Slovenski forumaši: Erjavec bi trebao dati ostavku, barem zbog svojih glupih izjava
Foto: FAH
ARBITRAŽNA ili obavještajna afera, kako je nazvana u Sloveniji, izazvala je od svog izbijanja prije tjedan dana tisuće anonimnih komentara na slovenskim društvenim mrežama i internetskim forumima.
Uz stajališta kako je njihova domovina u pravu, te kako se s Hrvatima "teško dogovoriti", na formumima je prisutno mnogo manje govora mržnje nego prije nekoliko godina.
Na to je preventivno upozorio slovenski predsjednik i potpisnik arbitražnog sporazuma Borut Pahor u povodu šeste godišnjice susreta s bivšom hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor u Trakošćanu.
Samo u petak objavljeno je više stotina komentara na otvorenom portalu Slovenske nacionalne televizije, od kojih neki upozoravaju da s Hrvatskom ipak treba doći do obostrano prihvatljiva dogovora i da slovenska "diplomatska pobjeda" kako je trenutno stanje stvari nazvao ministar vanjskih poslova Karl Erjavec nije sasvim izvjesna.
"Erjavec neka odmah dade ostavku, ako ne zbog drugoga, onda zbog svojih glupih izjava", jedna je od primjedbi forumaša koji ne vole stil slovenskog šefa diplomacije.
Najviše je "državotvornih" stajališta da će Hrvatska od Europske unije "dobiti po prstima" i da će ostati u izolaciji u međunarodnoj zajednici, uz nekoliko ekstremnih reakcija kako su "nezahvalni Hrvati" navodno "okupirali" područje južno od Dragonje, pa bi ih Slovenija trebala tužiti Međunarodnom sudu pravde (ICJ).
Ima i poziva na pribranost i diplomatsku mirnoću, uključujući i ocjene da s Hrvatskom treba ponovno razgovarati o prihvatljivu rješenju "jer se ne može živjeti od arbitražnog ping-ponga".
"Dajte nam malo perspektive, a ne politike. Koliko će prosječan Slovenac ili Hrvat dobiti više u novčaniku zahvaljujući sadašnjem bespotrebnom arbitražnom ping-pongu i razmjeni teških riječi", napisao je jedan forumaš.
Drugi kritizira Erjavca kojemu zamjera "brzopletost", neprimjerene reakcije u nekim osjetljivim situacijama, te prečesto korištenje kamera i mikrofona, kako se tvrdi ne zbog državnog interesa nego radi interesa njegove stranke umirovljenika.
Jedan drugi pak tvrdi da na obje strane manjka racionalnosti i objektivnosti, te se pita što bi službena Ljubljana učinila da je snimila bivšeg hrvatskog arbitra Vukasa kako se sa službenicom hrvatskog MVPEI-a dogovara o tome kako utjecati na suce da dvije trećine Piranskog zaljeva pripadne Hrvatskoj.
"Obavještajni" aspekt cijele afere također je privukao pažnju u slovenskoj blogosferi i uzvitlao maštu komentatora. Jedan od blogera na slovenskoj televiziji navodi da je afera izbila već s neopreznim Erjavčevim izjavama za jednu lokalnu televiziju u kojoj se pozivao na neprovjerene i sasvim neslužbene informacije o sklonosti sudaca slovenskim traženjima, te da je slovenska obavještajna zajednica bila dobro pripremljena za aferu. Da tako nije bilo, onda reakcije slovenskih vlasti prošli tjedan ne bi mogle biti tako odmjerene i hladnokrvne, kaže on.
Uz to, navodi kako je vjerojatno Slovenija već tada stupila u kontakt s predsjednikom ICJ-a Ronnyjem Abrahamom, zamolivši ga da u slučaju potrebe preuzme mjesto Sekoleca u arbitraži, čime je željela sačuvati kredibilitet postupka.
Abraham svoj pristanak da preuzme tako osjetljivu ulogu sigurno nije mogao dati u samo nekoliko dana od kad je afera izbila u javnost, navodi spomenuti komentator na portalu Televizije Slovenija.
Neki stručnjaci za obavještajnu djelatnost pak tvrde da Hrvatska nema službu koja bi mogla tako vješto prisluškivati Sekoleca i Drenik. Nagađaju da je Hrvatskoj snimke prepustila neka od velikih sila jer nekima ne odgovara promjena pravnog temelja za razgraničenje na moru u odnosu na klasično međunarodno pravo i pravo mora.
Neki čak tvrde da i Slovenija raspolaže određenim obavještajnim podacima koji bi mogli kompromitirati Hrvatsku, te da bi Ljubljana trebala tužiti Hrvatsku jer je njezin dosadašnji arbitar tijekom cijelog postupka navodno spavao u zgradi hrvatskog veleposlanstva u Haagu.