Imate osjećaj da često morate mokriti? Ako je tako, niste sami. Prema nekim statistikama, u Hrvatskoj čak 11.8 posto muškaraca i 15.6 posto žena ima problema s urinarnom inkontinencijom. Polovica žena dobit će infekciju mokraćnog kanala barem jednom u životu, kao i četvrtina muškaraca.
"Postoje mnoga stanja koja mogu utjecati na funkciju mokraćnog mjehura i uzrokovati potrebu za češćim odlaskom na zahod, kao što su starenje, dijabetes, infekcija i upala (cistitis), promjene nakon menopauze i povećana prostata", kaže urolog Christian Brown za Daily Mail.
Normalan mjehur može držati između 300 ml i 700 ml urina, a većina ljudi će ići na WC svaka dva do četiri sata, ovisno o tome koliko tekućine popiju. Ali, ako uočite da mokrite češće od toga, evo tko su najčešći krivci.
Kofein
Ako ste ljubitelj kave, možda iritirate svoj mjehur, a da toga niste svjesni. Prema dr. Brownu, kofein može utjecati na funkciju mokraćnog mjehura i natjerati osobu da češće ide na zahod.
"Kofein se nalazi u čaju, kavi, Coca-Coli i čokoladi. On je diuretik, što znači da potiče tijelo na proizvodnju veće količine urina", pojasnio je.
Mjehur mogu iritirati alkohol i začinjena hrana.
Perimenopauza ili menopauza
Mnoge žene u perimenopauzi i menopauzi primjećuju da češće moraju mokriti. Prema dobrotvornoj organizaciji Bladder & Bowel, slabost mokraćnog mjehura obično počinje u fazi perimenopauze, kada razina estrogena počne padati, uzrokujući stanjivanje tkiva uretre i vagine.
Kako žene stare, mišići dna zdjelice mogu početi opuštati. Oba ova čimbenika mogu dovesti do urinarne inkontinencije.
Povećana prostata
"Kako muškarci stare, prostata postaje sve veća. Povećana prostata može uzrokovati usporen protok, poteškoće s mokrenjem, češće ustajanje noću zbog mokrenja i općenito češće mokrenje", tvrdi urolog.
Buđenje dvaput ili više puta noću zbog mokrenja naziva se nokturija i jedan je od najčešćih urinarnih simptoma kod muškaraca. Pogađa 20 do 44 posto osoba od 20 do 40 godina i 93 posto starijih od 70 godina.
Kako starimo, proizvodimo manje antidiuretskog hormona (ADH) koji nam pomaže zadržati tekućinu noću. Kao rezultat toga, više urina se proizvodi dok spavamo, što uzrokuje noćne odlaske u WC.
Dijabetes
U nekim situacijama, učestalo mokrenje može biti znak dijabetesa. Kako se razina šećera u krvi povećava, bubrezi proizvode više urina, što se naziva diureza. Ovo stanje je krivac i za osjećaj pojačane žeđi.
Lijekovi za krvni tlak
Antihipertenzivni lijekovi, koji su namijenjeni smanjenju količine vode koju tijelo zadržava, također mogu uzrokovati često mokrenje.
"Diuretici, koji se koriste za liječenje visokog krvnog tlaka, natečenih gležnjeva i zatajenja srca, mogu biti krivac za češće posjete kupaonici", tvrdi Brown.
Neki lijekovi koji se koriste za liječenje depresije, manije i psihoze mogu usporiti funkciju mokraćnog mjehura i povremeno uzrokovati stanje tijekom kojeg dolazi do zadržavanja urina, pa se osoba bori da isprazni mjehur.