Sve po zakonu! Grad Zagreb legalno je Dinamu u šest godina isplatio 215 milijuna kuna
Foto: Cropix / G. Mehkek
AGENCIJA za zaštitu tržišnog natjecanja donijela je rješenje na prijavu devet fizičkih osoba, dioničara Hajduka , koji su zatražili da se ispita predstavljaju li novčana sredstva koja je Grad Zagreb proslijedio GNK Dinamo od 2006. do 2012. godine državnu potporu. Riječ je o oko 215 milijuna kuna sredstava, a u prijavu ulazi i novac koji je Dinamo u istom periodu dobio od Zagrebačkog Holdinga i Turističke zajednice grada Zagreba, te tvrtki u većinskom državnom vlasništvu, kao i državnim tvrtki (HEP, CO...). AZTN je postupak obustavila jer ne postoje pravne pretpostavke za njegovo vođenje. Pokrenuli su inicijativu izmjene Zakona o sportu koji detaljno u svom članku 76. st. 4. propisuje kako se vrši financiranje sporta.
"Financiranje Dinama iz javnih proračunskih sredstava obavlja se temeljem programa javnih potreba sporta sukladno Zakonu o sportu, te sukladno Statutu Grada Zagreba koji donosi Gradska skupština. Zakon o sportu detaljno utvrđuje pod kojim se uvjetima vrši financiranje sporta iz javnih sredstava te je propisano na koji način to čine jedinice lokalne samouprave.
"Grad Zagreb je u cijelosti postupao u skladu sa Zakon o sportu. Agencija je prijavu dioničara Hajduka odbacila jer nije nadležna, mi nismo mogli utvrđivati radi li se tu potporama ili ne, budući da se radi o primjeni dva zakona koja imaju istu pravnu snagu u RH", kazala je danas Olgica Spevec, predsjednica AZTN-a i pohvalila inicijativu dioničara Hajduka jer je pokrenula konstruktivnu raspravu uoči ulaska Hrvatske u EU.
"Tražili smo očitovanje Grada Zagreba po pitanju prijave dioničara Hajduka. Grad Split također ima svoj program financiranja sporta"
Europska Unija može činiti ono što mi ne možemo
Neovisno o hrvatskim zakonima, naglasila je Spevec, Europska Unija može činiti ono što "mi nismo mogli"
"Zakon o državnim potporama ne uređuje pitanja vezano za sport i mi smo jednostavno morali primijeniti Zakon o sportu", tvrdi Spevec, dodajući da je pitanje financiranja sporta iz javnih sredstava novost i za EU. Europska komisija do sada nikada nije propisala povrat sredstava, što je prijavom tražila udruga Hajdukovih dioničara, ukoliko se utvrdi da je Dinamo nelegalno dobio državnu potporu.
"Kada je 2009. godine donesen Lisabonski ugovor po prvi puta su uvedene odredbe o sportu kao o gospodarskoj aktivnosti. Tek 2011. godine odobren je prvi poticaj Mađarskom, u vidu poreznih olakšica za četiri sporta. Kazano je također da sredstva koja su dana francuskim klubovima za njihov podmladak ne predstavljaju državnu potporu. No, tek 2012. godine nakon niza inicijativa i negodovanja Nijemaca zbog španjolskog modela potpora profesionalnim klubovima Europska komisija i Michel Platini upoznali su sve države članice s tim da se na profesionalni nogomet trebaju odnositi pravila o državnim potporama iz članka 107 ugovora o financiranju EU"
Od 1. srpnja Europska komisija nadzirat će dodjelu sredstava profesionalnim klubovima kao i opravdanost tih sredstava.
"Postoje sredstva koja će se i dalje legalno dodjeljivati. Sumnju primjerice izazivaju sredstva za pripreme Dinamove prve momčadi, ukoliko se ona i dalje dodjeljuju.
Agencija je ispitivala sredstva koja je Dinamo dobivao od strane poduzetnika u državnom vlasništvu. Tu se radi o sponzorski ugovorima kakve je potpisivao i Hajduk. Holding je 2011. godine prestao biti sponzor Dinama, kao i HEP, koji je kiste godine prekinuo suradnju s Dinamom i Hajdukom"
>>> Uskoro opširnije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati