Foto: Shuttertock
KAD ste ga lupili malo po guzi, namjera vam je bila da vas posluša. Činjenica je da "šibom", odnosno udaranjem djeteta postižete učinak, ali ne onakav kakav želite.
No kako vrijeme prolazi, udarci postaju manje učinkoviti, odnosno potrebno je agresivnije kažnjavanje da bi se postigao učinak. Dok s takvim odgojem dođete do adolescencije, zagazit ćete u polje zlostavljanja, djetetu nanijeti duboke emocionalne rane i uvelike smanjiti mogućnost ostvarivanja kvalitetnije veze s njim.
Osim toga, svoje dijete učite da je takav model ponašanja prihvatljiv, pa se nemojte iznenaditi ako ga on počne primjenjivati sa svojom djecom, partnerom… Usto, dijete najčešće ne udaramo zato što mislimo da je to odgojno ispravno, nego zato što smo bijesni, pa time sebi dajemo oduška.
Posljedice fizičkog kažnjavanja
Dijete je agresivno, razdražljivo, impulzivno, uplašeno, nesigurno, ima poteškoća u odnosu s vršnjacima, pruža otpor prema autoritetu ili je izrazito poslušno i pasivno. Dijete koje je naviklo da ga tuku i samo pribjegava fizičkom obračunavanju (u vrtiću, školi…), a vaš utjecaj na dijete s vremenom postaje sve manji.
Dijete koje redovito dobiva batine naviknuto je trpjeti fizičko kažnjavanje, doživljava ga kao nešto uobičajeno u odnosima među ljudima, pa je velika vjerojatnost da će birati prijatelje i partnere koji ga tuku ili ponižavaju na druge načine.
Zato nemojte tući djecu - nimalo, ni zbog čega. Razvijajte kontrolu svog bijesa i spriječite situacije u kojima se on javlja. Znajte da batine nikada neće poučiti dijete kako se treba ponašati, već će ga potaknuti da vas vara i laže samo da ga ne tučete.
Izvor: Roditelji.hr