Prognoze sve gore: Eurozona je već u recesiji, a dogodine će biti još gore
Foto: AFP
"GLOBALNI ekonomski oporavak je na izdahu, ostavljajući zemlje eurozone usred blage recesije, a SAD pred vratima iste", priopćeno je u današnjem izvješću Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) koja je drastično srezala svoje prijašnje prognoze ekonomskog rasta.
Europska ekonomija drastično usporava
Na globalnoj razini rast će dogodine iznositi 3,4 posto, što je prilično manje od prijašnje prognoze OECD-a kada se predviđao globalni ekonomski rast od 4,6 posto. Ali čak ni tako male brojke neće biti rezultat oporavka europske i američke ekonomije, već poticaja kojeg će globalna ekonomija dobiti od nadolazećih ekonomija poput Brazila i Indije.
OECD tvrdi kako je situacija najgora u eurozoni, koja se već nalazi u recesiji. Porazno zvuči podatak da je za narednu godinu predviđen rast od mizernih 0,2 posto na razini eurozone, ali i to bi se moglo dodatno smanjivati ako se uzme u obzir trend da se svako tri mjeseca prognoze dodatno krešu. Usporedbe radi, OECD je u svibnju predviđao kako će eurozona dogodine imati rast od 2,1 posto.
ECB jedina ima moć da obuzda širenje krize
U OECD-u smatraju kako su političari napravili mnogo grešaka pri traženju odgovora na krizu, što je dovelo do toga da su i najjače ekonomije postale ugrožene. "Situacija s nemogućnošću da proda svoje obveznice jasno je pokazala da se zaraza širi i da je stigla i pred vrata Njemačke", kazao je OECD-ov ekonomist Pier Padoan za Reuters.
"Prva stvar koju treba učiniti, a to je apsolutni prioritet, jest povećati ulogu jedinog faktora koji ima moć zadržati širenje krize, a to je Europska centralna banka. ECB mora uspostaviti ograničenje na obvezničke prinose, što bi zasigurno umirilo strasti na tržištu", kazao je.
Federalne rezerve već su ispucale sve svoje adute
To se ne može reći i za američke Federalne rezerve koje su već u ekonomiju upumpale ogromnu količinu svježeg novca. OECD tvrdi da Fed više neće imati municije ukoliko američka ekonomije ponovno zapadne u probleme i uspori. Zanimljivo je da u OECD-u navijaju za to da Kongres ne izglasa rezanje i ograničavanje troškova, jer bi to dodatno usporilo ekonomski rast i uzrokovalo novu recesiju u SAD-u.
Kina usporava, Japan se diže
Kriza u Europi i SAD-u drastično će se odraziti i na mogućnosti kineske ekspanzije. Njihov rast će u 2012. godini usporiti na 8,5 posto, ali to su i dalje brojke o kojima "razvijene" ekonomije mogu samo sanjati. Jedina svijetla točka u OECD-ovoj analizi je Japan, čija ekonomija pokazuje neočekivano brz oporavak nakon katastrofe koja je zemlju pogodila početkom godine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati