Političari najkorumpiraniji, slijede ih liječnici i prometni policajci
POLITIČKI dužnosnici i državni službenici su "najodaniji" korupciji, a ujedno se time i najviše okoriste, dok su od javnih službenika istoj raboti najskloniji liječnici i prometni policajci - takvo je mišljenje hrvatskih građana izraženo u posljednjem velikom istraživanju o stanju korupcije u zemlji.
Ispitivanje je osmislio i realizirao Gallup Europe institut, a pritom je uključio tisuću slučajno odabranih hrvatskih građana. U istraživanje je utrošeno 190 tisuća kuna, prezentacija rezultata, koji će u skorije vrijeme poslužiti za izradu daljnjih mjera u okviru akcijskog plana za suzbijanje korupcije, održala se danas u prostorijama Ministarstva pravosuđa.
Ispostavilo se da od tisuću anketiranih svaki šesti ne smatra davanje novca policajcima i povlačenje obiteljskih veza korupcijom, te da je čak 18 posto ljudi platilo za neku uslugu u institucijama. Leglo korupcije vide u politici.
Korupcija se najviše ogleda u protuzakonitim novčanim izdvajanjima iz državnog proračuna
Naime, na pitanje što je za njih korupcija, građani su odgovorili kako ju predstavljaju politički dužnosnici i državni službenici koji omogućavaju organizirani kriminal, naravno, za prikladnu sumu novaca. Osim toga, rak ranu hrvatskog društva ispitanici prepoznaju u dodjeli položaja onima koji daju mito zaduženima za donošenje odluka o dodjeljivanju poslova koje financira države, ali i u drugim oblicima protuzakonitih novčanih izdvajanja iz državnog proračuna.
Od onih koje su ispitanici doživjeli korumpiranima, najviše ih ugrožavaju suci i nezaobilazni političari. Potonji su i oni koji ostvaruju najveću korist, napominju građani.
Od javnih službenika najkorumpiraniji su liječnici, suci i zaposlenici ministarstava
Osim spomenutih liječnika, od zaposlenih u javnom sektoru slijede ih prometni policajci, pravosudni djelatnici, medicinsko osoblje, carinici, ali i općenito zaposlenici ministarstava, jer svima njima za zakonom propisanu uslugu moraju ponuditi mito.
Najviše novca ispitanici su "otpremili" na adrese bolničkog osoblja, carinika te ministarstava. Među ispitanicima našlo se i 14 posto državnih službenika, koji su svi odreda kazali kako im je nuđeno mito u zamjenu za prikladnu uslugu. Polovica ispitanika mito doživljava nemoralnim i neetičnim, 21 posto nezakonitim, a 17 posto rizičnim. Kao najučinkovitiju mjeru građani vide drakonske zakone i presude.
Građani političare vide kao najkorumpiranije zbog njihove percepcije moći
Ministrica pravosuđa Ana Lovrin poručila je da je spomenuta studija poslana u Bruxelles zbog pregovaračkog poglavlja "Pravosuđe i temeljna ljudska prava". Potom je dodala da se rat protiv korupcije može dobiti jedino koordiniranom akcijom institucija, organizacija i građana.
Lovrin se ne slaže s ispitanicima koji političare vide kao najkorumpiranije - "to je vjerojatno zbog percepcije moći kod političara", objasnila je Lovrin.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati