Potvrđeno najveće otkriće 21. stoljeća vrijedno Nobela
Potvrda teleskopa
U novom slučaju posebno je zanimljivo to što je NASA-in Gamma-ray Space Telescope Fermi u području gama zračenja u istom dijelu neba zabilježio signal koji ima specifična obilježja koja govore da bi mogao dolaziti iz izvora gravitacijskih valova. Članovi tima koji radi na Fermiju odbili su komentirati svoj nalaz, međutim, za očekivati je da bi sudar neutronskih zvijezda mogao biti izvor kratkih izboja gama zraka, koji uobičajeno traju po nekoliko sekundi, a praćeni su bljeskom vidljivog svjetla, radio valova i rendgenskih zraka koji traju po nekoliko dana. Problem je u tome što Fermi, mada je zabilježio gama zračenje, vjerojatno neće biti u mogućnosti precizno odrediti njegov izvor. Astronomi su stoga, odmah nakon pokretanja alarma, okrenuli svoje teleskope prema galaksiji NGC 4993. Nedugo nakon toga, 22. kolovoza, Space Telescope Live, koji objavljuje najnovije vijesti o aktivnostima svemirskog teleskopa Hubble, lansirao je tvit prema kojem je taj uređaj okrenut prema NGC 4993. Tvit je kasnije izbrisan.
Konačno, prošli petak 25. kolovoza, kolaboracija LIGO-Virgo objavila je najsvježije informacije o otkriću na svojoj službenoj stranici.
„Prema preliminarnim analizama podataka i LIGO i Virgo zabilježili su neke obećavajuće kandidate za gravitacijske valove, a mi smo s partnerima u astronomskim promatranjima podijelili ono što za sada znamo. Naporno radimo kako bismo sa sigurnošću utvrdili jesu li kandidati uistinu gravitacijski valovi, a trebat će vremena da to potvrdimo s dovoljnom razinom sigurnosti da bismo mogli izaći pred znanstvenu zajednicu i širu javnost. Dat ćemo na znanje čim budemo imali informacije spremne za dijeljenje“, stoji u objavi kolaboracije.
Važnost novog otkrića
Uz sve što smo već naveli u tekstu, novo otkriće važno je i zbog toga što se sraz neutronskih zvijezda, budući da su manje masivne, odvija kroz duže razdoblje – one se manje privlače, a njihove putanje sporije kolabiraju u sudar. Sraz crnih rupa uobičajeno traje sekundu ili čak manje, dok signal neutronskih zvijezda, koje se sve brže i sve bliže vrte jedna oko druge, može trajati oko minute. Takvi duži srazovi trebali bi omogućiti kvalitetnija testiranja Einsteinove opće teorije relativnosti, a također i bolje razumijevanje procesa u kojima nastaju neutronske zvijezde. Konačno, povezivanje GRB-ova s novim signalom moglo bi potvrditi pretpostavke da su srazovi neutronskih zvijezda uistinu izvor GRB-ova.
Astrofizičar Dinko Milaković, doktorand opservacijske kozmologije na European Southern Observatory (ESO), kaže:
„Glasine su uzbudile astronomsku zajednicu. Svi su složni da bi, ukoliko se pokažu istinitima, ovo otkriće bilo iznimno važno za mnoge grane fizike“, rekao je za Index naš astrofizičar.
„U prve tri potvrđene LIGO detekcije riječ je bila o spajanju crnih rupa, koje su same po sebi nevidljive našim teleskopima. Iako su astronomi tražili bilo kakav trag svjetlosti kojeg su ta spajanja mogla proizvesti, on nije pronađen. Stoga bi ovo otkriće nedvosmisleno povezalo izvore gravitacijskih valova s objektima u svemiru koje možemo izravno opaziti teleskopima“, pojasnio je Milaković.
„Među najvažnijim i najočitijim posljedicama, ovo tkriće trebalo bi omogućiti testiranje postojeće teorije gravitacije te hipoteza o fizici nuklearnih procesa i stvaranja teških elemenata. Također bi trebalo pokrenuti uspostavljanje novog znanstvenog polja gravitacijske kozmologije. Uz sve navedeno, elektromagnetsko opažanje ovog izvora gravitacijskih valova trebalo bi olakšati precizno određivanje njegove udaljenosti, što bi nadalje omogućilo korištenje ovakvih valova kao 'standardnih sirena' za mjerenje daljina tijela u svemiru. Standardne sirene gravitacijska su analogija za standardne svijeće (zbog vibracije valova koji se mogu pretvoriti u zvuk nazvane su sirenama op.a.), izvore svjetlosti čija se svojstva znaju, a koje služe za mjerenje udaljenosti u svemiru (ako znamo kakav bi trebao biti sjaj nekog tijela, onda po relativnom sjaju znamo koliko je daleko op.a.). Standardne sirene potom se mogu koristiti za mjerenje ubrzanja širenja svemira, odnosno svojstava tamne energije“, kaže MIlaković.
U ovoj priči treba imati na umu da će planirano dodavanje novih detektora gravitacijskih valova u Indiji i Japanu u svjetsku mrežu detektora omogućiti da se izvori gravitacijskih valova opažaju učestalije, ali i s boljom sigurnošću određivanja iz kojeg smjera su valovi došli. U tom kontekstu otkriće sraza neutronskih zvijezda zapravo je samo pitanje vremena.
„Sudari neutronskih zvijezda u svemiru nisu iznimno rijetki. Stoga, ukoliko se glasine o ovom otkriću ne potvrde, morat ćemo samo još malo pričekati; kad-tad jednoga ćemo opaziti“, poručio je optimistično naš sugovornik.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati