Svjetski mediji o hrvatskoj sramoti - ministru Hasanbegoviću
Foto: FAH, Reuters
CENTAR Simon Wiesenthal poslao je hrvatskoj Vladi oštro pismo u petak, u kojem traže hitnu smjenu ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, šokirani njegovim neutemeljenim i potpuno nepreciznim komentarima vezanima uz povijest Hrvatske za vrijeme Drugog svjetskog rata i Holokausta, piše Reuters.
Reuters prenosi detalje pisma koje potpisuje najpoznatiji lovac na naciste Zuroff, a koje je centar Simon Wiesenthal poslao nakon intervjua koji je sa Zuroffom napravio Index.
Reuters je pokušao kontaktirati ministra Hasanbegovića za komentar, ali on nije bio dostupan.
"Sama činjenica da Hasanbegović objavljuje takvo smeće, koje reklamira na web stranici dobro poznate antisemitističke organizacije Stormfront, dovoljan je razlog da ga se makne s pozicije ministra u vladi zemlje koja je dio Europske unije. Još je gore to što ministar slijepo odbija prepoznati genocidnu prirodu ustaškog režima, a prezire hrabre hrvatske antifašiste koji su se protiv njega borili. Ovo je apsolutna revizija povijesti Drugog svjetskog rata i holokausta bez ikakve podloge. To je nečuveno i apsolutno neprihvatljivo", prenosi Reuters isječke iz pisma te podsjeća da Hasanbegović pripada koaliciji HDZ-a i MOST-a te da je nekoliko civilnih udruga već zatražilo njegovu smjenu.
Reutersov tekst brzo se proširio i drugim stranim medijima, koji su se raspisali o sramoti koju je novi ministar kulture nanio Hrvatskoj u svijetu.
Der Standaard: Veliča ustaše i fašiste
O Hasanbegoviću je ranije pisao i Der Standaard, koji navodi da je "početak vlade nastale na koaliciji konzervativnog HDZ-a i nove strane MOST obilježen kulturnim ratom".
Najsporniji je, piše list, ministar kulture Zlatko Hasanbegović, povjesničar koji veliča fašiste i ustaše. "On želi uvesti zakon o lustraciji, na osnovi kojeg bi predstavnici bivšeg jugoslavenskog režima bili isključeni iz javnog života. U najboljem slučaju, u hrvatskoj vladi posao su dobili ekstremisti kako bi skrenuli pažnju javnosti s teških mjera koje Hrvatska mora provesti kako bi riješila problem velike zaduženosti", ocjenjuje bečki list.
Novog ministra kulture opisuje se kao prijatelja šefa HDZ-a Tomislava Karamarka koji mu je 'u najboljem slučaju sredio tu poziciju kako bi skrenuo pažnju javnosti s bolnih rezova koji se moraju provesti zbog velikog zaduženja Hrvatske'. Ipak, Der Standard zaključuje da je to samo jedna od teza i da nije sigurno kako je to doista razlog Hasanbegovićeva postavljanja u novu vladu
TAZ: Loš početak
Berlinski "Tageszeitung" ističe da je Hasanbegović novoj vladi donio loš početak, a njegovom imenovanju protivili su se i lijevi i liberalni zastupnici.
List konstatira da je Hasanbegovićevo imenovanje samo još "povećalo raskol između lijevog i desnog dijela hrvatskog društva".
Također navodi da je u Hrvatskoj u tijeku pravi kulturni rat koji se vodi protiv Hasanbegovića.
DPA: Putovanje u prošlost
Agencija DPA piše da je nova vlada krenula "s putovanjem u ideološku prošlost" i navodi Hasanbegovića kao primjer za to.
"Novi ministar kulture izazvao je odbijanje većine hrvatske umjetničke scene. Taj je povjesničar poznat kao tvrdolinijaš u stvarima poput ljubavi prema domovini", piše DPA koja citira i intendanta riječkog HNK-a Olivera Frljića koji je upozorio na to da takva politika destabilizira hrvatsko društvo.
Spominje se i registar izdajnika koji je predložio ministar branitelja Crnoja te akcija umjetničkog kolektiva Skroz koji je pokrenuo svoj Registar izdajnika kao satiričku reakciju na taj prijedlog, u koji su se ubrzo upisale tisuće ljudi.
Le Monde: Osporavani ministar
Podsjetimo kako je prije nekoliko dana i francuski Le Monde pisao o novoj Vladi Tihomira Oreškovića, u kojem također spominje imenovanje ministra Zlatka Hasanbegovića te napominje kako se radi o jednom od dvojice najosporavanijih ministara.
"Ali Tomislav Karamarko, čvrsti zagovaratelj naslijeđa Franje Tuđmana, i pravi vođa nove vlade imenovan na mjesto zamjenika premijera, u Vladu je postavio dvojicu ministara iz redove svoje stranke koji su najviše osporavani", pisao je Le Monde.
Nakon imenovanja Hasanbegovića na mjesto ministra kulture, podsjeća Le Monde, došlo je do nekoliko prosvjeda protiv njega u organizaciji udruga za ljudska prava. Ali premijer Tihomir Orešković stao je u njegovu obranu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati