IPHONE i njegov sustav automatske detekcije prometne nesreće može se zbuniti u zabavnom parku i pogrešno reagirati.
A upravo takva neugodnost dogodila se nedavno u jednom zabavnom parku u državi Ohio. Sara White, vlasnica tek dva dana starog iPhonea 14 Pro, provodila se u lunaparku i poželjela ići na tzv. vlak smrti. Tijekom vožnje aktivirao se automatski sustav detekcije prometne nesreće na Appleovom uređaju te počeo automatski zvati hitnu službu, piše Wall Street Journal.
Objavljen je i video u kojem se čuje kako je sedam puta ponovljena poruka hitnoj službi da je vlasnik telefona stradao u ozbiljnoj automobilskoj nesreći.
Ovo nije prvi slučaj lažnog uzbunjivanja
Ovo nije prvi slučaj pogrešnog uzbunjivanja. Tako je, primjerice, prošlog mjeseca Douglasu Sandersu tijekom vožnje na motociklu ispao iPhone. Misleći da je nepovratno uništen, odjurio je u Apple Store po novi uređaj. Međutim, telefon je bio čitav, a aktivirao se i sustav detekcije prometne nesreće. U međuvremenu su kontaktirani hitni kontakti, uključujući roditelje i njegovu djevojku, koji su se uspaničili kad su bili obaviješteni da je Sanders stradao u prometnoj nesreći.
Podsjetimo, kad detektira ozbiljnu prometnu nesreću, sustav telefona nakon 10 sekundi automatski zove kontakte za hitne slučajeve, kao i hitne službe. Pritom Crash Detection iskorištava tri funkcije uređaja. Barometar detektira promjene tlaka u kabini, dok GPS prati promjene brzine kretanja. Konačno, mikrofon može registrirati zvukove tipične za prometnu nesreću. Uz to, moćni žiroskop i akcelerometar (mjeri do 256 G) na Apple Watchu pridonose procjeni situacije.
>> iPhone 14 donosi i novi sustav detekcije prometne nesreće
Ipak spašava živote
Nema sumnje, Apple će morati rekalibrirati sustav kako bi u budućnosti vlasnici, a posebno navedeni kontakti za hitne slučajevi, ostali pošteđeni ovakvih neugodnosti. I to što prije jer je svakim danom sve više onih koji koriste novu generaciju uređaja. Trenutno se savjetuje da u slučajevima s namjernim velikim usporavanjem poput vlaka smrti korisnici mobitel prebace u tzv. zrakoplovni način rada. Barem do prvog značajnog updatea.
Dobra je stvar što ovo pokazuje da sustav doista funkcionira. Uostalom, već je do sada zabilježeno nekoliko slučajeva u kojima je ovaj sustav spasio živote.