Trebamo li piti jabučni ocat? Dijetetičarka dijeli prednosti i rizike

Foto: Shutterstock

Ako želite dodatno poboljšati svoje zdravlje, razmislite o dodavanju jabučnog octa u svoju prehranu. Dijetetičarka Julia Zumpano otkriva koliko je jabučni ocat zaista koristan i postoje li rizici povezani s njegovom konzumacijom.

Jabučni ocat nastaje fermentacijom jabuka i sadrži vitamine B i C, octenu kiselinu (koja pomaže u borbi protiv štetnih bakterija), prirodne probiotike i antioksidanse. Osim toga, ima i nekoliko prednosti za zdravlje.

Snižava kolesterol

Studije su pokazale da konzumacija jabučnog octa natašte može smanjiti ukupni kolesterol i trigliceride te razine glukoze u krvi. Također povećava razinu HDL-a, odnosno dobrog kolesterola, koji pomaže uklanjanju lošeg kolesterola iz krvotoka i smanjuje rizik od srčanih bolesti.

Regulira razinu šećera

Prema studijama, redovita konzumacija jabučnog octa natašte tijekom više od osam tjedana može smanjiti razinu glukoze u krvi. Ocat usporava proces probave što usporava oslobađanje glukoze u organizmu.

Podržava zdravlje crijeva

Budući da je jabučni ocat probiotik, potiče rast dobrih bakterija u crijevima. To može pomoći u održavanju redovite probave, jačanju imuniteta i smanjenju problema s refluksom.

Koristi se kao dezinficijens

Jabučni ocat može eliminirati određene vrste patogena izvan tijela, iako nije učinkovit protiv svih. Istraživanja su pokazala da učinkovito suzbija bakterije poput MRSA-e i E. coli.

Nema dovoljno dokaza da jabučni ocat pomaže u mršavljenju, no studija iz 2024. pokazala je da njegova svakodnevna konzumacija može smanjiti tjelesnu težinu, BMI, te razine glukoze, triglicerida i kolesterola, piše Yahoo Life.

Koliko jabučnog octa treba unositi dnevno?

Jedna do dvije žlice su dovoljne, kaže Zumpano, a ponekad je i manje od toga korisno. Možete početi s jednom čajnom žličicom i postupno povećavati dozu na jednu do dvije žlice dnevno.

Zumpano preporučuje da ga pomiješamo s vodom kako bi bio lakši za konzumaciju. Možemo ga uzeti prije jela ili neposredno nakon obroka kako bismo olakšali probavu. "Kako ga uzimate, ovisi o tome koliko ga dobro podnosite i što želite postići", kaže. Također ga možemo koristiti za izradu preljeva za salate.

Koji su rizici konzumiranja jabučnog octa?

Ako se ne razrijedi, može oštetiti sluznicu jednjaka i zubnu caklinu. Također, može izazvati probavne smetnje i smanjiti razinu kalija što može ometati djelovanje određenih lijekova.

Iako je jabučni ocat siguran kada se konzumira na ispravan način - razrijeđen, u malim količinama, konzultirajte se s liječnikom kako biste bili sigurni da neće ometati lijekove koje uzimate ili pogoršati postojeće zdravstvene probleme.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.