Pogledajte snimku sumnjivca za neuspješan bombaški napad na Times Squareau
Tekst: V.Š., I.M., I.Kri.
Foto: AFP
NJUJORŠKE vlasti su izvijestile kako je eksplozivna naprava postavljena na Times Squareu amaterska, ali potencijalno vrlo opasna bomba koja nije eksplodirala. Tisuće turista evakuirane su s ugroženog područja, a dio ulica oko Times Squarea ponovno je otvoren nakon što je policija deaktivirala bombu.
Osveta za smrt talibanskog vođe Baitullaha Mehsuda?
Odgovornost za neuspjeli bombaški napad u New Yorku su preuzeli pakistanski talibani. U jednominutnoj video snimci militantna skupina tvrdi kako je napad osveta za smrti njihovog vođe Baitullaha Mehsuda te nedavne smrti vodećih ljudi al-Qaide u Iraku. Na snimci se prikazuju fotografije ubijenih militanata dok glas čita poruku, a na ekranu se ispisuje tekst na engleskom jeziku. Snimku su danas otkrili američki obavještajci zaduženi za nadzor militantskih internetskih stranica.
Autentičnost snimke zasad nije potvrđena od strane američkih vlasti, a pakistanski obavještajci su odmah odbacili navode iz snimke, uz tvrdnju: "Ne postoje vjerodostojni dokazi da talibani imaju takvu snagu da su u stanju u srcu SAD-a pokušati izvesti takav napad. To je puno lakše tvrditi negoli izvesti u stvarnom životu".
Podsjetimo, početkom siječnja ove godine talibani su izvijestili kako su iz osvete za smrt vođe talibana u Pakistanu, Baitullaha Mehsuda, koji je poginuo u raketiranju u kolovozu prošle godine te nekoliko al-Qaidinih operativaca, izveli bombaški napad u Afganistanu u kojem je 30. prosinca prošle godine poginulo sedam CIA-inih operativaca, uključujući i dvoje iz privatne sigurnosne tvrtke Xe, poznate i kao Blackwater. Osma žrtva je bio jordanski vojni službenik Sharif Ali bin Zeid, rođak jordanskog kralja Abdullaha II.
"Napad nije izvela al-Qaida ili bilo koja druga velika teroristička grupa"
Gradonačelnik New Yorka je odbacio je tvrdnje talibana te je kazao kako ne postoji dokazi da iza postavljanja bombe stoji al-Qaida ili bilo koja druga velika teroristička grupa. Gradonačelnik Blomberg se oglasio nakon što je policija odbacila tvrdnje pakistanske grupe.
Istražitelji sada love sredovječnom bijelog muškarca za kojeg se na snimkama vidi kako u blizini automobila mijenja majicu i stavlja je u torbu.
Sumnjivo vozilo prijavio ulični prodavač
Drama na Times Squareu se počela odvijati u subotu oko 18.35 sati po lokalnom vremenu kada je ulični prodavač majica prijavio sumnjivo zeleno sportsko vozilo u blizini 45. ulice i 7. avenije, iz kojeg je izlazio dim. Zbog plamena u automobilu su na mjesto događaja stigli njujorški vatrogasci, a zbog sumnjivih obilježja vozila je o svemu odmah obaviještena njujorška policija.
Istražitelji su iz prtljažnika Nissan Pathfindera izvadili tri plinske boce, vatromet, dva kanistera benzina, dva sata s baterijama i električne žice. U operaciji je sudjelovala i FBI-eva jedinica za terorizam. Glasnogovornik je izjavio da su situaciju shvatili vrlo ozbiljno te da još uvijek istražuju o čemu se točno radi.
Policija je razgovarala s vlasnikom Nissana koji je rekao da je automobil ostavio na odlagalištu starih automobila. Vlasti sada traže vlasnika odlagališta, budući da policija smatra da vlasnik automobila nije povezan s incidentom.
"Izbjegli smo potencijalno smrtonosni događaj"
Automobil je ostavljen u 45. ulici, između 7. i 8. avenije. Predsjednik Barack Obama obaviješten je o događaju. Rekao je da prati razvoj situacije te obećao saveznu pomoć u istrazi. Njujorški gradonačelnik je rekao da je razina sigurnosti povišena.
"Izbjegli smo potencijalno smrtonosni događaj. Bomba bi zasigurno prouzrokovala popriličnu eksploziju.", rekao je ranije jučer gradonačelnik Michael Bloomberg novinarima.
"Potencijalni teroristički napad"
Janet Napolitano, američka državna tajnica za sigurnosna pitanja, kazala je u nedjelju prijepodne kako se slučaj bombe pronađene na Times Squareu tretira kao "potencijalni teroristički napad". Navela je i kako je prerano nagađati o tome tko je za napad odgovoran i tko je ostavio vozilo u srcu New Yorka.
Otkazane kazališne predstave na Broadwayu
CNN je izvijestio da je nakon požara u vozilu policija zatvorila prostor na Times Squareu u blizini 44. ulice i 7. avenije. Nešto kasnije, evakuirano je obližnje područje oko 45. ulice i Broadwaya, uključujući i neka kazališta u 45. ulici, a u najmanje jednom kazalištu publici nije bilo dopušteno napuštanje zgrade iz sigurnosnih razloga. Ostala kazališta otkazala su početak predstava, jer je avenija Broadway bila zatvorena od 44. do 47. ulice.
"Ovo nije prijetnja već upozorenje na ono što bi im se, vrlo vjerojatno, moglo dogoditi"
Ranije su američki mediji izvijestili kako policija istražuje povezanost incidenta na Times Squareu sa nedavnim prijetnjama autorima South Parka zbog prikazivanja proroka Muhameda u medvjeđem izdanju. Eksplozivna naprava je, naime, postavljena u blizini ureda Viacoma, medijske grupacije za koju rade autori South Parka, Matt Stone i Trey Parker.
Podsjetimo, prije desetak dana je radikalna muslimanska skupina upozorila kreatore animiranog serijala South Park da bi se mogli suočiti s nasilnom odmazdom zbog prikazivanja i ismijavanja proroka Muhameda. Abu Talhah al Amrikee iz New Yorka je na internetskoj stranici RevolutionMuslim.com objavio članak u kojem se prijeti Stoneu i Parkeru i u kojem navodi kako je prikaz vjerskog vođe prerušenog u medvjeda "potpuno uvredljiv". Uz njegov članak objavljena je i jeziva fotografija Thea van Gogha, nizozemskog filmaša kojeg je vjerski fanatik upucao i na smrt izbo na ulici Amsterdama 2004. godine zbog njegova filma o muslimanskim ženama.
"Moramo upozoriti Matta i Treya da je to što rade glupo i da će najvjerojatnije završiti kao Theo van Gogh zbog emitiranja ove epizode animirane serije", napisao je al Amrikee i dodao da "ovo nije prijetnja već upozorenje na ono što bi im se, vrlo vjerojatno, moglo dogoditi".
Mogući scenariji: Tko stoji iza bombe?
Dok vlasti nisu službeno izvijestile o mogućem krivcu i motivima postavljanja bombe na njujorškom Times Squareu, u američkim medijima su izneseni neki od mogućih scenarija oko toga tko stoji iza incidenta koji je okarakteriziran kao "mogući pokušaj terorističkog napada".
1. Strani militanti
Prvi na listi "sumnjivaca" bili su strani militanti pa je navedeno da će vlasti pokušati utvrditi je li napad organizirao netko izvana, primjerice al Qaida, kao što je bilo u slučaju terorističkih napada 11. rujna 2001. godine na WTC i Pentagon. Članovi te terorističke organizacije jasno su dali do znanja kako ponovno planiraju napasti SAD. Dok američke snage u Afganistanu pokušavaju uništiti al Qaidinu mrežu, teroristi i dalje napadaju diljem svijeta.
2. Amerikanci regrutirani u strane organizacije
Američke vlasti su sve zabrinutije zbog porasta broja Amerikanaca koji se pridružuju stranim terorističkim organizacijama poput al Qaide ili Lashkar-e-Taibe. Zabilježeno je već nekoliko slučajeva u kojima su američki državljani izveli ili pokušavali izvesti teroristički napad u ime neke od inozemnih militantnih skupina.
3. Domaći ekstremisti
Zbog sličnosti sa napadom koji je prije 15 godina izveden u Oklahoma Cityju, u kojem je poginulo 168 ljudi, sumnja je bila bačena i na domaće ekstremiste. 1995. godine je, podsjetimo, ekstremni desničar Timothy McVeigh aktivirao bombu ručne izrade, postavljenu na kamion, ispred federalne zgrade. Prošlog su mjeseca uhićeni i članovi kršćanske militantne skupine koji su se spremali izvesti teroristički napad u Michiganu.