Simptomi u trudnoći

 Foto: Shutterstock

SVAKA buduća mama osjeća neki stupanj umora ili mučnine, ali uz tolike promjene koje se događaju vašem tijelu, teško je znati da li je to što osjećate normalno ili biste se trebali obratiti doktoru.  

Također, obratite se vašem liječniku ukoliko "niste svoji". U trudnoći i porodu velika važnost je u slušanju vlastitog tijela, tako da se nemojte sramiti zakazati pregled. Vaš doktor očekuje takve pozive trudnica i spreman je brzo vam pomoći ili vas razuvjeriti.
 
Stalna potreba za toaletom
 
Kada se zabrinuti: Stalna potreba za uriniranjem, također kao i osjećaj žeđi, uobičajena je pojava u normalnoj trudnoći, tako da mjesta strahu nema, osim ako smatrate da je uistinu obilno. To također može ukazivati na gestacijski dijabetes, što je vjerojatnije ako je vaš liječnik zabrinut da je dijete preveliko.
 
Što učiniti: Vaš liječnik će kontrolirati razinu šećera u vašem urinu kod vašeg redovnog pregleda, ali ako postoji ikakva sumnja za gestacijskim dijabetesom, testirat će novi uzorak urina ili vas uputiti na test tolerancije glukoze za dijagnozu
 
Reagirajte odmah ako... Ste u visoko rizičnoj kategoriji - ako na primjer u obitelji imate slučajeva gestacijskog dijabetesa, ako ste već rodili veliko dijete ili ako ste pretili.
 
 "Srećom, moj dijabetes se dao držati pod kontrolom uz pravilnu prehranu. Bila sam zabrinuta mislima o velikom djetetu i teškom porodu, ali na sreću toga nije bilo, a dijabetes se povukao nakon poroda." 
- Maja, mama sedmomjesečne Lane
 
Nesanica
 
Kada se zabrinuti: Normalna je pojava imati poteškoće sa snom, ali ako su vam se uz to promijenile i prehrambene navike, ili ako se osjećate potišteno, moglo bi se raditi o nečem ozbiljnijem. Prenatalna depresija često nije "pokupljena" već je član vaše obitelji, a ne vi koji primijetite da nešto nije u redu.
 
Što učiniti: Posjetite vašeg liječnika opće prakse, koji će vas onda možda uputiti na savjetovanje ili će vam ponuditi druge opcije oporavka, te po potrebi prepisati antidepresive.
 
Reagirajte odmah ako... osjećate da su vaše brige veće od normalnih briga oko samog poroda. Oboljele od prenatalne depresije češće obolijevaju od postnatalne depresije, pa se nemojte pouzdati da će te brige otići same od sebe, već potražite pomoć.
 
Povraćanje
 
Kada se zabrinuti: Ako niste sposobni probaviti hranu i piće, ili ako povraćanje postane učestalo (više od tri puta na dan) nakon 14. tjedna, mogla bi biti riječ o nečem više od jutarnje mučnine. 
 
Što učiniti: Vaš liječnik vam može prepisati lijekove protiv mučnine ili vas poslati u bolnicu kod ozbiljnijih slučajeva. 
 
Reagirajte odmah ako... dehidrirate za vrijeme povraćanja
 
"Shvatila sam da gubim na težini jer mi je često bilo zlo. Bila sam hospitalizirana i na infuziji tjedan dana kako bih nadoknadila izgubljeno. Dobra vijest je što trudnička hiperemeza - nekontrolirana mučnina i povraćanje, obično prestane oko petog mjeseca trudnoće."
- Karla, mama 18mjesečne Ane 
 
Oticanje nogu, ruku i gležnjeva
 
Kada se zabrinuti: Zadržavanje vode je uobičajeno za vrijeme trudnoće, ali oticanje također može biti simptom preeklampsije - ozbiljan poremećaj u koji pogađa 3-8% trudnica povezan s visokim krvnim tlakom.
 
Što učiniti: Visok krvni tlak i proteini u urinu znakovi su preeklampsije i zato se redovito kontroliraju. Možda ćete trebati tablete ili ležati u krevetu kako bi se izbjeglo pogoršanje simptoma. Teško je predvidjeti tko će oboljeti od preeklampsije, ali pod većim rizikom su žene koje su trudne prvi puta, imaju preko 40 godina, nosite više od jednog djeteta ili već imate iskustva s visokim krvnim tlakom.
 
Reagirajte odmah ako… Osjećate bol u gornjem dijelu trbuha i jaku glavobolju. To bi moglo ukazivati na razvijanje eklampsije - u tom slučaju beba se treba poroditi što prije.
 
"Počeli su mi oticati zglobovi, ruke i nos, kad sam bila trudna 25 tjedana. Pogoršavalo se sve dok nisam imala žuljeve na stopalima, a morala sam nabaviti cipele veće za jedan broj. Sa 39 tjedana osjećala sam se već jako čudno i znala sam da nešto nije u redu. Moj liječnik je ustanovio da mi je tlak previsok i da imam preeklampsiju."
- Violeta, mama petogodišnje Lucije
 
Krvarenje
 
Kada se zabrinuti: Vaginalno krvarenje ne smije se zanemarivati ni u kojoj fazi trudnoće. Može biti samo kapanje u ranoj trudnoći, što nije ozbiljno, ali će uvijek uplašiti buduće mame. Drugi razlog vaginalnog krvarenja može biti niska posteljica.
 
Što učiniti: Uvijek otiđite na kontrolu ako krvarite kako biste provjerili je li sve u redu. U slučaju predležeće posteljice obavit ćete slikanje kako bi se vidjelo kako je položena.
 
Reagirajte odmah ako... Jako krvarite ili osjećate oštru bol u srednjem ili u gornjem dijelu trbuha. Ako je krv drugačija od normalne mjesečnice i osjećate bol samo s jedne strane trbuha moglo bi se raditi o izvanmaterničnoj trudnoći.
 
"Prvo dijete rodila sam carskim rezom zbog predležeće maternice, ali sljedeće dvije trudnoće bile su normalne."
- Sonja, mama dvomjesečnog Filipa
 
Bol u genitalnom području
 
Kada se zabrinuti: Za vrijeme trudnoće vaše tijelo proizvodi hormon, relaksin, koji opušta ligamente u vašoj zdjelici kako bi vas pripremilo za porod. Kao rezultat, za vrijeme trudnoće ti spojevi se pomiču i neke žene mogu osjetiti bol i napuhnutost. 
 
Što učiniti: Posjetite svog doktora koji će vas onda možda uputiti fizioterapeutu. Vježbe za "poravnavanje" ili osnaživanje vaše zdjelice mogu pomoći, ali moguće je da ćete trebati i štake ili kolica kako biste se jednostavnije kretali.
 
Reagirajte odmah ako... Imate ograničene pokrete i bol vas ometa u svakodnevnom životu.
 
"Imala sam osjećaj kao da mi se zdjelica razdvaja na dva dijela kada sam pomicala noge. Neusporedivo s uobičajenim trudničkim bolovima."
- Vlatka, mama trogodišnjeg Kristijana
 
Nekontrolirani svrbež
 
Kada se zabrinuti: Za vrijeme trudnoće vaša koža je značajno rastegnuta, pogotovo preko trbuha i to može uzrokovati svrbež. No ponekad, svrbež  može značiti nešto puno ozbiljnije.
 
Što učiniti: Do opstretičke kolestaze dolazi uslijed uplitanja hormona u probavni sustav, što znači da žučne soli odlaze u krvotok, a to uzrokuje svrbež. Glavni rizik je za vaše dijete, tako da će vas se trebati bolje promatrati.
 
Reagirajte odmah ako… Se ne osjećate dobro. Mučnina, nesanica i gubitak apetita također mogu biti simptomi opstretičke kolestaze.
 
 "Osjećala sam djelomični svrbež na tabanima i dlanovima, ali i na drugim mjestima. Mislila sam da je možda alergijska reakcija na nešto, ali srećom sam to spomenula svom doktoru. Nalazi krvi zatim su bili pokazali da sam imala opstetričku kolestazu."
- Sanja, mama dvogodišnje Ivane
 
Probadanje u zadnjem tromjesečju
 
Kada se zabrinuti: Povremena probadanja su uobičajena i mogu početi sredinom drugog tromjesečja. Žene ovo osjećaju na različite načine, ali najčešće to opisuju kao stezanje u trbuhu ili maternici i nekada je izraženije pri hodanju ili nekoj drugoj fizičkoj aktivnošću.
 
Što učiniti: Ako ste u bilo kakvoj sumnji, obratite se svom liječniku. Pozvat će vas na pregled ako će posumnjati da imate uranjene trudove. 
 
Reagirajte odmah ako… Ste trudni manje od 36 tjedana, a vaši trudovi postaju redoviti i česti.
 
 "Znala sam da imam uranjene trudove kada su probadanja postala jača, bolnija i trajala su do minute. Budući da sam bila trudna samo 30 tjedana, rekli su mi da smjesta dođem u bolnicu gdje su mi dali lijekove koji su zaustavili trudove. "
- Iva, mama sedmomjesečne Lane
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.