SVE popularniji segment crossover vozila svakim danom je sve bogatiji. Prinove stižu sa svih strana, neke čak i u drugoj generaciji, a u igru se konačno upustio i Ford, i to s vrlo uvjerljivim modelom konkurentnih karakteristika.
Najavljen u Parizu 2006. godine kroz studiju Iosis X prvi je Fordov SUV napravio velik korak u transformaciji tzv. kinetičkog dizajna u novi segment. Time je definitivno zaustavljen negativni ritam započet ukidanjem Scorpia i gubitkom predstavnika u višoj srednjoj klasi, a potom i Explorera (i Mavericka) iz segmenta terenaca.
S druge strane Ford je sada konkurentniji nego ikad prije, postojeća gama je temeljito obnovljena, a tu je i niz potpuno novih modela među kojima posebno mjesto zauzima upravo Kuga.
U Fordu su itekako bili svjesni kako ulaze u segment gdje je konkurencija žestoka, a uspjeh otežava činjenica kako su najuspješniji starosjedioci predvođeni Toyotom RAV4 i Hondom CR-V. Tu su i neki novi modeli kojima je za prvotni proboj bila dovoljna tradicija. Najbolji primjer je Nissan Qashqai, čiji uspjeh je nadmašio najoptimističnija očekivanja kompanije. Ford stoga u cijelu priču ulazi odlično pripremljen, sudeći po prvom dojmu, bez iole ozbiljnog nedostatka.
I doista, u prvom kontaktu Kuga se uspijeva svojim modernim izgledom i atletskim proporcijama nametnuti kao osvježenje klase i model spreman za osvajanje vrha. Fordovski prepoznatljiv stil u novom okruženju kombinira tradicionalnu sportsku notu s mišićavom muskulaturom, dodatno potenciranom izbačenim blatobranima i ispupčenim poklopcem motora, kao i dvobojnom kombinacijom prednje maske.
Na boku svoj posao odrađuju 17-inčni naplatci napadnog izgleda, dok će straga svakome u oči upasti ispušne cijevi između kojih je zaštita podnice izvedena poput difuzora. Dodatno ukrašen detaljima u mat krom finišu (krovni nosači, usisnici zraka i sl) Fordov SUV osigura zamijećenost, ali i naklonost promatrača.
Skladna izvana Kuga u istom ritmu nastavlja iznutra. Sa pozamašnih 2.690 mm razmaka između osovina automobil nudi izdašnu ponudu prostora, posebno na prednjim sjedalima. I dok se prostranost straga može okarakterizirati standardima kompaktne klase, jedini povod pokude budi prtljažnik, koji je s osnovnih 360 litara (1.355 l s preklopljenim naslonom) ispod razine klase.
Potonje zasjenjuje solidna funkcionalnost, kako sa stanovišta dvostruko otvorivih prtljažnih vrata, tako i u pogledu brojnih pretinaca uključujući i one u dvostrukoj podnici vozila.
Međutim ono što kod Kuge zaslužuje posebnu pohvalu definitivno je ergonomija. Iako smo kod automobila njemačkog porijekla navikli na visoke standarde mišljenja smo kako Kuga tu spada u sam vrh. Pozicija za upravljačem je upravo idealna, a prate ju odlično odmjeren smještaj komandi i pozicija (po visini i dubini) podesivog upravljača. Jedna od originalnosti je profilirana i dodatno tapecirana obloga vrata u gornjem dijelu što daje vrlo udobno odmorište za lakat.
Kuga je na tržištu dostupna u dvije razine opreme, Trend i Titanium. Ulazni paket donosi potpunu opremljenost, posebno u pogledu elemenata koji doprinose ugodnijoj vožnji na daljim rutama. Prednja armatura slična onoj u Focusa donosi integrirani audio-sustav kao i "power" tipku za startanje motora.
Tu je i putno računalo, klimatizacija, te potpuna elektrifikacija, a već osnovni model nudi napadnu narančastu dekoraciju, kao i tzv. "Z" ručicu parkirne kočnice. S popisa dodatne opreme preporuka je izabrati tek bočne zračne jastuke, te parkirne senzore (pogledati tablicu). Naravno, izbor Titanium razine skuplje oko 3.500 eura ostaje topla preporuka.
Kad je pak u pitanju pogonski motor kupcima su na raspolaganju dvije opcije, benzinska s 2.5-litarskim pet-cilindrašem snažnim 200 KS i današnjoj situaciji primjerenijia 2.0 TDCi dizelska. Potonji, odnosno redni četverocilindrični common-rail motor nudi maksimalnih 136 KS pri 4.000 o/min i 320 Nm pri 2.000 o/min (u "overboostu" 340 Nm).
Nastao u suradnji s PSA koncernom ovaj motor dokazao se na povećem broju modela najšireg raspona veličina i namjena. Usuglašen je s Durashift šest-stupanjskim ručnim mjenjačem, a ima zadatak pokretati putem 4WD pogona oko 1,6 tone teško vozilo. I taj posao odrađuje vrlo korektno, u neku ruku čak iznad očekivanja.
10,7 sekundi za ubrzanje do 100 km/h i maksimalnih 180 km/h zadovoljit će široki spektar korisnika, kao i prosječna potrošnja od odličnih 8,2 l/100 km. Ipak, više veseli agilnost kojom Kuga hvata nominalno snažnije konkurente.
Razvijen na modificiranoj platformi C-Maxa i ovaj model jasno otkriva Fordove gene prozvane kroz Focusov ovjes s McPhaersonom sprijeda i Multilinkom straga. Vozna svojstva na cesti ne razlikuju se bitno od osobnog automobila, dok je van asfalta od najveće pomoći automatizirani pogon na sve kotače sa središnjom Haldex spojkom.
I dok na suhoj cesti glavninu snage (do 100%) prenosi na prednju osovinu, na makadamu i skliskoj podlozi situacija se mijenja do krajnjeg omjera prijenosa od 50:50. Glasnik dobrih mogućnosti su i uvjerljivi "terenski" podaci, 195 mm visine podnice, ulazni kut od 21 stupnja te maksimalni izlazni kut od 25 stupnjeva.
Ford Kuga je za razliku od konotacija koje njeno ime budi na hrvatsko tržište itekako dobrodošla. Neosporne Fordove kvalitete voznosti i uvjerljive mehanike na ovom modelu dolaze do izražaja uz naznaku kako izbor 4WD pogona ovdje zbog voznih svojstava i same konstrukcije mora biti imperativ. Kao jedina moguća mana u odnosu na konkurenciju može se spomenuti (pre)skromna ponuda izvedbi, posebno u pogledu dostupnih motora.
Što se testirane izvedbe tiče, ona je s akcijskom cijenom od 258.755 kn s uključenim brojnim doplatama definitivno dokazala kako ovaj model spada među najbolje svoje vrste i kao jedan od ponajboljih Fordovih proizvoda nove generacije.
Tekst i foto: Miljenko Nikolić
Važnija serijska oprema (razina Trend): |
|
4x4 pogon |
|
Zračni jastuci za vozača i suvozača |
|
Bočni zračni jastuci |
|
ABS + EBA + ESP |
|
Keyless sustav |
|
Easyfuel sustav nadolijevanja goriva |
|
Varijabilni poklopac prtljažnika - Twindoor |
|
|
|
|
|
Dodatna oprema Cijena (kn) |
|
|
|