Kosor i Josipović dogovorili: Vlasnici medija više ne smiju biti tajni
Foto: Goran Mehkek / Cropix
VIJEĆE za nacionalnu sigurnost je na sjednici s temom crnog kapitala u medijima, kako doznaje Index, donijelo tri osnovna zaključka.
Prvi zaključak VNS-a bio je da se mora stvoriti zakonska osnova koja će spriječiti preprodaju koncesije kod elektroničkih medija. Drugi zaključak, koji je potencirao Ivo Josipović, vezan je uz slučajeve torbarenja u medijima, a oslanja se prije svega za izjave bivšeg HDZ-ovog rizničara Mladena Barišića. U sklopu ovog zaključka odlučeno je da će se posebna pozornost posvetiti onim medijima koji ne posluju transparentno, kriju svoje financije i rade na utaji porezima i sličnim financijskim malverzacijama. Treći zaključak VNS-a je da se mora stvoriti zakonska osnova prema kojoj će biti vidljiv krajnji vlasnik određenog medija, i to kao fizička osoba, imenom i prezimenom.
Svi zaključci VNS-a gotovo su istovjetni s traženjem Hrvatskog novinarskog društva, koju se na ovu temu očitovalo dan prije sjednice, kao i s traženjima Europske komisije. Iako se očekivalo da će se razgovarati o konkretnim medijskim slučajevima, novim vlasnicima Nacionala i prodaji Slobodne EPH-u, to se nije dogodilo nego se o crnom kapitalu u medijima više govorilo načelno.
Kosor i Josipović se usuglasili
"Trebamo znati prave, a ne prikrivene vlasnike medija", glavni je zaključak današnje sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost (VNS), nakon koje su se premijerka Kosor i predsjednik Josipović pojavili pred novinarima.
Josipović je izjavio kako o detaljima sjednice ne može razgovarati jer su u tijeku istrage te je na državnim tijelima da sve provedu prema zakonu. "No, jasno je da nitko iz politike nema ambiciju uređivati medije", rekao je Josipović. Kosor je bila nešto rječitija pa je najavila i izmjenu nekih zakona i to u vrlo skorom roku.
"Vlada će vrlo brzo ići u izmjene nekih zakona, da budu tako koncipirani da se zna ime i prezime fizičke osobe koja je vlasnik medija. Vidjet ćemo može li se što mijenjati u propisima da zabranimo trgovanje koncesijama u elektroničkim medijima", rekla je Kosor, koja je sjednicu ocijenila dobrom i konstruktivnom.
"Ne možemo imati slobodne novinare i medije, ako ne znamo prave vlasnike", naglasila je Kosor.
U izmjene zakona moglo bi se krenuti za desetak dana.
Priopćenje sa sjednice VNS-a ništa ne otkriva
VNS se i nakon ove sjednice javnosti obratio kratkim priopćenjem, u kojem ništa o samom sadržaju sjednice zapravo nije otkriveno. Priopćenje sa sjednice VNS-a prenosimo u cijelosti:
"Vijeće za nacionalnu sigurnost poziva državna tijela (upravna, regulatorna i represivna) da u okviru svojih nadležnosti nastave i intenziviraju aktivnosti u cilju utvrđivanja zlouporaba i netransparentnih ulaganja te svih oblika kriminala veznih uz ulaganja u vlasničke udjele u medijima.
Nadležna državna tijela trebaju izvršiti analizu postojećih zakonskih propisa, predložiti mjere u cilju poboljšanja uvjeta za osiguranje pune transparentnosti vlasništva i ulaganja kapitala u svim oblicima medija, te spriječavanje svih netransparentih ulaganja i zlouporaba".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati