VIDEO Kaos na Hrvatskim studijima, pokreće se štrajk
Foto: Hina/Igor Soban/Pixsell
Fizički napad
Kako doznajemo, jedan od studenata koji se protivi blokadi nastave, nasrnuo je na drugog studenta koji sudjeluje u blokadi. Jedno od pravila izglasanih na Saboru je da je blokada nenasilna te da se na ovakve napade odgovara pasivno.
Gurnuo je vrata na njega i pokušao mu izvrnuti ruku. Drugi student nije fizički odgovorio na sukob, već je otišao po policiju. Policija trenutno vrši uviđaj.
Studenti su se podijelili u tri skupine, jedna za dvorane koje nose imena po hrvatskim otocima, jedna za glavnu zgradu i jedna za najveću dvoranu Zagreb. Pozivaju sudionike blokade da ne budu nasilni.
Policijski automobil parkiran je ispred ulaza u zgradu Hrvatskih studija.
Trenutno je ispred zgrade Hrvatskih studija stotinjak studentata, dok se ostali nalaze unutar zgrade, gdje pokušavaju potaknuti kolege koji ne sudjeluju u blokadi da im se pridruže.
Rektorov komentar
Situaciju je za portal Srednja.hr prokomentirao i sam rektor Boras.
"Ja sam došao s puta pa mogu komentirati samo načelno. Dakle, nema nikakvog razloga da se bilo tko, pogotovo ne studenti, brinu o budućnosti Hrvatskih studija, oni imaju svijetlu budućnost. Što se tiče Filozofije i sadašnjeg studija Filozofije, svi studenti kao što je to i po zakonu, a kako je i konačno Senat obaviješten, moći će završiti studij. Prema tome, ovi studenti koji studiraju Filozofiju ne moraju se uopće oko toga uzrujavati. Diplomski studij se normalno nastavlja i svi će oni koji su počeli preddiplomski moći i sadašnji diplomski završiti. Što se tiče profesora, nitko neće ostati bez posla, svi će se normalno moći baviti svojom znanošću, ali jasno je da neke akcije koje profesori tamo neki rade nisu u okviru onih ovlasti koje oni imaju, ali naravno da mogu iskazati svoje mišljenje. To mišljenje mora biti demokratsko, a neki koji pokušavaju nenasilnim metodama to raditi, to ne spada u akademsku praksu" rekao je Boras.
Barišić o blokadi
O današnjoj blokadi Hrvatskih studija progovorio je pred novinarima i ministar plagijator, Pavo Barišić.
"Rektor Boras me je informirao o situaciji. Znate da u Hrvatskoj imamo autonomiju sveučilišta, po kojoj sveučilišta autonomno odlučuju o svojoj upisnoj politici i svim drugim pitanjima, tako da u ovom trenutku nemamo potrebe reagirati. Ja mislim da Sveučilište u Zagrebu, kao najveće i najstarije sveučilište sasvim autonomno, ima tijela koja donose svoje odluke, rekao je Barišić za Srednja.hr.
Na pitanje osjeća li se odgovornim zbog nastale situacije, Barišić je rekao da se ne osjeća odgovornim.
"Ni najmanje, nemam razloga osjećati odgovornost za nešto", tvrdi ministar.
O najavi štrajka profesora, Barišić kaže kako nije dobio nikakve informacije.
Na pitanje smatra li da na tržištu rada ima previše filozofa, Barišić kaže da ne misli tako.
"Ja smatram da je filozofa potrebno u svakom društvu. I sam pripadam toj struci i mislim da je za jedno društvo uvijek pozitivno imati tako naobražene ljude", tvrdi Barišić.
Na kraju, Barišić je rekao kako se on po pitanju ukidanja Filozofije na Hrvatskim studijima nema potrebe svrstavati na bilo koju stranu, zato što to spada u tuđu domenu odlučivanja.
"U ovom trenutku nema apsolutno nikakve osnove da Ministarstvo reagira, ako to spada pod Sveučilište. Sad me je rektor izvijestio o stanju po kojemu nema apsolutno nikakve potrebe da se nešto poduzima", rekao je ministar Barišić.
Vrdoljak izrazio podršku studentima
Predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak izrazio je podršku studentima koji su odlučili blokirati nastavu na Hrvatskim studijima nakon ukidanja kvota za studij filozofije, te upozorio kako tri policijske intervencije na sveučilištu u šest mjeseci "ne može biti normalno stanje".
"Dajemo punu podršku studentima i blokadama", kazao je Vrdoljak.
"Represijom, ignoriranjem ili bježanjem od problema, problemi se neće riješiti. Kad se zabije glava u pijesak, ne riješi se problem, nego se izađe s istinom i s rješenjem, a ovo to nije, ukidanje Hrvatskih studija", ocijenio je Vrdoljak.
Upozorio je da "treća policijska intervencija na sveučilištu u samo šest mjeseci ne može biti normalno stanje", te istaknuo kako je odgovornost sada na rektoru Sveučilišta u Zagrebu, Damiru Borasu, i ministru znanosti i obrazovanja, Pavi Barišiću, prenosi Hina.
Prvi Studentski sabor
Blokadi je prethodio Sabor na kojemu se okupilo 300 do 350 studenata. Kako Hrvatski studiji imaju oko 1.400 studenta, to je otprilike 25 posto ukupnog broja studenata.
Studenti su naveli kako je na Sindikalnoj podružnici Hrvatskih studija izglasan štrajk profesora s četiri odjela, a danas se čeka odluka sindikalne središnjice o štrajku.
Također, desetak studenata s Filozofskog fakulteta i Fakulteta političkih znanosti došlo je dati potporu studentima HS-a, javlja Srednja.hr
Glavni krivci
Iz zadnjeg reda sve su promatrali profesori s odsjeka za filozofiju. Nekoliko studenata je preko megafona argumentiralo zašto Hrvatski studiji imaju najkvalitetniji studij filozofije, te zbog čega se boje da će se isto dogoditi ostatku odjela.
Studenti su skandirali "Uprava odlazi", nakon što su imenovali glavne krivce za stanje na Hrvatskim studijima: pročelnika Grčevića, rektora Borasa, prorektora Čovića i ministra Barišića.
Glasujući o blokadi, studenti su se podijelili na lijevu i desnu stranu. Studenti na lijevoj strani su podržali blokadu, a na desnu stranu su trebali stati oni koji su protiv blokade. Nitko nije stao na tu stranu. Pojavio se i prvi policijski automobil.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati