Ogromna većina profesionalaca iz Europske agencije za lijekove ne želi u Hrvatsku
Foto: Hina, Zagreb EMA
SADA više uopće nema sumnje da se Europska agencija za lijekove (EMA) neće preseliti iz Londona u Zagreb. To proizilazi iz ankete zaposlenika EMA koja je procurila u medije. U njoj su zaposlenici EMA rangirali prijave 19 gradova koji žele biti novo sjedište ove važne europske agencije. U anketi koju je objavila EMA nisu bila navedena imena gradova, no nije dugo trebalo da se pojave u europskim medijima.
>> Bandić i Kujundžić se blamirali u Bruxellesu
Zagreb je tako dobio podršku tek 20 posto zaposlenika. Lošije od Zagreba su prošli Bratislava (14 posto), Varšava (10 posto), Bukurešt (8 posto) i Sofija (6 posto). Najveću podršku zaposlenici EMA su dali Amsterdamu (81 posto je za preseljenje u taj nizozemski grad), nakon čega slijede Barcelona (76 posto), Beč (73 posto), Milano (69 posto) i Kopenhagen (65 posto).
Stav zaposlenika nije naravno jedini kriterij u procesu odlučivanja o tome gdje će u Europskoj uniji biti sjedište Europske agencije za lijekove, ali je važan jer bi prevelik odljev zaposlenih mogao dovesti do paralize rada EMA, što će se pod svaku cijenu htjeti izbjeći. Agencija za lijekove ima oko 900 zaposlenika i veliki utjecaj, te zapošljava vrlo stručne ljude koje nije lako na brzinu zamijeniti. S obzirom na to da 80 posto zaposlenika EMA nije zadovoljno idejom da nastave raditi i živjeti u Zagrebu, a mnogi su već najavili da će dati otkaz ako se agenciju preseli u gradove koji su loše ocijenjeni, manje-više je jasno da EMA u glavnom gradu Hrvatske ne bi mogla funkcionirati.
Bandić se hvali sigurnošću Zagreba, no ljudi iz EMA bi radije u Barcelonu
Svemu tome zasigurno nije pomogla ni prezentacija hrvatske ponude za koju su bili zaduženi ministar zdravstva Milan Kujundžić i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Njihovo ponašanje i izražavanje, koje se u hrvatskom društvu smatra dovoljno neproblematičnim da budu postavljeni odnosno izabrani na svoje funkcije, u briselskom kontekstu nikome nije bilo ni simpatično ni uvjerljivo, pa ne čudi što se predstavljanje hrvatske ponude pretvorilo u debakl. No, barem su Kujundžić i Bandić imali priliku ići na izlete u London i Bruxelles na račun svih nas.
Koliko je bila pogrešno osmišljena prezentacija hrvatske ponude najbolje pokazuje što su Kujundžić i Bandić kao najvažniju karakteristiku Zagreba istaknuli sigurnost. Taj provincijalni stav teško je mogao biti uvjerljiv za ljude koji žive u Londonu. Bandić se i u izjavama za medije neukusno hvalio kako u Zagrebu nema terorističkih napada poput onih u Parizu i Barceloni, no zaposlenici EMA su baš Barcelonu stavili na drugo mjesto svojih favorita, i to u anketi koja je napravljena nakon nedavnog terorističkog napada koji je potresao ovaj grad. Stručnjaci iz Europske agencije za lijekove očito bi radije bili izloženi mogućnosti terorističkog napada, nego da moraju živjeti i raditi u gradu kojim upravlja Milan Bandić.
Prema analizi EMA, preseljenje ove agencije u neki od gradova zbog kojega bi nastao masovni egzodus zaposlenika dovelo bi do “trajne štete za sustav”, a s obzirom na to da 80 posto zaposlenika nije dalo podršku Zagrebu, nema smisla i dalje inzistirati na tome da postoji ikakva realna šansa za uspjeh Kujundžićevog i Bandićevog tragikomičnog projekta.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati