Video: Preminuo sjevernokorejski diktator Kim Jong-Il, narod šokiran, svi histerično plaču
Foto: AFP
VOĐA Sjeverne Koreje Kim Jong-il preminuo je od srčanog udara u 70. godini života, javili su sjevernokorejski državni mediji, a vijest o njegovoj smrti odmah je potakla zabrinutost oko toga tko će preuzeti vodstvo nad zemljom i njezinim nuklearnim programom, piše Reuters.
Suznih očiju, televizijska je voditeljica odjevena u crno naciji je rekla kako je 69-godišnjak preminuo u subotu, zbog "pretjeranog psihičkog i fizičkog rada", a službena je novinska agencija KCNA diktatorovog najmlađeg sina Kim Jong-una proglasila "velikim nasljednikom", iako on to službeno još nije. O Kim Jong-unu malo se zna, a vjeruje se kako je u kasnim 20-ima, te je na čelo političkih i vojnih položaja postavljen prošle godine.
Za bivšeg čelnika mediji imaju samo riječi hvale, te ga opisuju kao "izvanrednog vođu stranke, vojske i naroda". Diktator je u subotu preminuo u 8.30, prema lokalnom vremenu i to nakon 17 godina vladavine. Kao uzrok smrti navodi se "akutni infarkt miokarda, koji se zakomplicirao teškim srčanim šokom". Navodno je 2008. godine pretrpio moždani udar, no oporavio se i nastavio obavljati svoje dužnosti.
Pogreb "Dragog Vođe" najvjerojatnije će se održati 28. prosinca
U svojoj domovini poznat pod nazivom "Dragi Vođa", Kim je vodstvo nad Sjevernom Korejom preuzeo 1994. godine, nakon što je preminuo njegov otac, osnivač zemlje Kim Il-Sung, poznat i pod nazivom "Veliki Vođa".
Pogreb dugogodišnjeg vladara najvjerojatnije će se održati 28. prosinca, a očekuje se kako će narod Sjeverne Koreje u kojoj je državna propaganda Kim Jonga pretvorila u svojevrsnog poluboga, javno iskazivati svoje emocije i tugu zbog njegova naglog odlaska.
Bio je neprikosnoveni vođa komunističke države čija ekonomija, je za vrijeme 17 godina koliko je proveo na vlasti, posrnula duboko u siromaštvo, dok je on svijet plašio razvojem nuklearnog programa i projektilima usmjerenima na susjede, Južnu Koreju i Japan.
Uništio ekonomiju i odveo zemlju u siromaštvo
Sjeverna Koreja koja je nuklearnu bombu testirala 2006., a zatim i u svibnju 2009. godine smatra se jednom od najvećih prijetnji regionalnoj sigurnosti.
Vijest o smrti Kim Jong-Ila doprla je i do ostalih svjetskih vođa, obaviješten je i Barack Obama, a SAD sada pomno nadgleda situaciju u Sjevernoj Koreji te je u bliskom kontaktu s Japanom i Južnom Korejom. Japanski premijer Yoshiko Noda na posebnom je sigurnosnom sastanku svojim ministrima rekao da se pripreme na neočekivano, uključujući i pitanje problematike na graničnom području.
Kasnije tokom dana, razgovore s vladinim dužnosnicima u Tokyu održat će i Seoul. Komentar i osvrt Kine, jedine velike sjevernokorejske saveznice, tek se očekuje.
U susjednoj Južnoj Koreji situacija je pak drugačija. Stanovnici Seoula na ulicama nisu pokazivali pretjerano uzbuđenje nakon vijesti o smrti čovjeka koji je prijetio da će glavni grad njihove domovine pretvoriti u "more vatre", dok su neki ipak bili presretni. 58-godišnji svećenik Kim Ok-Tae rekao je kako bi "Cijeli svijet ovu bi vijest trebao slaviti jednako kao i Božić".

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati