Šef američkih obavještajaca: U budućnosti vidim dezintegraciju Sirije i Iraka
Screenshot: YouTube
IRAK i Sirija bi mogli završiti u trajnoj podijeli zbog rata i sektaških napetosti, izjavila su u četvrtak dva visoka američka dužnosnika u neobično iskrenoj ocjeni koja je u suprotnosti sa službenim stajalištem administracije predsjednika Obame, prenosi AP.
"Ja imam poteškoća s gledištem da će se one ponovno združiti," rekao je general pukovnik Vincent Stewart o Iraku i Siriji gdje je značajan teritorij pod kontrolom Islamske države (IS).
Stewart je rekao da se "hrva s idejom da će Kurdi ponovno doći u središnju iračku vladu," sugerirajući da takav scenarij nije realan. "Ja mogu vidjeti budućnost u kojoj je Sirija rascijepljena na dva ili tri dijela," dodao je u osvrtu na situaciju u zemlji iz koje u EU pristižu tisuće izbjeglica i ističući da to nije cilj SAD-a, već sve izgledniji ishod.
Direktor CIA-e, John Brennan, na istom je skupu kazao da su granice ostale na mjestu, ali su vlade izgubile kontrolu nad njima jer ih svojata IS.
"Iračani i Sirijci se sve češće identificiraju kroz plemena ili regijsku sektu, umjesto po nacionalnosti. Ja mislim da će Bliski istok kroz desetljeće ili dva doživjeti promjene zbog kojih neće izgledati kao što je izgledao".
Raspad umjetnih tvorevina
Irak i Sirija su umjetne tvorevine britanskih i francuskih diplomata stvorene nakon raspada Otomanskog carstva uoči Prvog svjetskog rata, podsjeća AP. Svaka nacija uključuje zajednice sunita, šijita i Kurda. Irakom vlada većinska šijitska vlada bliska Iranu, dok u Siriji dominira šijitska sekta Bašar al-Asada, a obje države vode bitku s fundamentalističkim sunitima IS-a.
Aktualni američki potpredsjednik Joe Biden je 2006. godine pozivao na podjelu Iraka u tri autonomne etničke zone s ograničenom ulogom u središnjoj vlasti, ali je administracija Georgea W. Busha inzistirala na ujedinjenoj naciji. Suniti su u konačnici postali nezadovoljni šijitskom vladom u Bagdadu koja ih je postojano isključivala iz vlasti, dok se Kurdi s vladom već godinama spore oko proračuna i prihoda od izvora nafte.
Vlada Bašar al-Asada pak uspijeva zadržati dijelove Sirije zahvaljujući svesrdnoj pomoći Rusije, ali je nacija već podijeljena na dijelove koje kontroliraju režim, pobunjenici i Islamska država.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati