Zagrebačka policija ne želi spriječiti mogući linč partizanskog komadanta?
HRVATSKI uljudbeni pokret, najavio je za sutra svojevrsnu opsadu obiteljske kuće partizanskog komandanta Stjepana Hršaka, sa svojim pristalicama. Za vrijeme "opsade", pokušat će od Hršaka iznuditi priznanje da je 1945. godine u Maceljskoj šumi organizirao smaknuće dvadesetak svećenika i bogoslova koji su s ustašama bježali prema austrijskoj granici.
Rojs i Schwartz tražit će kajanje!
Riječ je o pripadnicima pokreta koji imaju ekstremno desne političke poglede, a koji u najmanju ruku žele revidirati hrvatsku prošlost. Za politički skup, koji nalikuje na "uzimanje pravde u svoje ruke" ispred obiteljske kuće Hršaka na zagrebačkom Gornjem gradu imaju i uredno izdanu dozvolu zagrebačke policije. Hršak pak smatra kako je to jednostavno maltretiranje, a ne nekakav skup.
Među govornicima koji će od Hršaka tražiti priznanje i kajanje je i notorni Mladen Schwartz, ali i Ljubo Ćesić Rojs te niz govornika kao organizator skupa Tomislav Dragun, Dragutin Šafarić, Dean Golubić, Branko Stojković, Marko Francišković, Vjekoslav Škreblin. Valjda sasvim "prigodno" u okupljanju ispred kuće partizanskog komandanta pročitat će se i pismo-brzojav hrvatskim generalima Anti Gotovini i Branimiru Glavašu. Predsjedniku Mesiću pak uručit će "orden" Velered Hude Jame.
Policija: Poštovali su proceduru
"Organizator je pravovremeno prijavio navedeni skup, a sukladno Zakonu o javnom okupljanju prijavio je i svrhu okupljanja. Napominjemo da policija ne izdaje dozvolu za održavanje mirnih
okupljanja i javnih prosvjeda niti je ista potrebita. Policijska uprava zagrebačka će temeljem vlastite prosudbe poduzeti potrebite sigurnosne mjere", stoji u odgovoru zagrebačke policije.
Za Hršaka nema zaštite?
No, u odgovoru se ne spominje kako je Hršak već prije od te iste zagrebačke policije zatražio i zaštitu kada je čuo da bi se pod njegovim prozorima mogli početi okupljati ljudi koji će od njega tražiti da prizna i da se pokaje za nešto što, kako kaže, nije uradio. Policija je nakon informativnog razgovora odlučila kako Hršaku ipak nije potrebna zaštita. Da je policija zaista razmatrala Hršakovu prijavu te da je on zatražio zaštitu priznao je i sam organizator skupa Tomislav Dragun.
"To je istina. Hršak nas je prijavio. Išli smo na policiju koja je na koncu utvrdila kako je sve u redu s našim papirima i da neće biti problema. Mi smo katolici, pozvat ćemo Hršaka da s nama zapali svijeću i izmoli jedan Očenaš, valjda ne tražimo previše", kazao je Dragun za Index potvrđujući da je bilo razgovora u policiji.
Bio komadant i Tuđmanu
Inače, Stjepan Hršak bivši je partizanski komandant, koji danas ima 90 godina. U partizanima je bio zapovjednik kasnijem hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu, a više je puta odlučno negirao da je 1945. godine likvidirao 25 svećenika i bogoslova na Macelju. Protiv njega se vodila i istraga 1992. godine koja opet nije dokazala njegovu umiješanost u ta ubojstva.
No, za članove Hrvatskog domoljubnog pokreta, Hršak je nepobitni ratni zločinac, kojeg između ostalih štiti i predsjednik Stjepan Mesić, a stoga već mjesecima pozivaju "hrvatske domoljube i državotvorce da se okupe 25. svibnja ispred obiteljske kuće partizanskog komandanta.
Vjerojatno će netko i "opaliti"...
"Stjepan Hršak, onodobni zapovjednik krapinske OZNA-e, jedan je od takvih ubojica. I to ne bilo kakav. On je uzor-ubojica. Zaslužni kadar krvavog maršala. Zato su ga i smjestili ovdje, u ovaj raj nebeski, iako za njega i njemu slične, čak ni pakleni dvori ne bi bili dolična kazna", kaže za njega Dragun dodajući kako će pozvati Hršaka da se "obrati". U pozivu stoji da je riječ o "političkom skupu", dok je Dragun u razgovoru za Index rekao kako to nije istina. Štoviše, u pozivu stoji kako se na političkom skupu može biti prisutan "bez ikakvih ograničenja glede iznošenja svojih stajališta"
Mesiću velered Hude Jame
Na tom skupu između ostalog hrvatskom predsjedniku Stjepanu Mesiću dodijeliti će se takozvano antiodlikovanje odnosno "velered Hude Jame", zbog prikrivanja komunističkih zločina.
"Kao što postoje izbori za najružniju djevojku i najogavnijeg psa, tako i mi organiziramo dodjelu antiodlikovanja. Mesić sustavno godinama prikriva partizanske zločine, a isto to radi i Luka Bebić. Predsjednik Sabora isto će dobiti velered Hude Jame, ali niže razine, jer ipak Mesić više radi na tom planu nego Bebić", objašnjava Dragun kojeg su dodatno razbjesnile Mesićeve izjave o tome da ne treba progoniti partizane te da je skup u Bleiburgu bio "ustaški dernek".
Predsjednik kao onemoćali ljubavnik
"Mesić vam je, znate, kao Casanova. Casanova u godinama kada više nije mogao spolno općiti, počeo je pisati memoare. Tako i Mesić shvaća kako njegova zvijezda kopni na političkom nebu Hrvatske pa sada priča sve i svašta", objašnjava Dragun koji je osim što je čelnik desničarskog Hrvatskog domoljubnog pokreta široj javnosti poznat i kao samozvani pravobranitelj koji je pokrenuo više stotina sudskih sporova protiv raznih poznatih osoba od Ive Sanadera, Vladimira Šeksa, Mladena Bajića pa do Carle del Ponte.Također, Dragun je bio i financijski revizor Miroslava Kutle.
Ilko Ćimić
Foto: hrvatskauljudba.hr
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati