Bebama ne šteti ako ih ostavljate da plaču, pokazuje novo istraživanje

Foto: 123RF

RODITELJI ne trebaju imati grižnju savjesti ako ostave svoje dijete da plače. Novo istraživanje sugerira da kontroverzna COT (engl. cry it out) metoda neće naštetiti djetetu. 

Istraživači sa Sveučilišta u Warwicku su pratili 178 novorođenčadi i njihove majke tijekom 18 mjeseci i promatrali jesu li roditelji intervenirali odmah kad je dijete zaplakalo ili su ga pustili da plače, piše britanski Metro.

Zabilježili su da djeca majki koje su ih puštale da plaču nisu pokazivala nikakve štetne učinke na razvoj u dobi od 18 mjeseci. No puštanje beba da plaču od rođenja, uglavnom u prva tri mjeseca života, povezali su s kraćim periodima plača u dobi od 18 mjeseci zbog čega zaključuju da ta metoda zapravo može biti korisna.

Rezultati studije pokazuju da ponašanje roditelja, odnosno pitanje hoće li reagirati na djetetov plač ili ga pustiti da se samo umiri, ne daje razlike u kratkoročnom ili dugoročnom odnosu majke i djeteta. Privrženost djeteta roditelju znanstvenici su procjenjivali eksperimentalnim postupkom u dobi s navršenih 18 mjeseci djeteta.

"Na razvoj i privrženost djeteta roditeljima ne utječe ako ih puštate da plaču, a ta metoda zapravo može smanjiti količinu i trajanje plača u budućnosti. Većina beba se dobro razvija bez obzira na to što roditelji ne interveniraju odmah i puštaju ih da se same umire", rekao je autor studije Dieter Wolke. 

Ova kontroverzna metoda godinama izaziva rasprave među roditeljima. 1980. godine osmislio ju je dr. Marc Weissbluth, autor knjige Healthy Sleep Habits, Happy Child, koji tvrdi da se njome zapravo uči dojenče kako da se samo umiri i riješi negativnih navika uspavljivanja poput nošenja. Kako pojašnjava, ideja je da roditelji ostave bebu u krevetiću i puste je da plače, osim u slučaju da je gladna, žedna ili joj treba promijeniti pelenu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.