SUPRUGA Vladimira Hercega za mjesec dana drugi put će postati majka, a on će biti među prvim Hrvatima koji će koristiti očinski dopust od 10 dana.
"Tih 10 dana ću iskoristiti da pomognem supruzi oko djeteta, ako nikako drugačije, barem da se više brinem oko starije kćeri", rekao je nam je Vladimir.
Očinski dopust uvodi se 1. kolovoza za zaposlene i samozaposlene roditelje u trajanju od 10 radnih dana za jedno dijete odnosno 15 radnih dana u slučaju rođenja blizanaca, trojki ili istovremenog rođenja više djece. Pravo se može koristiti najkasnije do navršenih šest mjeseci djetetova života, a otac ga koristi neovisno o radnopravnom statusu majke.
"Naravno da bi nam svima bilo draže da smo dulje kod kuće s malom bebom, pogotovo kad je mala i osjetljiva, ali kad ne može više, dobro je i ovo", dodaje Vladimir te napominje da je svaka ovakva mjera dobra, pogotovo kad ide u smjeru pomoći roditeljima u brizi oko male djece.
"Kad se rodila prva kći, imao sam pravo na tri slobodna dana, ali u mom tadašnjem poduzeću su mi dali cijeli tjedan. Radili smo prema potrebi, a meni su platili tih tjedan dana kao da sam radio iako sam bio kod kuće", prisjetio se.
Svrha očinskog dopusta je omogućiti veću uključenost očeva u skrb o djeci i sudjelovanje u ranoj dobi djeteta, što pokazuje i primjer Vladimira Hercega.
Naknada plaće u punom iznosu
Za vrijeme korištenja dopusta naknada plaće isplaćivat će se u punom iznosu osnovice za naknadu plaće, navodi Središnji državni ured za demografiju i mlade.
Zakonom se povećava i najviši (maksimalni) iznos naknade plaće koja se isplaćuje za korištenje očinskog dopusta, za prvih šest mjeseci ako to pravo koristi jedan roditelj ili prvih osam mjeseci ako koriste oba roditelja, i to na način da naknada plaće iznosi 100 posto osnovice za naknadu plaće utvrđene prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju, ali ne može iznositi više od 225.5 posto proračunske osnovice, odnosno 7500.13 kuna, umjesto ranijih 170 posto, odnosno 5654.20 kuna.
Nadalje, povećana je naknada plaće tijekom korištenja prava na roditeljski dopust u polovici punog radnog vremena na 110 posto proračunske osnovice, odnosno 3658.60 kuna, umjesto ranijih 2328.20 kuna.
Kakva je praksa u Europi?
Direktiva EU o ravnoteži između poslovnog i privatnog života usvojena je u lipnju 2019. Njome se utvrđuje minimalno 10 dana očinskog dopusta koje treba primijeniti u svim zemljama EU do kolovoza 2022.
Španjolska je jedna od vodećih europskih zemalja kad je u pitanju ravnopravnost oba roditelja. U siječnju 2021. očinski dopust produljen je na 16 tjedana. Ovo vrijeme je u potpunosti plaćeno i jednako je plaćenom rodiljnom dopustu u toj zemlji. Očevi u Italiji imaju pravo na 10 dana očinskog dopusta, a u Francuskoj 28 dana, od čega novopečeni očevi moraju iskoristiti barem tjedan dana. Poljaci su propisali očinski dopust od dva tjedna, u Bugarskoj je plaćeno 15 dana, a u Mađarskoj pet dana.
Očevi u Njemačkoj nemaju očinski dopust propisan zakonom. Međutim, mogu uzeti roditeljski dopust u trajanju do 14 mjeseci za koji dobivaju naknadu između 300 i 1800 eura. Ne mogu biti otpušteni s posla dok ga koriste.