Svi Obamini ljudi
BARACK OBAMA će nakon formalnog ulaska u Bijelu kuću oko sebe okupiti skupinu suradnika koja je heterogena po pitanju spola, rase, godišta, ali i ideologije.
Državna tajnica (ministrica vanjskih poslova) - Hillary Clinton
Izbor bivše Prve dame i ljute stranačke suparnice se tumači kao Obamino nastojanje da očuva mir u stranci, odnosno spriječi "clintoniste" da rovare protiv njega prije izbora 2012. godine na kojima bi Clinton mogla biti ozbiljan kandidat. Ukoliko Clinton i njeni kadrovi budu vodili vanjsku politiku, Obama bi se više mogao posvetiti unutarnjoj politici, odnosno ekonomiji koja danas daleko više tišti prosječnog Amerikanca od Iraka.
Ministar obrane - Robert Gates
Zadržavanjem Bushovog ministra obrane - kojemu mnogi pripisuju smirivanje stanja u Iraku - Obama je signalizirao da je spreman prijeći preko ideoloških predrasuda, zadržati kontinuitet s pozitivnim aspektima Bushove politike te ne dozvoliti da mu radikalna retorika iz kampanje suzi pragmatične parametre samog predsjednikovanja.
Ministar financija - Timothy Geithner
Geithner je "clintonistički" kadar kojeg mnogi drže jednim od najsposobnijih u novoj administraciji, ali mu odnedavno spočitavaju da je kao predsjednik federalne banke u New Yorku kumovao propasti Lehman Brothersa, jednim od katalizatora velike ekonomske krize. Na dužnost stupa pod sjenom skandala kojeg je izazvalo otkriće da godinama nije plaćao porez.
Domovinska sigurnost - Janet Napolitano
Dosadašnju demokratsku guvernerku Arizone rese dobri odnosi s hispanoameričkom zajednicom te "mekši" pristup problemu ilegalne imigracije. Njen izbor je - zbog uklanjanja jedine ozbiljne konkurencije pred senatske izbore 2010. godine - olakšao eventualni pakt s Johnom McCainom.
Nacionalni ekonomski savjet - Lawrence Summers
Smatra se jednim od najuspješnijih "clintonista", odnosno najodgovornijih za blagostanje 1990-ih kada je bio Clintonov ministar financija. Međutim, dio komentatora mu predbacuje zalaganje za laissez faire deregulaciju, odnosno stvaranje uvjeta za krizu. Feministice mu ne mogu oprostiti izjavu o različitim intelektualnim mogućnostima muškaraca i žena, a zbog čega je bio prisiljen napustiti mjesto predsjednika Sveučilišta na Harvardu.
Ministarstvo pravde - Eric Holder
Holder je ne samo najviši Afroamerikanac u kabinetu, nego i najviši predstavnik ideološki "nabrijane" ljevice u Demokratskoj stranci. Zalaže se za zabranu držanja oružja i rasne kvote u državnoj upravi. Kritičari mu predbacuju sudjelovanje u aferi "Pardongate", posljednjem skandalu Clintonovog predsjednikovanja.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost - James Jones
Obama je nedostatak ideoloških predrasuda dodatno pokazao izborom marinskog generala koji je član Republikanske stranke, a za vrijeme izbora bio u McCainovom stožeru. Jones je, doduše, kritizirao način na koji je Bush vodio rat u Iraku.
Direktor CIA-e - Leon Panetta
Imenovanjem bivšeg Clintonovog načelnika stožera Obama je "clintonističku" frakciju učinio najjačom u svojem kabinetu. Panetti neki, pak, zamjeraju nedostatak bilo kakvog iskustva u obavještajnim pitanjima. S druge strane, dio komentatora drži da je time nastojao umiriti pristaše na ljevici, koji su se bojali da bi na to mjesto mogao biti imenovan desničarski "jastreb".
Ministarstvo energije - Steven Chu
Fizičar koji je dobio Nobelovu nagradu za fiziku 1997. godine bi na mjestu ministra energije trebao zadovoljiti lijevu frakciju demokrata, i to prije svega zbog svojih "zelenih" stavova o nužnosti odbacivanja fosilnih i pronalaženja alternativnih izvora goriva.
Ministarstvo unutarnjih resursa - Ken Salazar
Bivši demokratski senator i ekološki aktivist je najviše pozicionirani Hispanoamerikanac u kabinetu. Njemu će u zadatak pripasti iznajmljivanje federalnog zemljišta u svrhu razvoja alternativnih izvora energije.
Koordinatorica za energiju i okoliš - Carol Browner
Browner je ne samo "najzeleniji" nego i najlijeviji član Obaminog kabineta. Osim što je dugo vremena bila aktivist u borbi protiv globalnog zatopljenja, bila je i članica jedne organizacije koja se deklarira kao socijalistička.
Ministarstvo zdravlja i socijalnih službi - Tom Daschle
Bivši demokratski senator je poznat kao jedan od vatrenih zagovornika uvođenja općeg zdravstvenog osiguranja u SAD, pa će biti jednim od Obaminih najvažnijih saveznika u danima koji dolaze.
Ministarstvo obrazovanja - Arne Duncan
Relativno nepoznat izvan rodnog Chicaga, gdje je služio nadzornik lokalnih škola, Duncan se smatra najviše rangiranim "zemljakom" u Obaminom kabinetu.
Ministarstvo poljoprivrede - Tom Vilsack
Bivši demokratski guverner ruralne države Iowe je poznat kao vatreni zagovornik biodizela, kao i reforme poljoprivrednih subvencija.
Ministarstvo transporta - Roy La Hood
Izborom republikanca La Hooda, koji dolazi iz Obaminog Illinoisa, novi predsjednik je nastavio tradiciju svog prethodnika Busha, koji je na isto mjesto bio imenovao demokrata Normana Minettu.
Komisija za promet vrijednosnih papira (SEC) - Mary Schapiro
Težak zadatak stabilizacije financijskih burzi će biti povjeren Mary Schapiro, koja ima bogato iskustvo u nezavisnim regulatornim tijelima.
Ministarstvo rada - Hilda Solis
Demokratska kongresnica iz Kalifornije, poznata po ljevičarskim stavovima i ekološkom aktivizmu, obavljat će posao važan za Obamu zbog doprinosa koji su sindikati dali njegovoj izbornoj pobjedi.
Trgovinski predstavnik SAD - Ron Kirk
Bivši gradonačelnik Dallasa je relativno nepoznat u washingtonskim krugovima, a Obama ga je izabrao nakon što je demokratski kongresnik Xavier Beccera odbio ponudu za tu dužnost.
Direktor nacionalnih obavještajnih službi - Dennis Blair
Umirovljeni admiral Blair će u kabinetu imati zadatak sastavljanja dnevnih obavještajnih izvještaja za predsjednika. Na mjesto je izabran uz blagoslov McCaina.
Ministar trgovine - ?
Na tu je dužnost trebao biti imenovan bivši veleposlanik u UN, bivši Clintonov ministar energije i trenutni guverner Novog Meksika Bill Richardson. Podizanje federalne optužnice za korupciju je Richardsona natjeralo da odustane od imenovanja.
D.A.
Foto: AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati