se zalažu za objavu Registra"
"U očekivanju detaljnijih informacija vezanih uz njegovo uhićenje, napominjemo kako je taj neželjeni događaj moguća posljedica i objave tzv. Registra hrvatskih branitelja na internetu", piše u priopćenju iz Ministarstva te se dodaje kako su oni upozoravali da bi "da bi javna objava Jedinstvenog registra hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata mogla dovesti i do takvih posljedica te još jednom ističemo kako je zaštita osobnih podataka o hrvatskim braniteljima ujedno zaštita njih samih".
"I ovaj slučaj, kao i uhićenje hrvatskog branitelja Veljka Marića u travnju 2010. na graničnom prijelazu između Republike Srbije i Bugarske, najbolja je poruka svima koji se zalažu za javnu objavu podataka iz Registra kakve bi posljedice takav potez mogao prouzročiti", piše u priopćenju iz Ministarstva te se dodaju da će poduzeti sve kako bi zaštitili hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji te im pružili potrebnu pomoć.
Ako bude potrebno premijerka će razgovarati s Tadićem
Purdino uhićenje je danas komentirala i premijerka Jadranka Kosor koja je rekla da će, ako bude potrebno, osobno sa srpskim predsjednikom Borisom Tadićem razmotriti taj slučaj. Najavila je da će ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković u ponedjeljak kontaktirati srpsku ministricu pravosuđa.
"Učinit ćemo sve da dobijemo punu istinu i vidimo što se može učiniti jer ne bi bilo dobro da se stvori dojam o bilo kakvom progonu hrvatskih branitelja", kazala je Kosor. Premijerka nije znala reći postoji li popis osoba koje Srbija tereti za ratne zločine, ali je spomenula da je, koliko je njoj poznato, bivši ministar Ivan Šimonović razgovarao sa srbijanskom kolegicom o određenim popisima jedne i druge države.
Hrvatska ima popis osoba protiv kojih je vođen postupak
Za razliku od premijerke, HSP dr. Ante Starčević tvrdi kako Hrvatska ima popis osoba protiv kojih je pokrenut ili su vođeni postupci zbog kaznenih djela ratnih zločina. Oni se pozivaju na službeno priopćenje Državnog odvjetništva iz srpnja 2010. godine u kojem stoji da je "mješovita komisija za pripremu i razmjenu popisa osoba optuženih ili osuđenih zbog kaznenih djela ratnih zločina, kao i onih protiv kojih je u tijeku istraga zbog tih djela, i kako su ti popisi razmijenjeni na radnom sastanku dviju strana".
"Navedeni popisi ne predstavljaju 'tajne' popise, ali nisu ni javna lista imena i prezimena osoba čijom bi objavom došlo do povrede integriteta tih osoba. Sukladno ranijim priopćenjima, ponavljamo, zainteresirane osobe mogu dobiti informaciju nalaze li se na popisima osoba protiv kojih su pokrenuti ili vođeni kazneni postupci zbog kaznenih djela ratnih zločina i to u različitim stadijima postupaka, ali se ti podaci ne smiju umnožavati, objavljivati, ponajviše ne u sredstvima javnog priopćavanja, ni davati drugima na korištenje radi i isključivo zaštite integriteta osoba čija su imena na popisu. Naglašavamo, takvo objavljivanje podataka bilo bi u suprotnosti sa pozitivnim zakonskim propisima.
Svrha tih popisa je evidencija osoba za koje postoji bilo osnovana sumnja bilo optuženje ili pak presuda zbog počinjenja kaznenih djela ratnih zločina, a kako bi se tim osobama dala mogućnost njihove obrane pred nadležnim sudom te potom sankcioniranje počinitelja bilo osuđujućom bilo oslobađajućom presudom.
Purda nije bio na tom popisu
Na spomenutom sastanku Republika Hrvatska je dostavila popis na kojem su navedeni podaci sa stanjem na dan 31. ožujka 2010. o osobama protiv kojih su pokrenuti ili vođeni kazneni postupci zbog ovih kaznenih djela i to u odnosu na 433 osobe pokrenuta je istraga, protiv 563 osoba podignuta je optužnica i u odnosu na 538 osoba izrečene su presude", stajalo je u priopćenju Državnog odvjetništva.
HSP dr. Ante Starčević je pozvao Vladu i Ministarstvo pravosuđa na poduzimanje žurnih pravnih i diplomatskih mjera za zaštitu pravnih interesa hrvatskog branitelja Purde, jer on nije na popisu osoba koje je Srbija dala Hrvatskoj. "HSP dr. Ante Starčević traži od Vlade, Ministarstva pravosuđa, Ministarstva unutarnjih poslova i Državnog odvjetništva žurno i odgovorno postupanje", stoji u priopćenju zamjenice predsjednice stranke Pere Kovačevića.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati