Upomoć, krevetić je ponovno mokar!

Foto: CPG 

VIŠE od trećine mališana starijih od dvije godine bar jednom tjedno upiški se u krevet i to nije ništa neobično. Ali, kada se to dogodi četverogodišnjaku ili starijem mališanu, onda mu roditelj mora pomoći...
 
Period u kojem se djeca odvikavaju od pelena traje između druge i treće godine života. U to vrijeme mališani postepeno usvajaju naviku korištenja kahlice ili odlaska na wc. Međutim, u velikom broju slučajeva nekontrolirano mokrenje nastavlja se tijekom noći i nakon četvrte i pete godine života. Tada je riječ o poremećaju koji se stručno naziva enureza.
 
Zašto moje dijete i dalje piški u krevet?
 
Nasljedna sklonost najčešći je uzrok nekontroliranog noćnog mokrenja - oko 75% djece koja pate od enureze ima u obitelji nekog tko je u djetinjstvu bolovao od istog poremećaja. 
 
Razlozi mogu biti i emocionalne prirode, u ovom slučaju poremećaj nastaje kao reakcija na neugodne događaje kao što su smrt u obitelji, razvod roditelja, prinova u obitelji, promjena sredine ili boravak u bolnici. 
 
Socijalni faktori također utječu na stjecanje kontrole mokrenja. Nasilni, prestrogi i netolerantni postupci (učestali konflikti roditelja, poteškoće s vršnjacima, izloženost nekom obliku nasilja) mogu izazvati protest djeteta, koji se manifestira upornim noćnim mokrenjem.
 
Ako dijete ima upalu grla, neku crijevnu ili bubrežnu infekciju ili se pak ne osjeća dobro, onda je najvjerojatnije taj poremećaj razlog slabe kontrole mokrenja. U tom slučaju primijetit ćete da je dijete umorno i da uopće nema potrebu da se bori protiv mokrenja u krevet. S izlječenjem osnovne bolesti prestat će i enureza! 
 
Bolesti mokraćnih puteva također mogu biti uzrok nekontroliranog mokrenja, ali tada se uz enurezu javljaju i drugi simptomi - peckanje, otežano i učestalo mokrenje (češće od šest puta tijekom dana uz normalno uzimanje tekućine) i iznenadni snažni nagoni za mokrenjem koje mališan teško kontrolira.
 
Kako izliječiti noćno mokrenje?
 
Za efikasno liječenje enureze vrlo je važno da ne kažnjavate i ne okrivljujete dijete - umjesto toga, pomozite mu da ojača samopouzdanje i motivirajte ga na promjenu. Nemojte mu se rugati i ponižavati ga i nikad ne pokazujte razočaranje, jer ćete tako samo pogoršati situaciju. 
 
Tijekom dana pokušajte utjecati na dijete da postepeno povećava vrijeme između mokrenja, kako bi se mjehur pripremio da zadrži veću količinu urina tijekom noći. 
 
Vodite računa o tome da nakon posljednjeg obroka dijete ne pije tekućine, a posteljinu zaštitite plastičnim navlakama. Simboličnim poklončićima nagrađujte svog mališana za svaku “suhu noć”. Ukoliko provođenjem ovih pravila ne postignete uspjeh, problem pokušajte riješiti postavljanjem alarmnih uređaja, lijekovima i psihoterapijom.
 
Vrlo je važno da u slučaju dugotrajne enureze djetetu omogućite stručnu pomoć. Doktor će brže pronaći uzrok ovog poremećaja - isključit će pojedine bolesti, a prema potrebi može uvesti i terapiju lijekovima (antidiuretička sredstva - sprej za nos, ma koliko čudno zvučalo, ili tablete).
 
Postoje i različite psihoterapijske metode koje mogu pomoći vašem mališanu da ponovno uspostavi kontrolu nad mokrenjem, da lakše prevlada nastalu situaciju i razvije pozitivnu sliku
o sebi.  
 
Jedno od rješenja može biti i noćni alarm koji se pričvršćuje na pidžamicu vašeg mališana. 
Ovaj uređaj reagira na prve kapi urina odašiljući jake zvučne signale. Dijete se tako na vrijeme budi i mokrenje dovršava u kupaoni.
 
Vremenom, mališan će sam početi reagirati na punjenje mjehura i broj “suhih noći” će se postepeno povećavati. Potrebno je od tri do šest mjeseci da bi se vidjeli prvi rezultati, a ukoliko se alarm koristi pravilno, uspješnost liječenja je veća od sedamdeset posto.
 
Dodatni savjeti
 
Pričajte s djetetom o problemu, budite optimistični i pružite mu podršku.
 
Potražite pomoć doktora i ne započinjite nikakvu terapiju bez stručnog savjeta. 
 
Korištenje pelena tijekom noći u ovom slučaju nikako se ne preporučuje. Pelene upijaju vlagu i na taj način sprječavaju osjećaj nelagode kod djeteta, uslijed čega se kontrola nad mjehurom uspostavlja kasnije pa problemi s enurezom traju znatno duže.   
 
Često se savjetuje preventivno buđenje tijekom noći, nekoliko sati nakon što je dijete zaspalo, iako je, prema statistici, rijetko uspješno - vrijedi pokušati.
 
Vodite dnevnik mokrenja djeteta - svakodnevno evidentiranje pomoću simbola (sunce ili kiša), djetetu daje osjećaj kontrole nad procesom promjene i stimulira ga da pokuša kontrolirati ovu fiziološku potrebu. 

Life Content

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.