Otkrivamo: Kako je Todorić zemljište u Bilju dobio 6 milijuna kuna ispod cijene
Foto: Index
NIJE samo država bila velikodušna prema Ivici Todoriću, prodajući mu poljoprivredni kombinat Belje za jednu kunu. Bile su to i mnoge slavonske općine koje su Belju nakon privatizacije prodavale zemljišta ispod cijene. Tako je općina Bilje 2008. godine Todoriću prodala zemljište u tek ustanovljenoj poslovnoj zoni po trostruko manjoj vrijednosti od procijenjene. Zašto? Odgovor već drugu godinu pokušava otkriti Državno odvjetništvo RH. Toliko, je, naime prošlo otkad je kaznenu prijavu protiv HDSSB-ove uprave podnijela Ružica Bilkić, predstavnica lokalnog HDZ-a. Ni danas, dvije godine nakon pokretanja prijave, iz DORH-a nema odgovora…
U svibnju 2007. godine, naime, uprava Belja d.d. iskazala je interes za kupovinu zemljišta u poslovnoj zoni općine Bilje. "Molimo Vas da nam žurno dostavite odgovor je li općina Bilje zainteresirana za prodaju navedenog zemljišta poduzeću Belje d.d. i pod kojim uvjetima, kako bismo mogli namjeravanje investicije uvrstiti u plan za iduće kratkoročno razdoblje…"- stoji u dopisu kojeg je potpisao Ivan Škorić, direktor "Belja d.d."
Žarko Zelić, tadašnji načelnik općine Bilje i predsjednik HDSSB-a, u dogovoru s članovima poglavarstva među kojima je bio i Igor Ružička, djelatnik Belja d.d., donio je odluku o evaluaciji zemljišta u poslovnoj zoni radi prodaje.
Tražili 12 eura, pa prodali za 4!
Procjenu početne cijene parcele površine cca 107 000 četvornih metara, općina Bilje napravila je uzevši u obzir neke ekonomske i razvojne parametre u 2007 g. : planiranu izgradnju ceste, tekuće projekte oborinske odvodnje, vodoopskrbe i javne rasvjete, te buduće projekte izgradnje kanalizacijskog kolektora i opskrbe plinom. Zaključili su da uz takvu infrastrukturu zemljište vrijedi 12 eura po četvornom metru, i o tome obavijestili upravu Belja d.d.
No, Belje d.d. odbija pregovarati o toj cijeni i u idućem dopisu izvješćuje poglavarstvo općine Bilje, da je spremno platiti tek 4 eura po četvornom metru uz plaćanje troškova kupoprodaje. Kako bi mogli prihvatiti tako nisku ponudu, tri puta manju od njihove početne cijene, u gradskom Vijeću i poglavarstvu općine Bilje, donose odluku da uz kupoprodajni ugovor po cijeni koju je predložila Todorićeva tvrtka, vežu i donaciju Belja za gradnju dječjeg vrtića u Bilju, tešku 500 tisuća kuna. U to vrijeme, navodno, nisu raspolagali ni građevinskom dozvolom za gradnju vrtića, no, učinak na lokalnu javnost već je postignut. Sporazum o donaciji potpisan je u rujnu 2007 g., a u članku 2. stajala je obveza Belja d.d. o isplati punog iznosa donacije u roku od 5 dana od postavljenog pisanog zahtjeva za isplatu. No, do danas iz općine Bilje u Belje d.d. nije stigao nikakav zahtjev s tim u vezi, pa općina još uvijek nema najavljeni novi dječji vrtić.
Ušparali Todoriću 6 milijuna kuna
Nedugo nakon Sporazuma o donaciji, općine Bilje raspisuje natječaj za prodaju spomenute parcele i to upravo po cijeni koju je odredilo Belje d.d., od 4 eura po četvornom metru. Time su načelnik Zelić i članovi Poglavarstva svjesno umanjili početnu cijenu zemljišta za osam eura po kvadratu, odnosno, tri puta. Na natječaju koji je završio u svibnju 2008. pobijedilo je Belje d.d. ponudom od 3.215.670,00 kuna, što je odgovaralo ranije "dogovorenoj" cijeni. U komisiji za natječaj osim načelnika Žarka Zelića nalazio se i Igor Ružička član poglavarstva i pripravnik u Belju d.d., te članovi poglavarstva čiji su članovi najuže rodbine također radili u Belju, što se moglo smatrati klasičnim sukobom interesa.
Razlika u procijenjenoj i kupoprodajnoj vrijednosti parcele iznosila je 6 milijuna kuna, i za taj je iznos 2010. tada već bivše članove općinskog poglavarstva prijavila nova načelnica, Ružica Bikić iz HDZ-a. Prijava USKOK-u i DORH-u do danas nije prihvaćena ni odbačena. Kako je uobičajeno u slučajevima koji se dodiruju najmoćnijih imena u tvrtki u državi, ustanova kojom upravlja Mladen Bajić, ne žuri s istragama…
"Zašto nas to pitate? HDZ je prodavao zemljište po kunu!"
Na upit zbog čega su Belju prodali zemljište po tri puta manjoj cijeni od procijenjene, iz sadašnjeg općinskog vijeća, u koje se na proteklim lokalnim izborima opet uselio HDSB, odgovaraju da je riječ o "dobrom poslu".
"Sa iznenađenjem i čuđenjem smo primili vaše upite vezane uz prodaju zemljišta u poslovnoj zoni poduzeću Belje. Ako vaša pitanja stavimo u tadašnji kontekst prostora i vremena na koja se odnose, odgovori su općepoznati, pa smo začuđeni da medij koji je bio izuzetno angažiran i na ovim temama, postavlja upite ovog tipa. Poznato Vam je da su susjedne općine i gradovi pod HDZ-ovom vlašću prodavale zemljište u svojim zonama po simboličnoj cijeni od 1 kune po m2 ili su čak i poklanjale svoja zemljišta, a neke to i danas čine, ne bi li privukle investitore na svoje područje."- odgovorila nam je služba za odnose s javnošću općinskog vijeća Bilje.
Napominju i da su početne cijene bile značajno veće od procjene vrijednosti zemljišta nadležnih državnih tijela koje je i sama Republika Hrvatska primjenjivala, ali i puno veće od početnih cijena jedinica lokalne samouprave iz okruženja, mahom sa HDZ-ovom vlasti. No, ipak, ne odgovaraju na pitanje zašto su pristali na cijenu koje im je prije natječaja uvjetovalo Belje d.d., a koja je trostruko manja od procjene koju su sami donijeli.
Štoviše, tvrde da cijenu nije uvjetovalo Belje, već "samo provođenje natječaja koji je javno objavljen u "Glasu Slavonije".
"Postupak prodaje zemljišta u Poslovnoj zoni "Sjever" Bilje proveden je sukladno zakonskim propisima u cijelosti i uz maksimalnu zaštitu interesa Općine Bilje. Da je tomu tako potvrđuje i činjenica da ugovor sa Beljem d.d. nikada nije doveden u pitanje, pa ni tijekom u cijelog mandata Ružice Bilkić."- zaključuju iz općinskog vijeća Bilja. Napominju i da za gradnju vrtića još uvijek nije kasno jer taj uvjet iz sporazuma s Beljem još uvijek vrijedi, ali ne kažu zbog čega još uvijek nije ispunjen i kada će to biti.
Ružica Bilkić za Index napominje da je postojao cijeli niz ugovornih i drugih obveza koji je sprječavao Belje d.d. da konzumira kupoprodajni ugovor. Zbog sprječavanja realizacije kupoprodajnog ugovora, lokalni je HDSSB uz potporu uprave Belje d.d. pokrenuo i kaznene prijave protiv Ružice Bilkić, o čemu ona za Index kaže:
"BELJE d.d. je kupilo dio građevinske čestice koju je trebalo razdijeliti i formirati dvije čestice. Jednu općinsku, a jednu koju je u naravi kupilo BELJE d.d.. Kako BELJE d.d. ne može početi izgradnju, a ni prethodno ishodovati dozvole dok se ne izvrši ova dioba suvlasništva, pitanje o početku obavljanja djelatnosti u roku od 3 godine od dana potpisa ovog Ugovora postalo je nedorečeno. Općina Bilje je sa BELJE d.d., početkom mog mandata, po ovom pitanju načinila Sporazum kojim je Općina Bilje preuzela provesti ovu obvezu diobe suvlasništva, a BELJE d.d. je preuzelo obvezu naknade troška ove provedbe. Ovaj postupak smo završili krajem 2011 godine. Provođenje ovog postupka iziskivalo je provedbu niza paralelnih i složenih radnji, a za koje sam upravo od ljudi koji su sve zakomplicirali provodeći ono što je od njih tražilo BELJE d.d., "zaradila" nekoliko neutemeljenih kaznenih prijava kojima me se pokušalo onemogućiti da raščistim situaciju kako bi počeo teći rok od 3 godine za BELJE d.d.. Dakle, rok izvršenja ugovorne obveze o početku obavljanja djelatnosti za BELJE d.d. može se "mjeriti" od siječnja 2013 godine, dakle nakon što je Općina Bilje ispunila sve ugovorne obveze temeljem Članka 7. i tek nakon što je Općina Bilje ispunila najvažniju ugovornu obvezu, onu temeljem Članka 3.. Sve ove ugovorne obveze, a na koje se tim Ugovorom obvezala Općina Bilje, priječile su BELJE d.d. da konzumira svoja prava i da ispoštuje svoje ugovorne obveze."
Projekt gradnje u poslovnoj zoni Bilja je time usporen, a o tome je li zakonit, i je li općina Bilje njime doista oštećena za 6 milijuna kuna, još uvijek se čeka pravorijek DORH-a koji u ekspresnom roku rješava "bitne" slučajeve poput seks skandala HRT-SDP.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati