Kad ću opet biti "ona stara"?

Foto: Shutterstock
 
TRUDNOĆA ne samo da promijeni tijelo nego se mnoge žene više ne osjećaju dobro u svojoj koži i bore se s kilogramima koji su se nakupili tijekom 9 mjeseci trudnoće.
 
Polako. Ako imate želju i volju i na koncu strpljenje, uspješno ćete dovesti tijelo u formu koju ste imali prije porođaja.
 
U prvim mjesecima, kilogrami će se teže topiti, posebice zbog dojenja.
 
Katkad majke smatraju kako se trebaju više jesti da bi imale mlijeka. Raznolika i bogata prehrana je vrlo je važna, ali ne zbog količine, već zbog kvalitete mlijeka. 
 
Pogled u zrcalo
 
Tijelo vam se promijenilo, trbuh vam je mlohav, bokovi su širi a grudi bujnije. I to je sasvim u redu budući ste nedavno rodili. Takav izgled mnogim majkama daje dozu ženstvenosti, stoga uživajte u svojoj novoj ulozi.
 
Dijeta i mršavljenje sada jednostavno nisu dio zdravog oporavka pa na njih zaboravite. Povratak na prijašnju kilažu ovisi i o broju kilograma koje ste dobili u trudnoći. Majke koje su u trudnoći dobile između 11 i 15 kilograma vjerojatno će se na staru kilažu vratiti u roku od nekoliko mjeseci.
 
Ali, ako ste u trudnoći dobili više od 15 kilograma, tada bi gubitak viška mogao potrajati. Imajte strpljenja i ne odričite se hrane. Koliko vremena vam je trebalo da nakupite te kilograme, toliko dajte svom tijelu vremena da ih se ono oslobodi.         
 
Nakon dojenja
 
Kad prestanete dojiti i dijete počne jesti svu hranu, pravo je vrijeme da počnete raditi na svom tijelu. Odabirite namirnice niske kalorijske vrijednosti, a prepune vlakana koji će vam dati osjećaj sitosti. To su primjerice svježe i kuhano voće i povrće te svi proizvodi od cjelovitih žitarica.
 
Izbjegavajte ili rjeđe jedite "brzu" hranu prženu u dubokom ulju ili sve proizvode od bijelog brašna. Meso radije ispecite na roštilju ili gril tavici s minimalnim dodavanjem masnoća, skuhajte na lešo ili jedite u juhi. Tako pripremljeno meso jedite s kuhanim povrćem i salatama, a izbjegavajte kombinirati s krumpirima ili tijestom. 
 
Potrudite se jesti redovito, najmanje 5 obroka na dan, od toga neka tri obroka budu glavna. Ne jedite navečer 3 do 4 sata prije no što ćete poći na spavanje. Ovim sitnim koracima i promjenama u pripremi hrane možete postići određene pomake.
 
Ako možda ne dođe do željenog gubitka kilograma, zasigurno ćete zamijetiti poboljšanje u probavi ili osjećaju lakoće tijela koje nije opterećeno probavljanjem teške i kalorične hrane.
 
Tjelesna aktivnost

U proces skidanja kilograma treba uključiti i neku fizičku aktivnost. Vjerojatno ćete pomisliti kako nemate vremena ili ne možete dva puta tjedno organizirati čuvanje djeteta na dva sata dok ste vi u fitnes-centru, aerobiku ili vozite bicikl.

Ako vam je to neizvedivo, pokušajte iskoristiti vrijeme kod kuće s djetetom te možete, igrajući se s njime na podlozi, vježbati određene vježbe za noge, trbuh, ruke ili leđa. Uključite glazbu pa plešite s djetetom noseći ga na rukama.

Raspitajte se i uključite u jedan od danas popularnih programa u kojima mame vježbaju zajedno s bebom. To je odličan način da se dovedete u formu a da se ne odvajate. Budite aktivni i pođite tijekom tjedna u grad u šetnju i parkove.  

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.