ODABIR hrane itekako može utjecati na kvalitetu noćnog odmora. Ako se borite s nesanicom ili se budite umorni, vrijeme je da napravite inventuru onoga što jedete i kada.
1. Konzumirate previše kofeina
Prema jednom istraživanju, kofein može ometati san čak i ako se konzumira šest sati prije spavanja, piše CNN.
Kofein ometa djelovanje kemikalije poznate kao adenozin, koja ima sedativna svojstva i mozgu signalizira da je vrijeme za spavanje. Stimulativni spoj također može ometati cirkadijske ritmove, što može odgoditi početak sna.
Kofein se nalazi u kavi, čaju, nekim bezalkoholnim pićima, energetskim pićima i čokoladi.
2. Jedete obilne obroke
Tjestenina u kremastom umaku ili sočni odresci mogu izgledati privlačno, ali težak obrok u večernjim satima može uzrokovati nadutost i otežati uspavljivanje.
Uz to, mastima treba više vremena da se probave i mogu dovesti do nelagodnog osjećaja u želucu. Pokušavajte izbjegavati obroke s puno masti u večernjim satima i pričekajte najmanje dva sata prije nego što nakon posljednjeg obroka legnete u krevet. Možete se i istegnuti ili se malo kretati prije lijeganja.
"Ako osjetite glad prije spavanja, odlučite se za lagani, niskokalorični obrok koji će umanjiti osjećaj gladi koji može poremetiti san", savjetuje Gary Zammit s Instituta za poremećaje spavanja u New Yorku.
3. Konzumirate previše šećera
Prije spavanja izbjegavajte grickalice koje sadrže puno šećera.
"Istraživanja sugeriraju da visok unos šećera ženama u postmenopauzi može predisponirati noćno znojenje", upozorava dijetetičarka Nancy Z. Farrell Allen.
4. Jedete začinjenu hranu
Začinjena hrana može pridonijeti žgaravici i tako otežati spavanje. Izbjegavajte začinjenu, kiselu i slanu hranu jer može izazvati žeđ i tako pridonijeti noćnim buđenjima.
5. Pijete alkohol
Čaša vina može vam pomoći da zaspite, ali ometa duboki san jer povećava potrebu za mokrenjem i dehidrira organizam te povećava mogućnost za pojavom glavobolje.
6. Pijete previše tekućine
Konzumacija velike količine bilo koje tekućine u večernjim satima može povećati učestalost mokrenja, pridonoseći buđenju tijekom noći. Pokušajte izbjegavati tekućinu u vrijeme spavanja kako biste osigurali neprekinuti noćni san.
7. Imate prekomjernu tjelesnu težinu
Višak tjelesne težine može povećati rizik od apneje, što može utjecati na sposobnost disanja noću i ometati san.
No i osobe koje imaju premalu tjelesnu težinu, a pate od poremećaja prehrane, poput anoreksije ili bulimije, često imaju problema s nesanicom.
8. Ograničavate unos kalorija tijekom dana
Neki ljudi, koji ograničavaju unos kalorija tijekom dana, najest će se neposredno prije spavanja i tako povećati rizik od poremećaja spavanja.
"Ako osjećate potrebu za noćnim obrocima, trebali biste poraditi na svom prehrambenom planu", tvrdi Zammit.
Ako trebate pomoć, nemojte se ustručavati obratiti liječniku, dijetetičaru ili nutricionistu.