Evo što boja nožnih noktiju otkriva o vašem zdravlju

Foto: Pexels

VRIJEME je da prestanete ignorirati stopala, posebno nokte na nožnim prstima, upozorila je za časopis Men’s Health podijatrica Dana Canuso.

"Zdravi nokti su čvrsti i ružičaste boje", istaknula je.

Dr. Canuso kaže da bilo kakva promjena boje na noktima znači da trebate nešto poduzeti. Problem može biti kratkotrajan i lokalni, ali ponekad ukazuje i na nešto ozbiljnije. 

Ljubičasti nokti

Ako su nokti na nožnim prstima ljubičasti, to je možda posljedica hematoma ili modrice ispod nokta. 

"Male krvne žile ispod nokta krvare i mrlje ga čine tamnijim. Ovu boju najčešće uzrokuje trauma, poput snažnog udarca", kaže Miguel Cunha. 

Za ovaj problem je važno strpljenje jer najčešće prolazi sam od sebe. Kad zdravi nokat izraste, nestat će ljubičasta boja. To može potrajati i nekoliko mjeseci jer nokti rastu samo milimetar mjesečno. 

Liječniku biste se trebali obratiti ako nokat postane bolan ili ako se ne sjećate da se ste ozlijedili. Naime, ljubičasta boja može ukazivati i na problem cirkulacije. Znači da nokat prima manje kisika nego što treba. 

Žuti ili smeđi nokti

Gljivice su vodeći uzrok žutih ili smeđih noktiju. U tom slučaju nokti postaju i deblji i lomljivi. Gljivice na noktima uzrokuje nošenje vlažne obuće ili predugo nošenje istog para. 

"Unutrašnjost cipela je savršeno okruženje za razvoj gljivica. Ovo stanje počinje infekcijom na koži, a kako gljivica prodire dublje u nokat, on mijenja bolju i zadebljava se", kaže Cunha. 

Liječenje ovog stanja u velikoj mjeri ovisi o ozbiljnosti infekcije, a kako biste to otkrili, morat ćete posjetiti liječnika. 

"Ljekoviti antifungalni lak za nokte može se propisati za lokaliziranu blagu do umjerenu infekciju. Oralni antifungalni lijekovi na recept mogu se propisati za ozbiljniju infekciju", dodaje Cunha.

Postoje i drugi uzroci žute i smeđe boje noktiju, uključujući komplikacije od dijabetesa. U rijetkim slučajevima mogu značiti i probleme s dišnim sustavom ili plućima.

Bijeli nokti ili nokti s bijelim mrljama

Bijele crte ili mrlje na noktima se pojavljuju ako se ponavlja trauma. Primjerice, ako trkač nosi premale cipele, a nožni prst neprestano udara o vrh cipele. Ovo stanje naziva se leukonihija, a može biti i posljedica nedostatka cinka ili željeza.

Ako su bijele mrlje uzrokovane ozljedom, pokušajte konzumirati vitamin za jačanje noktiju poput biotina za poboljšanje kose, kože i noktiju te prestanite raditi aktivnosti koje uzrokuju traume.

"Budite strpljivi i jednostavno dopustite zdravom noktu da raste i postupno zamjenjuje bijeli nokat", savjetuje Cunha.

Ako sumnjate da ne dobivate sve potrebne hranjive sastojke, razgovarajte s liječnikom ili dijetetičarom.

Crni nokti

Najčešći uzrok potpuno crnih noktiju je trauma. Od modrice ispod noktiju može pocrniti i sam nokat. Ako se to dogodi, morate pričekati da cijeli nokat izraste, a to može potrajati 6 do 9 mjeseci. 

Crni nokti mogu biti i posljedica nedostatka vitamina B12, problema s bubrezima ili bolesti jetre. Ako vas brine bilo koje od navedenih stanja, posavjetujte se s liječnikom, ali imajte na umu da su ovi razlozi za promjenu boje nokta na nogama relativno rijetki.

Ako nokat nije crn, ali ima crnu prugu koja prolazi preko njega, najčešći uzrok je stanje koje se naziva linearna melanonihija.

"Ovo se stanje događa kada se u noktu stvara višak pigmenata melanocita, što uzrokuje tamnjenje nokta", pojasnio je Cunha.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.