Mrsić: Tko zaposli mladog radnika na neodređeno bit će oslobođen plaćanja doprinosa
Foto: Hina
MINISTAR rada Mirando Mrsić na Sajmu poslova u Osijeku najavio je novu mjeru poticanja zapošljavanja među mladima.
"One poslodavce koji zaposle mladu osobu u dobi između 15 i 29 godina na neodređeno vrijeme u sljedećih pet godina ćemo osloboditi bruto doprinosa na plaće", najavio je Mrsić, dodavši kako je ohrabujuće to što je oko 8,5 tisuća mladih otvorilo svoje tvrtke.
"U vrijeme kada posla nema, država je odgovorna stvoriti uvjete za nalaženje posla", rekao je Mrsić koji kaže da smo u zadnjih šest godina zbog velike recesije izgubili oko 300.000 radnih mjesta.
Tko ima 20 zaposlenih, a ne zaposli invalida plaćat će kaznu od 30 posto minimalne plaće
MINISTAR Mrsić najavio je i nove mjere kojima će puniti proračun. Od 1. siječnja svi poslodavci koji imaju najmanje 20 zaposlenih moraju zaposliti određeni broj osoba s invaliditetom.
"Proširujemo obvezu kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom i na realni sektor", poručio je ministar i dodao kako svi poslodavci koji ne ispune kvotu morat će plaćati naknadu od 30 posto minimalne plaće za svaku osobu s invaliditetom koju nisu zaposlili.
"Važećim Zakonom proširuje se obveza kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom i na realni sektor, pa će tako, od 1. siječnja 2015. godine, svi poslodavci koji zapošljavaju najmanje 20 radnika biti dužni zaposliti određeni broj osoba s invaliditetom, ovisno o ukupnom broju zaposlenih i djelatnosti koju obavljaju. Od navedene obveze izuzeta su strana diplomatska i konzularna predstavništva te integrativne i zaštitne radionice. Ovim izmjenama i dopunama Zakona predlaže se iz obveze kvotnog zapošljavanja izuzeti i predstavništva stranih osoba obzirom da ista nemaju status pravne osobe te su sastavni dio strane osobe – osnivača sa sjedištem u zemljama koje nisu članice Europske unije, odnosno Europskog gospodarskog prostora, a radnici imaju ugovor o radu sa matičnom pravnom osobom u inozemstvu.", stoji u dokumentu.
Obvezu kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom, poslodavci mogu ispuniti i na zamjenski način, odnosno primanjem na praksu učenika s teškoćama u razvoju, studenata s invaliditetom ili rehabilitanata, zatim zapošljavanjem studenata s invaliditetom temeljem ugovora o djelu redovitog studenta, primanjem osoba s invaliditetom na stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa, stipendiranjem redovnog obrazovanja osoba s invaliditetom ili pak sklapanjem ugovora o poslovnoj suradnji s osobom s invaliditetom koja se samozapošljava.
Poslodavci koji ne ispune kvotu niti zapošljavanjem niti na zamjenski način bit će u obvezi plaćati novčanu naknadu u iznosu od 30% minimalne plaće za svaku osobu s invaliditetom koju su bili dužni zaposliti, a koja sredstva će se koristiti namjenski u svrhu razvoja sustava profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom.
Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom pratit će tko ne zapošljava invalide i u skladu s tim donositi rješenje o obvezi plaćanja novčane naknade za obveznike.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati