VIDEO Previšićevi zaštitari dežuraju na FFZG-u, članica Studentskog zbora za Index: "Čega se dekan boji?"
Foto: Akademska solidarnost, Index
NAKON što je rektor Damir Boras jučer raspustio Studentski zbor Filozofskog fakulteta, studenti su danas pokazali kako se neće lako pomiriti s tom odlukom te najavljuju Plenum i daljnje akcije.
No, čini se da se s eventualnim buntom studenata ne mire ni vladajući na Fakultetu, prije svih dekan Vlatko Previšić te su jutros na Fakultetu viđeni zaštitari koji su angažirani na trganju plakata koji pozivaju na studentski plenum.
Studentima je zabranjen ulaz i u posebnu prostoriju koju koriste studentske udruge posljednjih 20 godina.
>> Tijek događaja na Filozofskom fakultetu pratite na Indexu:
18:43 "Budući da ne možemo donositi službene odluke, naš današnji sastanak nije mogao rezultirati nikakvim službenim odlukama.
Ne znamo čega se dekan boji, mi ne predstavljamo nikakvu opasnost za njega, ali zaštitari su još uvijek ovdje. Nismo planirali nikakvo nasilno upadanje na Fakultet niti nikakve nasilne akcije. Pozivamo studente da se organiziraju, bit će Plenuma, pozivamo na daljnje akcije, možda ih bude, a možda ne bude. Dogovaramo se iz dana u dan", kazala je za Index članica Studentskog zbora FFZG-a Irina Masnikosa.
18:05 Priopćenjem se oglasio i Studentski zbog FFZG-a.
"Povodom odluke Senata Sveučilišta u Zagrebu od 13. 9. Studentski zbor Filozofskog fakulteta i studentski predstavnici u Fakultetskom vijeću ukazuju na to da je raspuštanje Studentskog zbora još jedan u nizu pokušaja zaustavljanja legitimno pokrenutog postupka razrješenja dekana Filozofskog fakulteta Vlatka Previšića.
Takva nas odluka posebno iznenađuje s obzirom na to da je rektor Boras bio taj koji je raspisao izbore za Studentski zbor upravo za 13 mjesta, a dekan Previšić taj koji je potvrdio 13 studentskih predstavnika kao jednakopravne članove Fakultetskog vijeća. Gotovo godinu i pol nakon provedenih izbora za Studentski zbor, kao i godinu dana nakon početka mandata studentskih predstavnika u Fakultetskom vijeću, dekan i rektor zaključili su da su oba postupka bila nelegalna. Pitanje je zašto onda zbog njih odgovaraju studenti, a ne oni koji su ih raspisali i potvrdili? Studentski zbor pritom tijekom cijelog trajanja tog razdoblja nije zaprimio nikakva upozorenja glede nepravilnosti prilikom njegovog izbora ili glede podzastupljenosti studenata u Fakultetskom vijeću, što se uostalom moglo riješiti i raspisivanjem dodatnih izbora za slobodna mjesta kako u Studentskom zboru, tako i u Fakultetskom vijeću, a što je u potpunosti u ingerenciji i odgovornosti dekana i rektora.
Zbog svega toga, teško je povjerovati da su prilikom svojeg čina dekan i rektor imali na umu obranu interesa i prava studenata. Dapače, teško je reći da su im na umu bili i interesi svojeg fakulteta, odnosno Sveučilišta u cjelini, jer takva odluka može imati dalekosežne posljedice.
Budući da omjer studentskih predstavnika u posljednih nekoliko saziva Fakultetskog vijeća, a možda i više, zasigurno nije dostizao famoznih 15,00%, sve odluke tog vrhovnog tijela mogu se dovesti u pitanje, uključujući i odluku o izboru Vlatka Previšića za dekana. Osim toga, izgledno je da i na brojnim drugim fakultetima postoji upravo identičan „problem“, što pravno gledajući ugrožava legalnost funkcioniranja Sveučilišta kao cjeline.
Jasno je dakle da se cijeli smisao te odluke mora shvatiti kao očajnički pokušaj dekana i rektora da spriječe dovršetak demokratski i legitimno pokrenutog postupka o razrješenju dekana Previšića koji je svoj epilog trebao dobiti upravo na rujanskoj sjednici Fakultetskog vijeća. Dekan je pritom ponovno dokazao svoj stav da je on, a ne Fakultetsko vijeće, vrhovno tijelo Fakulteta te nam je dao vjerovati da mu je stalo samo do svoje funkcije, a ne i do ugleda i dobrog funkcioniranja ustanove kojom ravna, dok je rektor instrumentalizirao Senat i institucije Sveučilišta kako bi sačuvao dekana Previšića.
Studentski predstavnici u Fakultetskom vijeću te članovi raspuštenog Studentskog zbora Filozofskog fakulteta kao legitimni predstavnici svih studenata Filozofskog fakulteta, poduprti od strane svojih kolega, izjavljuju ovom prilikom da će poduzeti sve što je u njihovoj moći kako bi obranili demokratske procedure na svojem fakultetu te kako bi sačuvali ono malo ugleda što je toj instituciji ostalo otkako je Vlatko Previšić zasjeo na mjesto dekana, a Damir Boras na mjesto rektora Sveučilišta u Zagrebu", stoji u priopćenju.
17:55 Inicijativa članova/zamjenika Vijeća Filozofskog fakulteta uputila je javnosti i zaposlenicima Fakulteta izjavu povodom događaja na Fakultetu tijekom posljednja dva dana:
"Poštovane kolegice i kolege,
budući da je jučerašnjom odlukom Senata Sveučilišta u Zagrebu raspušten Studentski zbor Filozofskog fakulteta, a postupak razrješenja dekana proglašen nezakonitim zbog nepravilnosti u izboru studentskih predstavnika u Vijeće Filozofskog fakulteta, dužni smo podsjetiti sve studente i zaposlenike Filozofskog fakulteta na pravni kaos i njegove posljedice izazvane brutalnom opstrukcijom odluka i rada Vijeća Filozofskog fakulteta:
1) U razdoblju nakon kvalificiranom većinom izglasanog pokretanja postupka razrješenja, dekan je protustatutarno blokirao provođenje tog procesa, kojim prema Statutu rukovodi Vijeće, odlučivši da sam «vodi» vlastiti postupak razrješenja tako što ga opstruira, kao što je sam sa sobom potpisao Dodatak ugovora o radu na određeno vrijeme, čime si je, uz blagoslov sveučilišnih vlasti, pokušao omogućiti protuzakonito produljenje rada nakon navršene 70. godine života.
2) Fakultet od travnja 2016. i ostavke Vlaste Erdeljac nema prodekanicu za nastavu i studente, a prodekanici za znanost i međunarodnu suradnju Branki Galić onemogućen je rad i sudjelovanje u upravljanju Filozofskim fakultetom. Za razliku od 0,4% studentske podzastupljenosti, takva situacija već mjesecima ne zanima nadležna tijela Sveučilišta u Zagrebu.
3) Dekan je proces razrješenja u skladu s odredbama Statuta pretvorio u farsu «kaznenom prijavom» pokrenutom protiv Nadežde Čačinovič i Branke Galić, i o tome najprije obavijestio medije, a tek zatim zaposlenike Filozofskog fakulteta. «Kaznenu prijavu» podnio je navodno i stoga što je pridržavanje Statuta Filozofskog fakulteta izazvalo «zbunjenost i ogorčenje velikog broja kolegica i kolega koji su zatražili poduzimanje energičnih mjera protiv onih koji dovode u pitanje zakonito i statutarno funkcioniranje Fakulteta». «Zbunjenost i ogorčenje» mogu se pokazivati bilo gdje, ali «traženje energičnih mjera» moguće je isključivo argumentiranom raspravom na sjednici Vijeća. Taktika zastrašivanja nije dekanu pomogla dosad, pa neće ni u ovom slučaju. S punim uvjerenjem, odlučno i solidarno podupiremo naše kolegice i ovom prilikom.
4) Međutim, «energične mjere» vidljive su danas na Filozofskom fakultetu prisutnošću unajmljenjih radnika jedne zaštitarske tvrtke koji, vjerojatno za javni novac, štite dekana od njegovih studenata i nastavnika. Čelnik javne institucije koji poduzima takav korak posebno ne zaslužuje biti na njezinu čelu.
5) Obnašajući dužnost dekana u razdoblju protuzakonite podzastupljenosti studenata u Vijeću od 0,4 %, Vlatko Previšić izazvao je najozbiljniju institucionalnu krizu s nesagledivim pravnim posljedicama po odluke Vijeća Filozofskog fakulteta i funkcioniranje naše ustanove od ožujka 2015, budući da je poništavanjem odluke o pokretanju postupka razrješenja dekana – zato što je Fakultetsko vijeće Filozofskog fakulteta koje ju je donijelo sastavljeno protivno odredbi članka 9. stavka 2. Zakona o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama te protivno odredbi čl. 33. st. 6. Statuta Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu – dovedena u pitanje zakonitost svih odluka koje je Vijeće donijelo u tom razdoblju. Odgovornost za ovo snosi isključivo dekan Previšić jer je za poštivanje zakona, u dijelu koji se odnosi na studentski zbor, nadležan i odgovoran čelnik visokoškolske ustanove: «Čelnici visokih učilišta dužni su osigurati zakonitost rada studentskog zbora i drugih studentskih organizacija koje djeluju na visokom učilištu, osigurati zakonito i pravodobno provođenje studentskih izbora i omogućiti svim studentima ravnopravno sudjelovanje u izborima.»
Ostavka dekana Previšića jedino je rješenje izlaska iz krize upravljanja u koju je samovoljom i opstrukcijom demokratskog odlučivanja doveo Filozofski fakultet.
Poštovane kolegice i kolege ne dozvolite samovolju, zloporabu procedura, narušavanje studentskih i naših prava i sloboda", napisali su.
Dekan Filozofskog zaustavio glasanje o vlastitom razrješenju, s prodekanima napustio sjednicu
Studenti Filozofskog zadovoljni jer je pokrenuta smjena dekana Previšića, on šuti
Dekan Filozofskog fakulteta kazneno prijavio profesorice Galić i Čačinovič
Nastavak je to sukoba studenata i dijela profesora Filozofskog fakulteta oko sporazuma o suradnji Filozofskog i Katoličko bogoslovnog fakulteta. Na studentskom plenumu tada je većina prisutnih glasala protiv sporazuma, a uslijedila je nakon toga blokada dekanovog ureda i sukobi dekana s članovima Vijeća koji su mu se usprotivili.
Fakultetsko vijeće bilo je za smjenu dekana Previšića, no rektor Boras odlučio je sinoć doskočiti smjeni dekana te je raspustio Studentski zbor.
Danas su tako na Filozofskom fakultetu osvanuli plakati s Borasom i Previšićem, no odmah su i skinuti. Skinuti su i plakati koji pozivaju na sastanak plenuma. Štoviše, prema informacijama s Fakulteta studentima je oduzeta i posebna prostorija koju studenti i studentske udruge koriste zadnjih dvadesetak godina.
"Dekanovo vrijeme je gotovo"
"Dekane, ne bojte se, ovo neće ovako završiti. Možda to još niste shvatili, ali vaše je vrijeme gotovo. Ovakvo je gušenje slobode govora na jednoj akademskoj instituciji, nakon svih manipulacija i korupcije samo još jedna stavka na već podužoj listi. Otići ćete u ropotarnicu prošlosti kao najgori i najomraženiji dekan u povijesti FF-a", stoji u objavi Akademske solidarnosti, sindikata profesora i studenata.
Akademska solidarnost poznata je po tome što je 2012. godine rušila paket štetnih zakona o obrazovanju.
Malo iza 13 sati na Filozofskom fakultetu viđeni i privatni zaštitari koji su dobili i svoju prostoriju na ulazu u fakultetu. Za sada su tu, kako nam kažu studenti, da se plakati opet ne pojave u zgradi Fakulteta.
Od Filozofskog fakulteta zatražili smo i odgovore vezano za posljednje aktivnost angažiranja privatnih zaštitara te oduzimanja studentskih prostorija, no odgovor još nije stigao.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati