Emocionalno inteligentni roditelji u razgovoru s djecom koriste ovih pet fraza

Foto: Pexels

Svi roditelji suočili su se s izazovima poput toga kako djetetu priopćiti teške vijesti - bilo da se radi o selidbi, bolesti u obitelji ili nekoj ružnoj novosti. Mnogi su u dvojbi što reći, kada započeti razgovor i kako pristupiti toj temi na način koji je primjeren za dijete.

No, pružanje podrške djetetu ne znači izbjegavati teške teme ili sakrivati emocije. Djeca često više brinu o onome što ne razumiju i što osjećaju da ne mogu raspraviti s odraslima kojima vjeruju. Kelsey Mora, specijalistica za dječju terapiju, pomaže roditeljima u vođenju ovih razgovora. U nastavku donosimo pet fraza koje emocionalno inteligentni roditelji koriste kako bi olakšali teške razgovore s djecom.

"Moram o nečem važnom razgovarati s tobom"

Upozoravanje djece na ozbiljan razgovor pomaže im u pripremi. Tako im dajemo do znanja da ono što će uslijediti zahtijeva njihovu pažnju i možda neće biti lako. Možete ih pitati što već znaju o temi i treba li im pojašnjenje. Primjeri pitanja mogu uključivati:

  • „Jesi li čuo/la nešto o ...?“
  • „Što znaš o ...?“
  • „Jesi li primijetio/la ...?“
  • „Je li netko pričao o ...?“

"Želim da znaš da možemo razgovarati o tome"

Djeca gledaju na odrasle kao na vodiče za razumijevanje teških tema. Ako osjećaju da je nešto zabranjeno ili "tabu", možda će zadržavati svoje osjećaje ili tražiti odgovore iz nepouzdanih izvora. Cilj ovih razgovora je otvorena i iskrena komunikacija.

Ovisno o dobi djeteta, možete koristiti knjige, igračke ili druge resurse koji pomažu objasniti temu. Takvi resursi pomažu vam pratiti djetetov interes i pružiti mu podršku u razumijevanju i izražavanju vlastitih osjećaja.

"Svi osjećaji su u redu"

Važno je da djeca znaju kako je normalno osjećati i izražavati cijeli niz emocija, čak i one neugodne. Kroz teške trenutke, prirodno je osjećati tugu, ljutnju ili zabrinutost, kao i osjetiti sretne trenutke usred izazova.

Roditelji mogu biti primjer u upravljanju vlastitim emocijama i time pomoći djeci da se nose sa svojima. Vježbe disanja ili mindfulnessa mogu pomoći djeci u smirivanju, a za mlađe možete koristiti rekvizite poput puhalica za mjehuriće ili zamisliti da pušu svjećice na torti.

"Možemo birati..."

U trenucima kada su stvari nepredvidive i teške, davanje izbora može pomoći djeci da steknu osjećaj kontrole. Na primjer:

  • „... nije izbor, ali možemo birati ... ili ....“
  • „Moramo se spakirati, ali možemo odabrati pjesmu ili emisiju koju ćemo slušati dok to radimo.“

Upotreba riječi poput "mi" i "zajedno" doprinosi osjećaju pripadnosti i zajedništva.

"Proći ćemo kroz ovo zajedno"

Dijeljenje teških trenutaka može ojačati obiteljsku povezanost. Djeca trebaju znati da nisu sama te da su dio obitelji koja ih voli i podržava. Usmjeravanje prema zajedničkim aktivnostima koje donose radost i smirujuće trenutke, kao što su igra, priroda ili kreativno izražavanje, može pomoći u smanjenju stresa. Također, informiranje drugih odraslih u životu vašeg djeteta o vašem pristupu može pomoći da dijete osjeti dosljednu podršku kroz različite životne okoline.

I djeca i odrasli suočavat će se u životu s teškim situacijama. Korištenjem ovih fraza tijekom teških razgovora, možete pomoći djeci da izgrade povjerenje prema roditeljima, osjećaju pripadnost i uspješnije upravljaju svojim emocijama.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.