Mamićima određen istražni zatvor, mogu van ako uplate 19 milijuna kuna
Foto: FAH
IZVRŠNOM predsjedniku Dinama Zdravku Mamiću danas je i u novoj istrazi zbog nezakonitosti na štetu nogometnog kluba Dinamo određen istražni zatvor iz kojega može izaći uz 14 milijuna kuna jamčevine.
Iako je prva informacija Uskokova tužitelja bila da je Mamiću određeno jamstvo od 15 milijuna kuna tužiteljstvo je ispravilo podatak navodeći da je riječ o 14 milijuna kuna.
Istražni je zatvor, koji mogu zamijeniti jamčevinom, određen i Mamićevu sinu Mariu te dvojici osumnjičenih poduzetnika Sandru Stipančiću i Igoru Kroti. Sud je Uskokov zahtjev odbio jedino za čelnika Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) Damira Vrbanovića zaključivši da za njega vrijedi jamčevina od milijun kuna koje je uplatio u srpnju nakon pokretanja prve istrage protiv Mamića zbog milijuna izvučenih iz Dinama.
Mario Mamić iz Remetinca može izaći nakon što uplati jamčevinu od pet milijuna kuna, Stipančić četiri milijuna, a Krota dva milijuna kuna.
Uskok najavio žalbu
Zamjenik ravnatelja Uskoka Tonči Petković najavio je žalbu na večerašnju odluku sutkinje istrage Erne Dražančić.
"Žalit ćemo se jer s obzirom na kriminalnu količinu koja se okrivljenicima stavlja na teret, ozbiljnost kaznenih djela i imovinsku korist koja je pribavljena i kojom je oštećen Dinamo smatramo da nikva mjera opreza niti jamstvo može zamijeniti istražni zatvor", kazao je Petković nakon ročišta u četvrtak navečer.
Nakon određivanja nove Mamiću se vraća ranije uplaćena jamčevina
S obzirom da je Mamić već u srpnju položio jamčevinu od sedam milijuna kada je pušten da se brani sa slobode u prvoj istrazi pokrenutoj zbog izvlačenja novca iz Dinama taj će mu se iznos, po Petkovićevim riječima, vratiti.
Na pitanje što misli o određenim jamčevinama kazao je kako je poznat stav da "tko ima novca može van tko nema ostaje unutra". No, dodao je kako je tužiteljstvo uvjereno da ima dovoljno argumenata.
"Mislimo da imamo jak slučaj, obrana misli da nemamo slučaj valjda ćemo se naći negdje na sredini", kazao je Petković.
Vrbanovićev odvjetnik Mate Matić, koji je s obzirom na oslobađanje njegova klijenta zadovoljan odlukom suda, kazao je da Mamić dio jamčevine može namiriti nekretninama, a dio u novcu.
No, svi će se, kao i Vrbanović koji odmah odlazi na slobodu, morati pridržavati mjera opreza. Svim osumnjičenicima sud je tako zabranio uspostavljanje kontakta sa svjedocima, a Mariu Mamiću i Stipančiću i napuštanje boravišta.
Otkriće 'poreznog Uskoka'
Nova Uskokova istraga protiv najmoćnijeg čovjeka hrvatskog nogometa rezultat je nadzora kojega je mjesecima provodio sektor za otkrivanje poreznih prijevara pri Ministarstvu financija.
Tzv. porezni Uskok navodno je utvrdio da je iz Dinama preko off shore tvrtki od 2004. izvučeno preko deset milijuna eura i pola milijuna funti. Upravo su za taj dio priče, po sumnjama tužiteljstva, bili zaduženi Mamićev sin Mario te dvojica uhićenih poduzetnika Krota i Stipančić.
Prema pisanju medije imena te dvojice istarskih poduzetnika i ranije su se u nekoliko navrata spominjala u kontekstu malverzacija i pranja novca u u inozemstvu preko off-shore tvrtki. Njihove su tvrtke navodno surađivale s ukrajinskom vladom dok je na njenom čelu bila Julija Timošenko, ali i vladom Republike Srpske Milorada Dodika.
Tužiteljstvo sumnja da je Mamić, kao izvršni dopredsjednik i član uprave GNK Dinamo, u razdoblju od prosinca 2004. do travnja ove godine, povezao u zločinačko udruženje Vrbanovića, kao glavnog direktora i člana uprave Dinama, svog sina, Krotu i Stipančića kao voditelje poslovanja ili prokuriste tvrtki iz Švicarske, Arapskih Emirata, Velike Britanije i Hong Konga.
Mamić je sa sinom, Krotom i Stipančićem navodno dogovarao zaključivanje fiktivnih sporazuma i ugovora između Dinama i tvrtki iz Švicarske, Velike Britanije i Hong Konga o preuzimanju nepostojećih dugovanja GNK Dinamo prema igračima te za nepostojeće usluge posredovanja prilikom transfera igrača, koje su u ime GNK Dinamo potpisivali Mamić i Vrbanović.
> Mamići osumnjičeni za zločinačko udruživanje: USKOK će tražiti pritvor
> Dinamo, obiteljska udruga za transfere: Istražuju se ugovori Eduarda, Mandžukića, Kocha, Andersona...
Tijek događaja:
22:17 Mamići su već stigli u zatvor u Remetincu.
22:07 USKOK je najavio žalbu, smatraju kako nikakvo jamstvo niti mjere opreze nisu dovoljne za tu količinu kriminalnih radnji.
"Žalit ćemo se jer s obzirom na kriminalnu količinu koja se okrivljenicima stavlja na teret, ozbiljost kaznenih djela i imovinsku korist koja je pribavljena i kojom je oštećen Dinamo smatramo da nikva mjera opreza niti jamstvo može zamijeniti istražni zatvor", kazao je zamjenik ravnatelja USKOK-a Petković nakon ročišta.
21:44 Mariju Mamiću određena je jamčevina od 5 milijuna kuna, Igoru Kroti od 3 milijuna kuna, dok bi Sandro Stipančić trebao platiti 4 milijuna kuna jamstva. Vrbanović ne ide u zatvor jer mu ostaje vrijediti prijašnja jamčevina od milijun kuna iz srpnja. Prijašnja jamčevina od sedam milijuna kuna za Zdravka Mamića je ukinuta te zamijenjena ovom od 15 milijuna kuna.
21:38 Zdravku Mamiću određena je jamčevina na 14 milijuna kuna. Istražni zatvor određen je svima osim Damiru Vrbanoviću. Vrbanovićev odvjetnik Mate Matić, koji je s obzirom na oslobađanje njegova klijenta zadovoljan odlukom suda, kazao je da Mamić dio jamčevine može namiriti nekretninama, a dio u novcu.
No, svi će se, kao i Vrbanović koji odmah odlazi na slobodu, morati pridržavati mjera opreza. Svim osumnjičenicima sud je tako zabranio uspostavljanje kontakta sa svjedocima, a Mariu Mamiću i Stipančiću i napuštanje boravišta.
21:35 Sutkinja Erna Dražančić Zdravku Mamiću odredila je mjesec dana pritvora. Damir Vrbanović neće u istražni zatvor, tijekom večeri bit će pušten.
20:00 Ponovno je snimljeno Mamićevo divljanje, ovaj put za vrijeme izlaganja na Županijskom sudu. U večernjim satima HRT je objavio i snimku vidno uznemirenog Zdravka Mamića na izvanraspravnom vijeću, koju možete pogledati u nastavku.
19:45 Odluku o tome hoće li Zdravko Mamić i ostalih četvero osumnjičenih mjesec dana provesti u zatvoru Županijski bi sud trebao donijeti oko 20:30 večeras.
18:00 Zdravko Mamić na sudu objašnjava zašto ne bi trebao sljedećih mjesec dana provesti u zatvoru.
17:00 Danas je izjavu vezanu za uhićenje Zdravka Mamića dao i Zorran Mamić.
"Ne mogu reći da nas to ne remeti ni da je nešto što je normalno, ali na sreću ili ne imali smo sličnu situaciju i to je život odnosno nešto kroz što prolazimo. Moram reći da sam siguran da nema nikakve veze s pravom i pravdom, to je isključivo politički motivirano i ako uopće dođe do optužnica sam siguran da ćemo dokazati nevinost. S te strane smo mirni, ali sigurno da nije idealna situacija, no trudimo se da momčad dobro reagira.
Ne mogu reći da je situacija normalna, ali na nesreću ili sreću, već smo takvu imali. Ovo nema veze s pravom i pravdom i politički je motivirano. Ako uopće dođe do optužnice, siguran sam da ćemo dokazati nevinost", rekao je Mamić.
16:00 Počelo je ročište na na Županijskom sudu u Zagrebu. Sud će odlučiti o zahtjevu USKOK-a da se u jednomjesečnom istražnom zatvoru zadrže Zdravko Mamić i četvero suosumnjičenika.
U večernjim satima HRT je objavio i snimku vidno uznemirenog Zdravka Mamića na izvanraspravnom vijeću, koju možete pogledati u nastavku.
Zločinačko udruživanje
Na svojim internetskim stranicama Uskok je objavio da je, na temelju rezultata provedenih izvida i kaznene prijave Samostalnog sektora za otkrivanje poreznih prijevara Ministarstva financija, donio rješenje o provođenju istrage protiv Mamića i ostalih zbog "zločinačkog udruženja i zlouporaba povjerenja u gospodarskom poslovanju u sastavu zločinačkog udruženja".
Tužiteljstvo sumnja da je Mamić, kao izvršni dopredsjednik i član uprave GNK Dinamo, u razdoblju od prosinca 2004. do travnja ove godine, povezao u zločinačko udruženje Vrbanovića, kao glavnog direktora i člana uprave Dinama, svog sina, Krotu i Stipančića kao voditelje poslovanja ili prokuriste tvrtki iz Švicarske, Arapskih Emirata, Velike Britanije i Hong Konga.
Cilj im je, smatra tužiteljstvo, bio "pribavljanje nepripadne imovinske koristi", a sve na štetu Dinama.
Kako bi ostvarili plan Mamić je sa sinom, Krotom i Stipančićem dogovarao zaključivanje fiktivnih sporazuma i ugovora između Dinama i tvrtki iz Švicarske, Velike Britanije i Hong Konga o preuzimanju nepostojećih dugovanja GNK Dinamo prema igračima te za nepostojeće usluge posredovanja prilikom transfera igrača, koje su u ime GNK Dinamo potpisivali Mamić i Vrbanović.
Mamić na teret Dinama nalagao nezakonita plaćanja
Nakon što su u ime navedenih društava sačinjeni računi za takve nepostojeće usluge Mamić je nalagao plaćanja na teret Dinama u korist tih tvrtki iako je, po tvrdnjama Uskoka, znao da "navedena društva nisu, niti su trebala poduzimati bilo kakve radnje u svezi transfera igrača".
Ujedno je sa svojim sinom dogovarao i "zaključivanje ugovora s igračima kojima će se ugovoriti da će transferno obeštećenje na koje će GNK Dinamo steći pravo, u slučaju da se pojedini igrač GNK Dinamo proda u drugi klub, u cijelosti pripasti društvu iz Arapskih Emirata".
Na taj je način tvrtkama Marija Mamića, Krote i Stipančića, a na štetu Dinama, neosnovano plaćeni iznosi od preko deset milijuna eura i pola milijuna funti, izvijestio je Uskok.
Prema pisanju medija sporni su transferi igrača Marija Mandžukića, Eduarda da Silve, Dejana Lovrena, Mathiasa Chaga, Davora Vugrinca, Andersona Coste i drugih.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati