Maras Karamarku: U HGK ste ubacili red HDZ-ovaca, red špijuna - ukinite članarinu!
Foto: FAH
PREMIJER Tihomir Orešković i članovi njegove vlade u srijedu će, po prvi puta, u saborskom aktualnom prijepodnevu, odgovarati na upite zastupnika, budući da Hrvatski sabor počinje novu sjednicu koja bi trebala potrajati do sredine srpnja.
Svoja pitanja najavila su 42 zastupnika, prvi će ih postaviti Šandor Juhas i Veljko Kajtazi, zastupnici manjina, posljednji pravaš Ivan Kirin i HDZ-ov Josip Križanić. Na dnevnom redu zasjedanja, koje će potrajati do sredine srpnja, za sada je 40-ak točaka.
Tijek rasprave:
14.00 Zastupnici su na pauzi do 15.30 sati.
13.43 Ivan Kirin uputio je pitanje Paneniću o tome hoće li promijeniti zakon koji građane primorava na razdjelnike.
"U ovom zakonu najčešće se spominju razdjelnici, ali mi smo odlukom Vlade spustili cijenu plina. Radna skupina je preuzela odgovornost da će promijeniti dio koji se odnosi na razdjelnike, ali i cijeli sustav. Moramo osigurati najniže troškove energije i učinkovit sustav. Ako je cijena dovoljno niska, onda ni njezina raspodjela neće biti problem", kazao je Panenić.
13.32 Orepić je odgovorio na zastupničko pitanje o prepucavanju s Karamarkom.
"Ministar je odgovoran premijeru, Predsjedniku Vlade RH", odgovorio je Orepić.
13.20 Ivan Vrdoljak uputio je pitanje premijeru.
"Svi se možemo složiti da je INA nacionalna strateška kompanija, prihodi u miliajrdama, drugi poslodavac u zemlji. Želja MOL-a da pretvori INA-u u svoju podružnicu, današnje stanje u INA-i je katastrofalno. MOL ne zna s kime treba razgovarati u Vladi. MOL je inzistirao na arbitražama..."
"Zahvaljujem na pitanju. INA je strateška firma od nacionalnog interesa, Hrvatska će poduzeti sve da štiti naše interese. Čekat ćemo na rezultate arbitraže, dosad smo pokrenuli, želimo stabilnost u INA-i, zato smo produžili mandat članovima Uprave na godinu dana. Ovo je vrlo komplicirana situacija, tu su veliki interesi i naši i MOL-ovi. Vlada ima tim koji sagledava scenarije, razmotrit ćemo više scenarija koji će biti u najboljem interesu RH, onda ćemo sjesti za stol s njima i početi s pregovorima", kazao je Orešković.
"Ne možemo čekati jesen, poslovni procesi traju u INA-i. Svake godine milijarda i 300 milijuna kuna je u INA-i, tu su investicije. Nedopustivo da čekamo jesen, svaki tjedan nečinjenja čini se ogromna šteta. Šalje se poruka o budućnosti INA-e", dodao je Vrdoljak.
12.40 Siniša Varga postavio je pitanje Karamarku.
"Najavili ste mnoge mjere u zdravstvu, povećanje cijena, ukidanje sanacije bolnica, zdravstveno itd. Smatra li se da su najsiromašniji građani oni koji moraju biti na udaru reforme. Kroz ove mjere najsiromašniji su najviše dokanuti tim mjerama. Je li ovo mjera za konačnu privatizaciju zdravstva?"
"Sve ove mjere uštede su da pokušamo zaustaviti daljnja zaduživanja. Ovime neće biti pogođeni najsiromašniji. Oni ispod 1500 kuna nisu pogođeni, nisu najsiromašniji. Zdravstvo guta previše, oko 24 milijarde, moramo smanjiti troškove i biti solidarni", odgovorio mu je Karamarko.
12.25 Gordan Maras uputio je pitanje Karamarku.
"Ako ste povjesničar, nemojte više 41. i 45., okrenimo se poslu i gospodarstvu, napravimo nešto. Vidjeli ste prognoze MMF-a, dobre su, to je rezultat prošle Vlade. Vi nemate tu ambiciju, vaši planovi su na istoj razini za sve iduće tri godine. Nema ambicija, rasta ni novog zapošljavanja. Podsjetit ću vas na vaš plan 5+, govorili ste o zapošljavanju, zdravstvu, pravnoj stabilnosti i drugo. To su vam bili osnovne postavke, a najznačajniji vam je bio gospodarski rast. Sada nemamo ni poticaje, zaustavljeni su EU fondovi, moje pitanje je kad ćete omogućiti poduzetnicima dobrovoljno članstvo u HGK-u, nakon što ste tamo napravili red HDZ-ovaca, red špijuna, pa red HDZ-ovaca?", pitao je.
Karamarko mu je odgovorio.
"Spremamo novi porezni paket. Porezne mjere će biti stimulativne, porezni obveznik mora biti rasterećen brojnih poreza, ne nameta. Moramo imati široku poreznu bazu. To je ulaz za razvoj poduzetništva. Otvaramo puteve investicijama. Govorimo o 300 milijuna eura investicija, koje su realne. Vaši programi nisu dali nikakvu progresiju. Program 21 se sveo na mrtvo slovo na papiru. Ostavili ste dug. Pitate ovu Vladu nakon 2 mjeseca što je u funkciji? Mi smo već krenuli i sigurno ćemo uspjeti", rekao je.
"Problem je u tome da se ne događa ništa. Nema zakona, nema investicija, fondovi za male i srednje poduzetnike su zaustavljeni. Ostvarili smo 2 posto rasta nakon što smo RH zatekli na -2 posto", kazao je Maras.
12.05 Tihomir Orešković osvrnuo se na polemike oko bojkota Jasenovca.
"Da je moja bivša firma ovako komunicirala, ustaše i komunisti, propala bi. Tu se nije ništa promijenilo. Ja sam protiv svih totalitarizama, fašisti, ustaše komunisti. Veleposlanica Izraela godinama zna moj stav. Žao mi je da se u Hrvatskoj dijelimo oko prošlosti. Jasenovac treba biti mjesto gdje se zajedno nađemo, da posjetimo žrtve. Nadam se da ćemo naći pristup da zajedno idemo naprijed, a ne da se dijelimo".
Zastupnik Pecnik je upozorio kako Vlada osuđuje sve totalitarizme da prikrije izostanak osude ustaštva.
11.55 Ministar Miro Kovač osvrnuo se na dojmove koje je dobio nakon posjeta raznim regionalnim i europskim liderima.
"Točno je, posjetio sam skoro sve susjedne zemlje. Ostala je samo Srbija, to ću napraviti nakon izbora tamo. U kratkom razdoblju uspjeli smo promijeniti ozračje. Problemi ostaju, ali nema više verbalnih duela i vrijeđanja. Nitko iz Vlade ne vrijeđa političare iz susjednih država. U BiH smo napravili iskorak, po pitanju Mađarske, uspostavili smo željeznički promet koji je bio prekinut zbog verbalnih duela. Po pitanju Slovenije, komunikacija je normalna, usprkos tome što za nas arbitraža nije važeća. Po pitanju Crne Gore, konstantna podrška, podržavamo ih na NATO putu. U Italiji posjet nakon šest godina, to smo imali. Sa Srbijom želimo normalne i zdrave odnose, moramo neke stvari prvo raščistiti. Žao mi je što ranije nismo ključne stvari uspjeli naglasiti. Naši zahtjevi su važni za europeizaciju Srbije i susjedske odnose", rekao je Kovač.
11.40 Željko Jovanović uputio je pitanje Karamarku.
"Nakon što je po hitnom postupku smijenjan Radman, Kovačić provodi čistke i smjene u orbanovskoj i erdoganskoj maniri. Smijenjeni voditelj informativnih emisija. Ukida se satirična emisija, satira se proglašava govorom mržnje, a pravi govor mržnje proglašava se satirom. Dovode se pouzdani uzdanici HDZ-a i partijski kadrovi. Imaju jedan zadatak, javnu državu pretvoriti u stranački bilten HDZ-a. Ovo što se događa na HRT-u ima Vaš blagoslov, ali znate li u kojoj godini živimo danas? Ovo nije 1984.", pitao je Jovanović.
Reiner je upozorio Jovanovića da je uspoređivanje državnika sa Staljinom vrijeđanje koje je nedopustivo.
"Sjećate li se da ste prije 4 godine smijenili 40 novinara na HRT-u? Mi želimo, ja kao gledatelj i pretplatnik, želim da televizija bude javni servis, objektivni i nestranački. Da ne bude stranački instrumentalizirana u predizborne svrhe, kao što je to bilo u zadnje vrijeme, što se tiče staljinističkih metoda, vi ste u zadnje 4 godine to prakticirali. Sjetite se vaših metoda, od policije, pa dalje", odgovorio je Karamarko.
"Kada situaciji na HRT-u dodamo pritiske na neprofitne medije, Rakić, Vijeće za elektronične medije, pritisak na udruge civilnog društva, polemike s ministrom Orepićem, jasno je da se ostvaruju vaše prijetnje kada ste rekli da će se o HDZ-u moći kritički govoriti samo unutar vlastita četiri zida. Pokušavate Hrvatsku uvesti u totalitarni režim, vlast želi kontrolu nad medijima, represivnim aparatom i tajnim službama. Za to što činite nemate mandat", odvratio je pak Jovanović.
11.26 Miro Bulj uputio je pitanje minsitru pravosuđa.
"Pitanje se odnosi na ovršni zakon. 300.000 građana u blokadi, njima se oduzima imovina, oni su na cesti bez ikakvih prava. Zakonom je legalizirana pljačka hrvatskih građana. Oduzeti su im ponos i dostojanstvo. Strane zadruge kamatare naše građane. Najviše boli 90.000 onih ovršenih zbog HRT-a, zbog duga od 200 kuna koji se pretvori u dug od 1200 kuna. Javni bilježnici i ostali provode harač. Javni bilježnici i odvjetnici stvaraju carstva na račun ovršenih građana. Ministre, što planirate i što ćete poduzeti po pitanju ovršnog zakona, kad ćete pomoći građanima?", pita Bulj.
"Vaša pitanja su uvijek specifična i teška. Puno toga je propušteno za uraditi, u zadnjih 10-20 godina. Malo tko usporedi brojku od 300.000 blokiranih s 300.000 nezaposlenih. Ovršni zakon će se prilagođavati u skoro vrijeme stvarnoj situaciji u državi, to neće riješiti problem siromaštva građana. HRT ste dobro uočili, 90.000 građana, radio sam analize, oko 50 milijuna kuna građani plaćaju za ovrhe HRT-a. HRT ima pravnu službu, oni šalju jednostavne ovrhe, ali one se daju odvjetničkim društvima, koja po tarifama rade, i to je godišnje oko 50 milijuna kuna. To se treba kao pitanje postaviti HRT-u, moramo razmisliti je li HRT tu da brani javni interes građana", odgovara minsitar Šprlje.
11.19 "Vi ste član Vlade i odgovarate za reforme, ne prozvajte SDP. Da ste ozbiljni, reforme bi se nalazile u proračunu, a nema ih, krenite raditi", odvratio je Babić Petrovu.
