Zatajenje srca je doživotno stanje koje se javlja kada srčani mišić ne može pumpati dovoljno krvi po tijelu da zadovolji svoje potrebe. Ovo stanje može biti uzrokovano srčanim udarom ili kardiomiopatijom, u kojoj su zidovi srčane komore postali zadebljani ili kruti.
Nažalost, ovaj životno ugrožavajući sindrom pogađa više od 64 milijuna ljudi diljem svijeta, prema Nacionalnim institutima za zdravlje, te je postao glavni globalni zdravstveni prioritet posljednjih godina.
Zatajenje srca ne može se izliječiti i može se postupno pogoršavati tijekom vremena, ali simptomi poput iscrpljenosti i nedostatka zraka često se mogu kontrolirati. Međutim, postoji još jedan manje poznati simptom zatajenja srca koji se javlja već ujutro, a potom se pogoršava kako dan odmiče.
To su otečeni gležnjevi i noge. Riječ je o simptomu zatajenja srca koji uzrokuje nakupljanje tekućine. Medicinski izraz za to stanje je edem. Ako su vam oba gležnja, stopala ili noge natečena, a situacija se ne popravi u roku od nekoliko dana, trebate potražiti savjet liječnika.
Treba spomenuti da edem nije uvijek posljedica zatajenja srca. Zadržavanje tekućine može biti posljedica alergijske reakcije, prekomjerne tjelesne težine ili jednostavno predugog mirnog sjedenja. Razni lijekovi, poput steroida i antidepresiva, također mogu utjecati na zadržavanje tekućine.
Uz natečene gležnjeve, drugi simptomi zatajenja srca uključuju umor, osjećaj vrtoglavice i moguću nesvjesticu. Mogu se javiti i uporan kašalj, ubrzan rad srca te vrtoglavica, piše Ladbible.