RAVNATELJI O ŠKOLSKIM UNIFORMAMA "Imamo derutne fasade i sanitarije, to su prioriteti"
Foto: FAH, Index
NAJKASNIJE do 15. veljače sve osnovne škole u Zagrebu moraju Gradskom uredu za odgoj, obrazovanje i sport dostaviti ispunjenu anketu jesu li za uvođenje školskih uniformi. Index je već objavio dopis koji je poslan na adrese svih ravnateljica i ravnatelja zagrebačkih osnovnih škola.
Ravnatelja nema, dobili smo samo ravnateljice
Kako bi saznali stav škole o uniformama zvali smo 20-ak zagrebaških osnovnih škola, no u razdoblju od 9 do 11 ujutro na poslu smo zatekli tek nekoliko ravnateljica, dok s druge strane nismo uspjeli dobiti niti jednog ravnatelja.
Oni s kojima smo uspjeli razgovarate podijeljenog su mišljenja. Neki smatraju da bi uvođenje uniformi bilo dobro, dok drugi kažu da postoje veći prioriteti.
Jedna od onih koju smo uspjeli dobiti bila je Melita Haluga, ravnateljica OŠ Silvije Strahimir Kranjčević koja nam je rekla da su ravnatelji samo osobe koje koordiniraju školom i da oni ne mogu donijeti odluku.
Navela je kako će ovog tjedna održati sjednicu Vijeća roditelja, Vijeća učenika i Vijeća učitelja i tada donijeti konačnu odluku.
"Kao ravnatelj nisam osoba koja sama o tome može odlučiti tako da ne bi ništa govorila o tome. Postavljen nam je određeni rok i tada ćemo se izjasniti", rekla je kratko ravnateljica OŠ SSK.
Ravnateljica OŠ Pavleka Miškine Vesna Vrbanović Jančić u razgovoru za Index rekla je da će odluku o uvođenju uniformi donijeti zajedno s roditeljima, učiteljima i učenicima.
Što s djecom koja ne dođu u uniformi?
Istaknula je kako su s roditeljima već ranije razgovarali o tome i da su mišljenja podjeljena. Neki su za uniformne, dok im se neki protive.
Ravnateljica smatra kako postoje i pozitivne, ali i negativne stvari vezane uz tu tematiku.
"Negativno je to jer neki misle da je važna individualnost djece, ne može im se nametati nešto protiv njihove volje. Isto tako postavlja se pitanje tko će iduće godine platiti uniforme, a tko one godine nakon toga. Što ako će na kraju roditelji morati financirati uniforme pa im to bude još jedan dodatan trošak.
Treba o tome dobro raspravit.
Što u slučaju ako neko dijete ne dođe u uniformi?
Neki misle da bi to pridonijelo osjećaju zajedništva te da bi se smanjile materijalne razlike među djecom. Drugi pak misle da će se i dalje vidjeti razlike. Uzmimo za primjer mobitele. Neka djeca imaju skupe, druga jeftine. Tako je i s obućom. Neki nose markirane cipele i tenisice, dok druga nose jeftiniju obuću. Prema tome bi se i dalje vidjele te razlike", rekla je za Index ravnateljica Vesna Vrbanović-Jančić.
"Imamo prioritete poput oronulih fasada, sanitarija.."
Slično je kazala i Tanja Baranić, ravnateljica OŠ Kralja Tomislava s Trešnjevke. I oni će kaže, održati Vijeće roditelja koje će raspraviti o uvođenju uniformi u škole.
"Ja sam za uniforme, ali prave uniforme. Da svaka curica nosi suknje, a dečki hlače. No ima toliko drugih stvari koje se trebaju rješavati po školama kao što su derutne fasade, sanitarije, a ne tolike novce na ovo trošiti. No, roditelji će reći svoje mišljenje. Kod nas u školi nema maltretiranja djece radi odjeće. Svi znaju da se moraju pristojno odjenuti", rekla nam je Tanja Baranić.
Nazvali smo i OŠ Prečko u kojoj nam je ravnateljica Jadranka Oštarčević kazala da je upravo prije našeg poziva sazvala Vijeće roditelja, Vijeće učenika i Vijeće učitelja te da će nakon toga donijeti odluku.
"Sjećam se da je, kad sam ja išla u školu, nama bila tlaka nositi kute. No moram reći kako nas neka djeca u školi već pitala za uniforme. To im se čini kao dobra ideja. No mora se vidjeti na koji način će se sve provoditi", rekla je Jadranka Oštarčević.
"Odluku će donijeti roditelji i djeca"
Ravnateljica Beatrica Šurbek iz OŠ Antuna Mihanovića za Index je samo kratko rekla kako će njihova škola postupiti u skladu s dopisom.
"Sve što je predviđeno s dopisom ćemo provesti, uzet ćemo u obzir mišljenja roditelja i djece", rekla je kratko.
Zvali smo i OŠ Rudeš gdje nam je ravnateljica Anđelka Jalušić kazala da će odluku o uniformama donijeti roditelji i djeca.
Smatra kako je uz ostale prioritete i uvođenje uniformi jedan od njih.
"Kod nas u školi nisu velike diskriminacije prema djeci slabijeg imovinskog statusa. Nismo imali velikih poteškoća. Međutim trebalo bi istražiti na koji bi se način sve skupa provodilo. Uniforme bi trebale biti atraktivne i lijepe. Trebalo bi prvo napraviti pokus na jedno 10 škola pa vidjeti rezultate. Na koji način su uniforme utjecale na sve pa ih onda uvesti u sve škole", rekla nam je Anđelka Jalušić.
Ravnateljica OŠ Remete, Brankica Hercigonja za Index je rekla da su već upoznali roditelje s ovom idejom, a sad će predstaviti istu i svim predstavnicima roditelja po razredima.
"Rekla sam im da će to biti plaćeno i da se ne mora cijela škola odlučiti na uniforme. Slažem se s dopisom. Nekad su kute imale drugu namjenu, da se ne zaprljamo, a danas da su socijalne razlike među djecom puno veće.
Mislim da je to dobra stvar, no ne znam kako će se roditelji odlučiti. I ne znam kako će se sve skupa odvijati. Vidjet ćemo", rekla je Brankica Hercigonja.
Zvali smo i osnovnu školu u Gajnicama, Šestinama, Dubravi, Podsusedu te školu u Vrbanima i Dubcu te još nekoliko njih po centru Zagreba, međutim ravnatelji nisu bili u školi ili nam se nitko nije javljao pa nismo uspjeli doći do izjava.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati