Plenkoviću, kupljena većina u Saboru nije dokaz Marićeve nevinosti
Foto: Index/FaH
ZDRAVKO MARIĆ u nijednoj državi Europske unije nakon afere s Agrokorom ne bi mogao biti ne samo ministar vlade, nego ni blizu ikakve vlasti.
>> Plenković o novoj aferi: Nisam čitao tekst, samo naslov. To je reciklaža
>> OBJAVLJENI DOKUMENTI Marić je znao sve o stanju u Agrokoru, ali je lagao
>> BURNO U SABORU Petrov: Danas je jasno da Plenković mora podnijeti ostavku
No ovo je Hrvatska kojom vlada HDZ sa svojim satelitima u kojoj ne samo da je Marić i dalje šef financija, nego i on i premijer Andrej Plenković na svako spominjanje Marićeve odgovornosti u nemilim događajima lakonski odgovaraju kako je riječ o - reciklaži.
Tvrde danas da je Marićeva "nevinost" neupitno dokazana u nedavnoj saborskoj raspravi, kao da se ičija nevinost dokazuje glasanjem. Podsjetimo, protiv izglasavanja nepovjerenja Mariću glasovalo je tada 75 zastupnika, a za nepovjerenje ministru bilo je njih također 75.
HDZ, naime, jako želi održati sliku kako su, eto, "razvalili" u toj saborskoj raspravi te da tako podrazumijeva da ne postoji Marićeva odgovornost u aferi Agrokor. U stvarnosti, HDZ je samo kupio ljude koji su izvisili cijenu po kojoj im neće smetati Marić u vladi. Točnije, na kraju su presložili Sabor.
No, krenimo redom.
Nedostaje im samo još Maček
Najnoviji povod podsjećanja na Marića je današnji broj Nacionala koji je objavio dokumente iz kojih je vidljivo da je ministar financija Zdravko Marić znao sve o krizi u Agrokoru još krajem prošle godine, ali je o tome lagao hrvatskoj javnosti.
Riječ je o internim dokumentima Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR), u kojoj je Zdravko Marić i dalje šef Nadzornog odbora, a koji pokazuju da je Uprava HBOR-a još krajem 2016. bila detaljno upoznata s ozbiljnim poslovnim problemima u kojima se našao Agrokor. HBOR je unatoč tome krajem prošle godine kreditirao posrnuli Agrokor s 48,3 milijuna eura.
"To ovi koji su izgubili određene rasprave u Saboru nastoje ponovno vratiti tu temu", rekao je danas Plenković na tu temu, dok je Marić naglasio da je riječ o ponovnom udaru na njega i vladu.
"Poglavito iz perspektive toga da nakon 17 sati rasprave u Saboru, gdje je pred javnošću raspravljeno sve do u detalje, sad se ponavlja još jednom", rekao je danas Marić. Sinkronizirane izjave Plenkovića i Marića kao da je, barem se tako čini po stilu, pisao sam Ratko Maček, nekadašnji glasnogovornik notornog Ive Sanadera.
No razlozi za pad vlade i dalje stoje. I nije riječ o reciklaži, nego o revidiranju nedavne povijesti.
Od Hebranga do reciklaže
U vrijeme Ive Sanadera, HDZ se skrivao iza sintagme Andrije Hebranga kako oni "ne lažu, nego samo nekad ne govore istinu". Europski HDZ radi drugačije, njima su sve optužbe na rad ministara - reciklaže. Voljeli bi tako da zaboravimo kupovinu foteljama, novcem i ugovorima s kojim su došli do nove većine u Saboru. Nisu pobijedili u argumentima za aferu Agrokor, nego su presložili Sabor, odnosno većinu.
Nekima su obećali ministarske fotelje, nekima novac, davali su potpise za mirovine, nekima su dali glavnu riječ u kurikularnoj reformi, nekima nova imena ulica i trgova ili skidanje ploča. I jedva su opstali. Točnije, opstali su zahvaljujući onom jednom glasu Tomislava Sauche, kojeg više brine boravak u ćeliji Remetinca, nego sudbina Agrokora i hrvatskog gospodarstva.
Glavni razlozi za odlazak Marića, a tako i vlade i dalje stoje.
1. MARIĆU VIŠE NITKO NE MOŽE VJEROVATI
U službenoj biografiji navodi se kako je upravo Marić od 2012. do 2016. godine bio u Agrokoru jedan od izvršnih direktora za strategiju i tržište kapitala. Marićeva područja odgovornosti bila su međunarodno financiranje i odnosi s investitorima te spajanje i preuzimanja. Marić je tako bio zadužen za odnose s investitorima, odnosno bio je zadužen za to da toj javnosti prezentira financijske podatke Agrokora.
Priča oko Agrokora počela se urušavati kada su rejting agencije "načele" Agrokor, a pojavile su se i ozbiljne sumnje kako su frizirana financijska izvješća tog koncerna.
"Financijska izvješća nisu bila u mojoj odgovornosti", branio se Marić, no dok je bio u Agrokoru, on je ta sporna financijska izvješća prezentirao stranim ulagačima.
Tko mu danas od ulagača može vjerovati?
2. SUKOB INTERESA
Marić ima četiri godine radnog iskustva u Agrokoru na visokim dužnostima.
Menadžment Agrokora više se puta sastao s predstavnicima vlade. Razgovori su održavani u prostorijama vlade na Markovu trgu, a na njima je bio nazočan i ministar Marić, što je i sam priznao.
Vlada je priznala tajne sastanke tek onda kada su ih to upitali novinari. Radilo se o neuobičajenim sastancima, od kojih je jedan održan u nedjelju, u kasnim večernjim satima.
Suočen s optužbama za sukob interesa, Marić se navodno povukao oko odlučivanja o Lex Todoriću. Novinarima i javnosti zakon su predstavljali potpredsjednica vlade Martina Dalić i premijer Andrej Plenković.
3. MULJAŽA S FAKTORINGOM
Tek što je došao u vladu, Mariću je izmjena Zakona o faktoringu bila jedan od prioriteta.
Marić je tako samo dva mjeseca nakon karijere u Agrokoru predložio u Saboru izmjene Zakona o faktoringu, tražeći da se prolongiraju obveze ispunjavanja uvjeta iz zakona za društva koja se u Hrvatskoj bave faktoringom.
Omogućio im je dodatno vrijeme u kojemu ne moraju ispuniti određene uvjete, među kojima je i plan upravljanja rizicima te obvezna kontrola HANFA-e.
4. LOJALIST ILI NEZNALICA
"Nisu uočeni nikakvi pojavni oblici koji bi ukazivali na nekakvo izvanredno stanje, situacije koje su neuobičajene, odnosno da sežu u sferu toga da treba alarmantno djelovati", prognoza je ministra Marića za Agrokor koja se pokazala kao jedna od najlošijih prognoza ikad.
Nakon te rečenice, oko Agrokora se dogodio potres kakav nismo vidjeli od posebne presice Ive Sanadera, na kojoj je objavio da se povlači s mjesta premijera.
Unatoč činjenici da je radio u Agrokoru, Marić je stvorio sliku u javnosti da je potpuno krivo procijenio stanje u Agrokoru, iako se radi o "sistemski važnoj tvrtki za gospodarstvo cijele države".
HDZ-u i njihovim satelitima bilo je sasvim normalan zaključak da ministar financija nije mogao prepoznati potencijalno opasnu situaciju po financijsku ili gospodarsku stabilnost zemlje? No čini se da je itekako znao.
5. POREZNI DUG
Ministar je tjednima muljao oko poreznog duga njegove bivše tvrtke, da bi se na kraju sam priključio stampedu ovrha i time se, zapravo, razotkrio. Porezna uprava tjednima je Indexu odbijala dati informaciju o Todorićevu dugu, pozivajući se na poreznu tajnu.
Preokret je nastao kada su se odjednom potrudili da njihova ovrha bude javna. Preko medija su pustili neslužbenu informaciju da su blokirali račun Agrokora naplatom PDV-a u iznosu od 81 milijun kuna.
Osim što se pokazao kao ekonomski nekompetentan jer nije uočio izvanredno stanje u Agrokoru, koje je u vrlo kratkom roku postalo dramatično, po svemu sudeći je obmanuo i javnost skrivajući porezni dug.
"Nikad nisam rekao da dug Agrokora državi ne postoji", branio se Marić. Ali 15. ožujka je ministar Marić, odgovarajući na novinarski upit o poreznom dugu Agrokora, rekao da "ništa neuobičajeno po pitanju poreza zasad nije uočeno". Točnije, Marić je rekao da ne postoji izvanredno stanje.
6. ODGODA OVRHA
Iako je Agrokor ključni generator neplaćanja u Hrvatskoj, prvi potez ministra Zdravka Marića bio je usmjeren na to da tu činjenicu sakrije od poreznika i spriječi ovrhu.
Marić je promijenio pravilnik o statističkim izvješćima o dospjelim, a nenaplaćenim potraživanjima, što je potez kojim je išao na ruku Todorićevu koncernu.
Marićevom intervencijom rok je pomaknut umjesto na kraj prvoga kvartala, na kraj trećega. Kako je poznato da je Agrokor bio ključan u stvaranju nelikvidnosti, s dugom dobavljačima od gotovo 17 milijardi kuna, jasno je da je time odgođen ulazak njihovih dugova prema dobavljačima u bazu.
7. HBOR-ovi KREDITI
Marićev teret je i kredit HBOR-a početkom godine koji je omogućio tvrtkama Ivice Todorića povoljne kredite od 378 milijuna kuna.
U to vrijeme već je postalo jasno kako Agrokor ima ozbiljnih problema s naplatom svojih dugovanja. Predsjednik Nadzornog odbora HBOR-a je, pogađate, ministar financija Zdravko Marić.
8. POVLAŠTENI KREDIT
Aktualni ministar financija Zdravko Marić prije sedam godina je realizirao povlašteni kredit Hrvatske poštanske banke (HPB), i to u vrijeme dok je bio državni tajnik u Ministarstvu financija te predsjednik Nadzornog odbora te banke.
Vlada postavlja članove Nadzornog odbora u HPB kako bi, između ostalog, nadzirala rad te banke. Međutim, članovi vlade nisu imali na umu to da će članovi Nadzornog odbora koristiti povlastice na koje imaju pravo samo zaposlenici te banke.
Upravo to je uradio Marić kada je uzeo kredit od 1,2 milijuna kuna po kamatnoj stopi od 4 posto.
9. OVRHE OSTAJU PROBLEM ZA HRVATE KOJI SE NE PREZIVAJU TODORIĆ
Trenutno je 330 tisuća građana pod blokadom i oko 31 tisuća tvrtki. Marić se ne osvrće na kritike koje kažu da se trenutačno pogoduje pojedincima na teret, odnosno štetu cijeloga društva.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati