Stravična masovna grobnica u Sloveniji: "Smrt je bila spora, penjali su se jedni preko drugih"
MASOVNA grobnica koja je otkrivena u slovenskom rudniku Barbara pored Laškog šokirala je javnost. Još uvijek nije poznato pripadaju li posmrtni ostaci Hrvatima, žrtvama Križnog puta, ili slovenskim domobranima.
> U slovenskoj novootkrivenoj masovnoj grobnici nalaze se žrtve Križnog puta?
RTV Slovenije javlja da će posmrtni ostaci žrtava biti popisani te će se pokušati utvrditi spol žrtava, nakon čega će biti prebačeni u kosturnicu u Teharju gdje se već nalaze kosti ostalih žrtava II. svjetskog rata čije su kosti pronađene u ostalim masovnim grobnicama u Sloveniji.
Rudarski stručnjak Mehmedali Alič rekao je da su se rudari više mjeseci probijali do grobnice, a na putu im se prepriječilo ukupno 11 prepreka koje su se protezale u dužinu od više desetaka metara
Nakon posljednje prepreke otkrili su prve kosti čiji je položaj ukazivao na to da se osoba pokušala probiti kroz prepreke kako bi izašla iz smrtonosnog rudarskog okna. Nekoliko metara niže otkriveno je još jedno truplo, a nakon toga je otkrivena zastrašujuća gomila ljudskih kostiju koje su ležale jedne preko drugih.
Dr. Jože Balažic, predstojnik ljubljanskog Instituta za sudsku medicinu, za Dnevnik.si je rekao kako u životu nije vidio strašniji prizor: "Nešto tako nisam vidio tijekom cijele svoje karijere. Ni u filmovima nisam vidio ovako nešto. Grozno! Ne možete si predočiti koliko su ti ljudi trpjeli. Vidi se kako su se rukama pridržavali jedni za druge i penjali se jedan preko drugoga. Smrt nije bila nimalo brza. Vidio sam i jednu protezu za nogu koju je pridržavao tuđi leš. Stravično".
Balažic je također rekao da sada treba izvršiti postupak identifikacije žrtava, ukoliko je to moguće. Stručnjaci će pokušati utvrditi dob i spol žrtava, uzroke smrti i broj i vrste ozljeda koje su pretrpjele. Za eventualni postupak DNK analize Balažic je rekao da bi imao smisla samo kada bi se DNK uzorci žrtava imali sa čime usporediti, izražavajući pri tom sumnju da je takva usporedba moguća.
Balažic je također rekao da pojedini detalji ukazuju na to da žrtve nisu odmah umrle, ali su najvjerojatnije bili mrtvi kada su ih zasipali s vapnom.
Prema procjenama, broj pronađenih trupala se kreće od 200 do 400. S obzirom da je u rovu pronađeno mnogo vojničkih čizama, pretpostavlja se da je ipak većinom riječ o pripadnicima vojnih formacija. Jedan očevidac tvrdi da se radi o Slovencima, međutim postoje svjedoci koji tvrde da se radi o Hrvatima koji su u Sloveniji pobijeni 1945. godine.
U jamama se krije i do tisuću žrtava?
Dr. Jože Dežman, direktor Muzeja novije povijesti u Ljubljani, za Slovensku televiziju je rekao kako se još uvijek ne može sa sigurnošću reći je li riječ o Hrvatima ili Slovencima. Naveo je kako su mu se od utorka, kad je masovna grobnica otkrivena, javili brojni građani čiji su članovi obitelji ili prijatelji nestali tijekom Drugog svjetskog rata. Do sada je širom Slovenije otkriveno više od 600 masovnih grobnica.
Dežman je naveo kako je riječ o groznom zločinu koji se želio prikriti, o čemu svjedoči činjenica da je ulaz u rov bio blokiran sa 400 kubičnih metara betonskih i drvenih pregrada te zemljanog materijala. Žrtve su u trenutku zatrpavanja bile još žive. Vjeruje se da bi u još dvije neekshumirane jame u istom rudniku moglo biti i do tisuću žrtava. Vađenje posmrtnih ostataka je u tijeku, a narednih dana će biti provedena detaljna vještačenja nad žrtvama.
I.M.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati