SDP-ovci vratili Sabu, čovjeka koji je podmićivao HDZ-ovce i protiv kojeg se vode još dva postupka
Foto: FaH
"ONO što treba reći je da pojavu treba osuditi, ali druga Sabu treba spasiti", rekao je u rujnu 2014. godine potpredsjednik SDP-a Zlatko Komadina komentirajući nepravomoćnu presudu bivšem gradonačelniku Vukovara Željku Sabi koji je prvotno bio osuđen na godinu i četiri mjeseca zatvora zbog pokušaja podmićivanja dva vijećnika HDZ-a.
U međuvremenu je Sabo bio sedam mjeseci u zatvoru, a prošlog tjedna izabran je za novog predsjednika vukovarskog SDP-a te se tako vratio u politiku. Na kraju, SDP je zaista spasio Sabu, no je li osudio pojavu? Krenimo redom.
Sabo se branio da mu sve smješta vrh HDZ-a
Sabo je 2013. godine bio vukovarski gradonačelnik, saborski zastupnik SDP-a i član predsjedništva te stranke na čijem je čelu bio tadašnji premijer Zoran Milanović. Nakon lokalnih izbora te godine nikako nije mogao formirati vlast u svom gradu.
U kolovozu 2013. godine Sabu je javno prozvala HDZ-ova gradska vijećnica Marija Budimir tvrdeći da joj je Sabo nudio mito kako bi podržala koaliciju SDP-SDSS. Sabo se branio uobičajeno za jednog hrvatskog političara. Za sve je optužio HDZ, gubitnika na lokalnim izborima, tvrdeći da je riječ o organiziranim napadima na njega i da je snimka montirana.
"Sve je to osmislio vrh HDZ-a", tvrdio je Sabo najavljujući privatne tužbe. No, vrlo brzo u priču se uključio USKOK. Već u listopadu te godine podignuta je optužnica.
Evo koliko je proračunskog novca nudio Sabo samo da bi SDP ostao na vlasti
Uskokova optužnica teretila ga je da je u lipnju i srpnju 2013. godine, a nakon neuspjelog konstituiranja vukovarskog Gradskog vijeća, u nakani da SDP-u osigura većinu, vijećnici Budimir ponudio mjesto člana Nadzornog odbora u tvrtki "Borovo", mjesto predsjednice gradske komisije za europske integracije, uz pripadajuće naknade, te novčane naknade od 10, 20, i 50 tisuća kuna, kako bi postala vijećnica SDP-a u Gradskom vijeću. Marija Budimir je i snimila sporni razgovor sa Sabom te dala iskaz USKOK-u.
Optužnica je Sabu teretila i da je HDZ-ovu vijećniku Đuriću ponudio da će njegovoj supruzi Ružici osigurati posao glavne sestre u vukovarskoj bolnici, a sinu posao direktora Hrvatskoga radija Vukovar i zaprijetio da će, ako Đurović odbije surađivati, njihov sin Siniša ostati bez posla na toj radijskoj postaji.
Sabo je odbacio sve optužbe, tvrdeći kako je snimku montirao HDZ kako bi na silu promijenio vlast u Vukovaru. Kasnije se Sabo branio riječima da je Budimir pogrešno protumačila njegove riječi jer novac koji je nudio, nije bio namijenjen njoj, već za projekte SDP-a, a suradnju joj je nudio kao budućoj kandidatkinji liste SDP-a na novim izborima.
Upozorenje političarima
Ubrzo su počela i suđenja. Sabo je prvotno, u rujnu 2014. godine, nepravomoćno proglašen krivim za podmićivanje HDZ-ovih gradskih vijećnika te je osuđen na godinu i četiri mjeseca zatvora.
"Ovakva presuda upozorenje je svim političarima da ovakva kaznena djela neće prolaziti bez sankcija. Ponašanje kakvo je demonstrirao Sabo je izigravanje pravnog sustava i volje birača te povreda ustavnih prava građana", rekao je Zvonko Vrban, predsjednik sudskog vijeća prigodom izricanja presude.
Sabo je tada rekao kako nikada neće priznati nešto što nije napravio.
"Sjetio sam se Ante Gotovine", bile su Sabine riječi kojima se žalio Vrhovnom sudu. Taj je sud izmijenio nepravomoćnu kaznu od 16 mjeseci zatvora u osam mjeseci zatvora i osam mjeseci uvjetno.
Protiv Sabe vode se još dva postupka
Sabo će tu kaznu, naknadno, smanjiti za još jedan mjesec. Naime, zbog pogoršanja zdravstvenog stanja pokrenut je sudski postupak za smanjenje zatvorske kazne pa je umjesto osam mjeseci proveo sedam mjeseci u zatvoru. Sabo se žalio da ga članovi njegove stranke nisu posjećivali u zatvoru, no čini se da na njega nisu do kraja zaboravili s obzirom da mu je omogućen povratak u politiku.
Štoviše, bivši predsjednik Foruma mladih SDP-a Dejan Gemeri podnio je neopozivu ostavku nakon izbora Sabe te je naglasio da se osim presude za političku korupciju protiv Sabe vode još dva sudska procesa.
Jedan od njih je po optužnici USKOK-a koja tereti Sabu da je od srpnja 2005. do kraja rujna 2009. godine tijekom humanitarne akcije ljetovanja djece s područja grada Vukovara u organizaciji Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora, preuzevši provedbu i organizaciju tih akcija te prikupljajući novčana sredstva od roditelja djece u svrhu plaćanja osiguranja, protupravno za sebe zadržao dio novca, odnosno 76.567 kuna. Tu su još i optužbe za zapošljavanja u lokalnom Komunalcu.
Sabu je kaznilo i Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa i to zbog članstva u Nadzornom odboru tvrtke Borovo i članstva u Upravi tvrtke Veki d.o.o i to s 5 tisuća kuna.
Kako kritizirati HDZ za kupovinu glasova sa Sabom u vlastitim redovima?
No, vratimo se na ono za što je Sabo pravomoćno osuđen. O političkoj korupciji dosta se govori, no Sabo do danas ostaje jedini političar koji je kažnjen za nuđenje mita kako bi formirao vlast.
Posljednji takav slučaj, koji je ostao bez osude i kazne, svakako je sporazum između premijera Andreja Plenkovića i zastupnika Željka Glasnovića. Plenković je u svibnju ove godine trebao glas kako bi instalirao Gordana Jandrokovića kao predsjednika Sabora.
Glasnović je tada objavio "ugovor" u kojem je stajalo da će vlada isplatiti zaostatke pripadnicima HVO-a od Ministarstva rada, što hitniju proceduru za novi zakon o braniteljima i slično. Oporba je procijenila kako Glasnovićevi zahtjevi koštaju oko milijardu kuna. Tada su pozivali upravo na slučaj Željka Sabe.
Povratak Merzel, Linića, Šegona, Jakovine...
Povratkom Sabe u službenu politiku SDP čini se priznaje kako je politička korupcija tek jedan od alata za uspostavu vlasti. Postavlja se i pitanje dosljednosti ove stranke.
Bilo je ne tako davno kada je šef te stranke Zoran Milanović optužio Mirelu Holy za političku korupciju nakon što je procurio mail u kojem je lobirala da supruga jednog člana SDP-a ne bude otpuštena s radnog mjesta. U SDP-u su tada govorili o modelu ponašanja koji nije poželjan u toj stranci. No, sada se sve to mijenja.
Otvara se na kraju i pitanje hoće li SDP obnoviti političke karijere Slavka Linića, ako se odluči vratiti u tu stranku, Nade Čavlović Smiljanec kojoj se i dalje sudi te Branka Šegona ili možda Tihomira Jakovine. Najveće je pitanje, naravno, što s nekada omiljenom SDP-ovkom Marinom Lovrić Merzel kojoj se sudi zbog nenamjenskog trošenja novca iz proračuna.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz Željka Sabu, instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: Željko Sabo.
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati