Neuroznanstvenik nabrojio četiri očekivane i jednu neobičnu naviku za zdravlje mozga

NEUROZNANSTVENIK Cody Isabel postao je viralan na TikToku nakon što je otkrio pet bitnih aktivnosti koje održavaju ljudski mozak zdravim. Isabel često dijeli savjete putem svog profila pod nadimkom @mindbrainbodylab, a njegov video od prošlog tjedna prikupio je oko 1.4 milijuna pregleda.

@mindbrainbodylab Prioritize these areas of your life instead of ignoring them for 30 days and you’ll change your mental health, physical health and life I promise. Follow to catch all the things I would do to heal your brain as a neuroscientist. #neuroscience #neurosciencetok #fyp #healthy ♬ original sound - Cody Isabel

Spavanje

Diplomirao je neuroznanost 2018. godine, a sad je izjavio da je održavanje dosljednog rasporeda spavanja najvažnija aktivnost za osobu koja želi očuvati funkciju mozga. "Nije me briga hoće li netko misliti da sam ostario jer idem spavati rano, znam da manje sna znači i manje sati života."

Premda nije otkrio koliko treba spavati svaku noć, nedavno je istraživanje pokazalo da previše spavanja može biti gotovo jednako štetno za kognitivnu funkciju kao i nedovoljno sna.

Washingtonsko istraživanje pokazalo je da ljudi koji spavaju manje od 4.5 sata noću i oni koji spavaju više od 6.5 sati svake noći imaju veći rizik od kognitivnog pada tijekom vremena.

Meditacija

Isabel je rekao da je prakticiranje meditacije najlakši način za zaštitu mozga, rekavši da meditacija smiruje um i smanjuje tjeskobu i depresiju. Preporučio ju je prakticirati barem 10 minuta svaki dan kako biste doživjeli kognitivne prednosti.

Izbjegavanje alkohola

Osim toga, istaknuo je da je izbjegavanje alkohola ključno za kognitivnu funkciju. "Alkohol izravno opterećuje mozak i deprimira vas", objasnio je Isabel. Njegova se tvrdnja poklapa s 30-godišnjom studijom koja je promatrala mozgove 550 sredovječnih Britanaca, a koja je otkrila da oni koji piju više alkohola imaju veći rizik od atrofije hipokampusa - oblika oštećenja mozga koji utječe na pamćenje i prostornu navigaciju.

Tjelovježba

Pored toga, Isabel je rekao da je svakodnevna tjelovježba također ključna za dugoročno kognitivno zdravlje, tvrdeći da smanjuje upalu mozga i povećava neuroplastičnost mozga, dakle njegovu sposobnost učenja.

Odlučnost

Premda su sve te preporuke - spavanje, meditacija, tjelovježba i apstinencija od alkohola - bile očekivane, njegova peta preporuka je iznenađenje. Naime, on potiče ljude da prakticiraju odlučnost, rekavši: "Naš je mozak programiran tako da donosi odluke i djeluje, a uči kroz neuspjeh." Također tvrdi da proces "djeluj, procijeni, prilagodi" pomaže poboljšati cjelokupno zdravlje mozga.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.