Foto: Shutterstock
IZLOŽENOST pesticidima u trudnoći dokazano povećava rizik za razvoj autizma kod djeteta. Trudnice koje su živjele unutar 1,5 kilometra od farmi gdje je korišten organofosfat imale su čak 60% veći rizik da se kod djeteta razvije autizam.
Rizik za dijete je najveći ako je trudnica izložena pesticidima tijekom drugog i trećeg tromjesečja, što i nije neka utjeha jer je to zapravo većina trudnoće. Izloženost pesticidu klorpirifos tijekom druge polovice trudnoće više nego utrostručuje rizik od rađanja autističnog djeteta.
Istraživanje je provedeno u Kaliforniji, no svakako se može preslikati i na slučajeve korištenje pesticida kod nas. Oni su osmišljeni tako da pogubno utječu na živčani sustav nametnika, no dokazane su i vrlo velike štetnosti za plod i manju djecu, dok se odrasli mnogo bolje bore protiv štetnih učinaka.
Osim izbjegavanja boravka u blizini farmi i plantaža tretiranih pesticidima, svakako treba obratiti pažnju i na kvalitetu namirnica koje svakodnevno konzumirate. Pritom treba imati na umu da pesticidi ne dovode samo do pojave autizma, već i uzrokuju neplodnost, dovode i do mnogih drugih genetskih poremećaja. Kod izloženost pesticidima uočena je povećana pojava pretilosti, dijabetesa i Parkinsonove bolesti i raka prostate.