11.10 Vedran Babić postavio je pitanje Petrovu.
"MOST i HDZ-ova koalicija potpisali su sporazum o reformskoj Vladi. Obvezali ste se u 60 dana sačiniti reformski plan i predstaviti ga građanstvu. Rok je prošao, a od reformi ništa. Počeli ste udarati na najslabije slojeve društva. Smanjili ste naknade za najugroženije, povećavate osiguranje, najavljujete privatizaciju zdravstva, produženje radnog dana, ukidate sredstva neprofitnim medijima, plašite civilno društvo, jača politički ekstremizam, ne znamo što je s kurikularnom reformom. Kad ćemo vidjeti taj reformski plan?", pita Babić.
"Čast mi je kad mi se Vi obratite, jer je SDP skupa s nama pregovarao. Mi smo zajednički donijeli popis reformi koji ste potpisali s nama, i to je identičan popis ovome koji mi imamo s HDZ-om. To je 100 stranica identičnih poteza koje trebamo napraviti. Službeni dokument Vlade dobit ćete kroz 15-ak dana, očekujem 100 posto potpore u Saboru jer ste i vi to potpisali. Problem je što niste rješavali neke stvari. Mene zanima zašto je bivša Vlada dala mogućnost da oni zaposleni u državnom sektoru idu kod privatnog osiguravatelja, pa time javni gubi novac. Nikad ne procjenjujte korak ako ne vidite cijelu sliku. Kada je bivša Vlada krenula s poreznom reformu, rekao sam da pozdravljam prvi potez ako će biti samo prvi u nizu", rekao je Petrov.
10.50 Željko Reiner je izrekao opomenu Staziću zbog polemiziranja s njime.
10.48 Nenad Stazić postavio je pitanje Karamarku.
"Sprema se komemoracija u Jasenovcu. Na nju neće doći predstavnici žrtava, ne žele biti s Vama i Hasanbegovićem tamo. Prezreli su Vas i prozreli. Grabar-Kitarović se zadnjih dana trudi osuditi fašizam. Ali ne čuje ga na utakmicama, kao ni Orešković, kao ni Tepeš s Bujancem kada maršira. Brkić kaže Srbima da odu negdje gdje će se osjećati sigurno, ako se tu ne osjećaju sigurno. Pitam Vas i ovu tragikomičnu Vladu, dokad mislite tolerirati ovaj bolesni i primitivni povratak ustašvu i ustašofiliji, i tako sramotiti Hrvatsku i Vladu RH".
"Neću započeti odgovor s tragikomičnom oporbom. Osudili smo sve totalitarizme. Mi smo i antifašisti, i antinacisti, i antikomunisti. Tamo gdje se javlja ustaštvo, treba ga uništiti. Oko nas vlada žal za Jugoslavijom, boljševizmom", rekao je Karamarko.
10.43 Silvano Hrelja obratio se Boži Petrovu.
"Znate što je prouzročila vaša najava poskupljenja zdravstvenog? Agresivnog privatnih osiguravatelja, koji osiguravaju sada samo mlade i zdrave. Starije ne želi nitko, ali po cijeni od 150 kuna. Na djelu je raslojavanje osiguranja, privatni osiguravatelji u javno zdravstvo vraćaju oko 50 posto onoga što ubiru, a javni oko 80 posto. Kažite mi još jednom, što vama znači javni interes u koji ste se zaklinjali u kampanji?", upitao je Hrelja.
10.36 Ingrid Antičević-Marinović upitala je Karamarka o porastu podjela u društvu.
"Na nedavni napad na kolumnista u Splitu minsitar Hasanbegović je rekao kako slučaj podsjeća na važnost odgovornosti za izgovorenu riječ.U sličnom stilu se i Grabar-Kitarović obratila srpskoj manjini kada ih je upozorila da pripaze što govore. Jeste li svjesni koliko je to opasno? Slati takve poruke s najviše razine?"
Odgovorio joj je Karamarko.
"Toliko neistina je da ne znam otkud odgovoriti. Moramo i dalje štititi demokraciju, i hoćemo. I pravo da drugi misle drugačije od nas. Izrekli ste dosta neistina, i s time bih završio", rekao je Karamarko.
"Koja je to neistina koju sam izrekla? Gdje su reforme koje ste najavljivali? Vidimo samo reforme povijesti. Samo tražim da se o antifašizmu ne muca. Pozdravljam Vas s pozdravom, smrt fašizmu, sloboda narodu", kazala mu je Antičević-Marinović.
10.30 Orešković se osvrnuo na stanje poduzetničke klime u Hrvatskoj.
"Volio bih u Osijeku, Splitu start-up centar, gdje mogu mladi doći i raspitati se. O kreditima, business planovima i slično. U fondu od 500 milijuna eura koji stvaramo, a u kojemu ćemo 200 milijuna iz EU povući, iz njega će i mladi moći dobiti svoj dio za pokretanje firmi".
"Znamo da je teško, ali tu ima mogućnosti. Mi moramo pomoći inicijativama građana, mislim da smo pokazali da u kratkom roku možemo podržati investicije i podizanje zaposlenosti", dodao je.
10.25 Davor Tomić Karamarka je pitao o koverziji kredita u švicarskim francima.
"Istina vam nije najdraže oružje, nego obmanjivanje javnosti. Prošla Vlada je donijela mjeru vezano uz konverziju švicaraca, to Vas podsjećam".
Karamarko mu je odgovorio.
"To je bila populistička mjera. Opteretili ste državu i porezne obveznike za milijardu eura", odvratio mu je Karamarko.
Tomić je uzvratio kako je i HDZ glasao za zakon o konverziji kredita.
10.15 Orešković je odgovorio Glavašu.
"Ovih dana sam bio u Slavoniji, malo se upoznao sa situacijom, mljekarima i OPG-ovima. Iz EU-a ćemo povući sredstva, već smo u prvom kvartalu povukli više nego u isto vrijeme prošle godine. Uvjeren sam da ćemo pomoći ne samo mljekarima, nego i drugim OPG-ovima. Ova Vlada će kroz korištenje EU fondova, ali i druge fondove pomaže male i srednje poduzetnike. Svima nam je jasno, ne možemo konkurirati ako se ne možemo proširiti".
Glavaš je uzvratio kako nije zadovoljan njegovim odgovorom.
10.13 Branimir Glavaš uputio je pitanje Oreškoviću vezano za mljekarstvo u Hrvatskoj.
"Prateći podatke o isporučenim količinama mlijeka, samo Hrvatska i Slovačka su u minusu, ostale članice imaju rast u proizvodnji mlijeka. Vlade članica EU zadržale su stope samodostatnosti. Povećale su izvoz mlijeka i proizvoda na druga tržišta. Dok se u Europi bore za svoje proizvođače, u Hrvatskoj mljekarstvo propada. Zanima me jeste li otkrili razloge krize u mljekarstvu i jeste li pripremili mjere da se odgovori na njih?", upitao je Glavaš.
10.00 Tomislav Karamarko prokomentirao je obećanje o 1000 eura po novorođenom djetetu.
"Obećali smo 1000 eura po novorođenom djetetu. Osigurali 100 milijuna kuna, od 1. rujna će krenuti najvjerojatnije. Vlada je socijalno osjetljiva. Ovo je reformska Vlada, ali to će osjetiti oni koji su to zaslužili".
9.49 Zastupnici su započeli s postavljanjem pitanja.
9.40 Utvrđen je kvorum.
Uskoro opširnije...
Uz razna izvješća, pred zastupnicima je niz zakona, kako onih koje je predložila Vlada, tako i zakona iz zastupničkih klubova, posebice oporbenih.
Vlada je, tako, Saboru predložila izmjene Općeg poreznog i zakona o porezu na dobit, izmjene Zakona o faktoringu.
Pred Saborom su i izvješća o radu za prošlu godinu koje su poslale pučka, te pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, ravnopravnost spolova, prava djece.
Oporbeni klubovi u proceduru šalju dvije interpelacije, SDP o švicarskom franku, a Reformisti Radimira Čačića o reguliranju rada na određeno vrijeme.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati