Foto: Shutterstock
VAŠ PAS se plaši novih ”poznanstava” i situacija, jer nije imao odgovarajuću socijalizaciju. To je dugotrajan proces koji podrazumijeva izlaganje psa što većem broju raznovrsnih stimulacija - novim zvucima, objektima, životinjama, ljudima...
Nepoznata situacija za neprilagođenog psa može biti traumatično iskustvo koje će izazvati neadekvatnu reakciju (anksioznost, hiperaktivnost, preveliko uzbuđenje). Svrha socijalizacije je to da životinja bude opuštena i povjerljiva gdje god da je odvedete i u kojoj god situaciji da se nađete, a taj proces treba započeti doslovno prvog dana i nastaviti s njim čitavog života.
Nesocijaliziran pas nepredvidljivo se ponaša kad god se osjeti frustrirano. Psi koji se najlakše socijaliziraju su zlatni retriveri, labradori i njihovi preci - newfoundlanderi. Svaki pas, bez obzira na spol, uzrast i rasu je individualan. Bez odgovarajućeg pristupa vlasnika bilo koja životinja može postati asocijalna.
Kad je u pitanju uzrast pasa, prednost u socijalizaciji imaju štenci. Psa treba odvojiti od majke i dovesti u novi dom kada dostigne starost od sedam do dvanaest tjedana. To je kritični period u socijalizaciji, kada se može ostvariti maksimalan učinak.
Omogućite psu da upozna različite materijale i predmete - dajte mu da se igra plišanim lutkama i gumenim igračkama ili onima koje rade zvukove, plastičnim flašama, korom drveta, kartonom, drvetom, u travi, pijesku, blatu...
Vodite ga na razna mjesta - u podrum, dvorište, garažu, kod prijatelja, na jezero ili rijeku; upoznajte ga s različitim zvucima (zvono na ulaznim vratima, plač bebe, galama djece, perilica za pranje rublja, usisavač, pljeskanje rukama, glasno pjevanje, zvuk automobila, motora); neka proučava objekte u pokretu (bicikl, automobil, rolere, djecu koja trče...) i, naravno, ljude (djeca, odrasli, ljudi sa šeširima, oni koji nose kišobran ili naočale za sunce...).
Sve to doprinijet će stjecanju novih iskustava i ležernom ponašanju u novim situacijama.
Naoružajte se poslasticama koje vaš pas najviše voli i krenite u šetnju (uzica je neizostavna!). Vodite ga na mjesta gdje je promet najgušći, neka proučava kretanje automobila, ljude u prolazu, dozvolite mu da osjeti puls svakodnevnog života.
Poslasticama nagrađujte svaki pozitivan odgovor na komandu (sjedenje na mjestu, lagani hod uz vašu nogu i sve ono što je po vama poželjno ponašanje), a ignorirajte neprimjereno ponašanje (skakanje, lajanje, pokazivanje straha, pokušaj da se otrgne s uzice...).
Usmjerite pažnju psa na sebe ili neki objekt koji neće izazvati njegovu dalju frustraciju i budite mu podrška u situacijama koje ga plaše. Vrlo je važno nagrađivati psa (poslastica, tepanje, nježan dodir po glavi...) svaki put kada se ponaša onako kako očekujete, ali i kada prestane nepoželjno ponašanje.