Na onkologiji u Klaićevoj užasni uvjeti: "Zar ta djeca nisu zaslužila da žive?"
Foto i video: Damir Horvatović
KOLIKO puta možemo čuti parolu 'djeca su naša budućnost'? Što im pružamo danas, posebno kad su teško bolesna, najbolje znaju roditelji mališana koji se liječe od raka u Dječjoj bolnici u Klaićevoj. Novi Odjel hematoonkologije već dulje iščekuju, pa im je obećani početak radova u sljedećoj godini skoro cijela vječnost.
Tri sobe s 15 kreveta trenutni su kapaciteti onkologije u Klaićevoj. Roditelji iza 21 sat moraju otići. Nikolina Babić prvi put je to prošla kad je njena 2,5-godišnja Elen imala tek šest mjeseci.
"Posljedice odvajanja mog djeteta od mene su bile da je mom djeteta curila krv iz nosa, da je plakala, da je povraćala ne od kemoterapije nego od plakanja. Ja sam bila s njoj dvije godine i normalno da je bio veliki šok i za nju i za mene ostaviti je tamo samu", rekla je Nikolina.
Iako sestre i liječnici daju sve od sebe, djeca dodatno pate.
"Zar ta djeca nisu zaslužila da žive?"
"Kad sam došla tamo, srce i duša su mi htjeli iskočiti kad sam vidjela gdje je uopće moram ostaviti. Lakše ti je kad si s nekim u sobi pa možeš podijeliti svoje jade i brige. Bolje nego da si sam, ali da su barem dva djeteta. Pa to je sramota. Zar ta djeca nisu zaslužila da žive?", istaknula je Babić.
U Klaićevoj rade četiri onkologa, godišnje se ondje liječi stotinjak djece iz cijele Hrvatske. Nikolina je ogorčena, jer neka djeca nemaju vremena za čekanje.
"Nagledala sam se smrti koliko nikad u životu nisam mislila da ću se nagledati. Gledaš dijete od dvije godine kako se bori za život. Ja sam znala doći doma i nisam po 2-3 mjeseca mogla oka sklopiti. S druge strane gledaš svoje dijete, želiš da ozdravi i da to sve prođe. Situacije su stvarno grozne i sramotno je da u cijelom Gradu Zagrebu, u tolikim bolnicama, oni ne mogu napraviti odjel", rekla je Nikolina.
Odjel se mora napraviti što prije
"Nama je bitno samo da se odjel što prije napravi jer stvarno već predugo čekamo", kaže Ljiljana Vuletić, majka jedne od pacijenata i predsjednica Udruge roditelja 'Ljubav na djelu'. Nadaju se proširenju drugog kata Klaićeve, za što su već imali spremnu donaciju od 20 milijuna kuna.
"Taj projekt je propao zbog protupožarne suglasnosti koja se nije mogla dobiti. Imali smo i projekt u Vinogradskoj koji je isto propao zbog strateških planova ministra Ostojića da je u Vinogradskoj to nemoguće izvesti zbog nekakvih strategija u zdravstvu. Trenutno je u izradi arhitektonski projekt na drugom katu onkologije u Klaićevoj. Nama je obećano da će siječanj-veljača biti taj arhitektonski nacrt gotov", istaknula je Vuletić.
Ministarstvo: Projekt proširenja pokrenut
Iz Ministarstva zdravlja poručuju da je cijeli projekt proširenja pokrenut, a isto su u priopćenju potvrdili i iz ravnateljstva Klaićeve.
"Na drugom katu će se smjestiti odjel i dnevna bolnici na površini od 452 kvadrata. Predviđene su tri bolesničke sobe sa smještaj majki s djetetom. U sadašnjim prostorima poliklinike uredit će se tri ambulante s pratećim prostorom", priopćili su iz Ministarstva zdravlja.
Intenzivno se izrađuje projektna dokumentacija, a realizacija projekta očekuje se sljedeće godine. Nikolina je pesimist.