Misteriozni rebalans proračuna bez povećanja PDV-a, plaće i mirovine se neće dirati!
Foto: Ranko Šuvar (Cropix)
NAKON tri i pol sata sastančenja vladajuće koalicije u Banskim dvorima, ministar Đuro Popijač okupljenim je novinarima na pitanje hoće li biti novih poreza jasno kazao - neće!
O detaljima dogovora, međutim, nitko od prisutnih nije želio mnogo govoriti. SDSS-ov Milorad Pupovac potvrdio je tek kako su se koalicijski partneri usuglasili o okvirnim elementima rebalansa, ali da će se više o sastanku znati sutra od Jadranke Kosor, nakon njezinog sastanka s predsjednikom. Za Index je potvrdio kako povećanja PDV-a neće biti, no o ostalim porezima, poput onoga na poslovanje banaka nije želio govoriti. "Okvirne konture rebalansa proračuna premijerka će sutra predstaviti predsjedniku države, a nakon toga će Vlada na sutrašnjoj sjednici to uputiti u Sabor. U Saboru će se o rebalansu raspravljati u četvrtak na izvanrednoj sjednici", kazao je Pupovac.
Kako doznajemo od ministra zdravstva Darka Milinovića, što će biti s novim porezima koji se u javnosti spominju, poput onoga na poslovanje banaka, još ništa nije definirano. "Još slijede novi sastanci", kazao nam je Milinović. Pitanje poreza na poslovanje banaka za Vladu bi moglo biti naročito problematično. Sindikati su još danas kazali kako inzistiraju na tom porezu smatrajući da i banke moraju dati svoj doprinos u krizi koja trese državu. Međutim, guverner HNB-a Željko Rohatinski jasno je kazao kako mu ne pada na pamet intervenirati ako u slučaju oporezivanja poslovanja banaka, iste dignu kamate ili povuku kapital iz zemlje.
Na čemu će se štedjeti?
"Prema onome što nam je danas prezentirano plaće i mirovine se neće rezati. Točnije, Ministarstvo financija nastojat će zatvoriti proračun bez rezanja plaća i mirovina", kazao je u razgovoru za Index HSS-ov Josip Friščić. Šef seljaka nam je otkrio kako će se rebalans temeljiti na tome da svako od ministarstva podjednako ponese teret rebalansa, odnosno da uštede milijardu i pol kuna. "Uštedjelo bi se na rezanju troškova svih onih osim najnužnijih te na preraspodjeli na najnužnije potrebe", kazao je Friščić.
Potvrdio nam je kako se o porezu na poslovanje banaka još razgovara ta da "nekakav decidirani stav o tome još nije donesen". "Ministarstvo financija će u tom pogledu još razgovarati sa svojim timom, a slijede i razgovori sa sindikatima", kazao nam je Friščić koji je dodao kako se danas nije razgovaralo ni o prodaji državnih udjela u tvrtkama.
Iz Josipovićevog Ureda već je stigla obavijest o sutrašnjem sastanku s premijerkom Kosor te se odmah upozorilo kako će predsjedniku i njegovom stručnom timu za proučavanje prijedloga rebalansa proračuna trebati vremena zbog čega nakon sastanka neće biti izjava za medije.
Jadranka Kosor u 17 sati sastala se sa sindikalcima koji su danas na presici zatražili od Vlade da se opredijeli je li na strani krupnog kapitala ili na strani radnika. Zaprijetili su i štrajkom ukoliko se prihvati rezanje plaća u javnom sektoru za 10 posto.
Poruka Kosorici uoči sastanka sa sindikatima: Odluči se jesi li za kapital ili za radnika!
Vlada bi prihode mogla povećati prodajom manjinskih udjela u nekim tvrtkama
Pitanje rebalansa stvar je i političkog dogovora Vlade s koalicijskim partnerima i sindikatima koji su najavama štrajkova reagirali na moguće smanjenje plaća. Premijerka je najavila kako će ovaj rebalans, kao uvod u izradu proračuna za iduću godinu, voditi računa o najosjetljivijim skupinama, tako da rodiljne naknade i doplatak za djecu ne bi trebali biti smanjeni.
Umjesto novih poreza, Vlada bi prihode mogla pojačati prodajom manjinskih udjela u nekim tvrtkama. Samo paket dionica T-HT-a u vlasništvu države vrijedi oko 800 milijuna kuna. U državnom džepu preostalo je ponešto dionica u još četiristotinjak poduzeća. Također, izvjesno je i povećanje trošarina na cigarete, što bi također trebalo osigurati dodatna sredstva u državnim financijama.
Prodaje se Croatia osiguranje?
Stanje državnih financija dodatno bi se moglo popraviti prodajom tvrtki u vlasništvu države. No, s obzirom na to da HDZ-ova Vlada prije svega na umu ima svoje interese i interese koalicijskih partnera, nije lako donijeti odluku koje poduzeće smije ići "na bubanj". Prva bi žrtva navodno trebala biti Croatia osiguranje, donedavno firma "u vlasništvu" HSLS-a.
Međutim, otkad je HSLS napustio koaliciju, njihovi interesi više nisu bitni premijerki Kosor. Stoga ne čudi što, kako javlja Jutarnji list, izvori iz Vladinih krugova tvrde da se Croatia osiguranju sprema prodaja. Prodavat će se i tvrtke u kojima država ima manjinski udio, a možda i neke nekretnine. Hrvatski fond za privatizaciju već je izradio stanje portfelja kojim upravlja i dao prijedlog privatizacije državnih udjela u više od 470 tvrtki.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati