Četiri znaka da ste imali nesretno djetinjstvo, prema obiteljskoj savjetnici

Foto: Shutterstock

Djetinjstvo se često idealizira, ali ne odrastaju svi bezbrižno. Ponekad tek u odrasloj dobi shvatimo koliko je naše djetinjstvo bilo daleko od idealnog.

"Kako ističe Jeanette Brown, autorica knjige A Toolkit for Building a Happier Life in a Messy World, razumijevanje vlastite prošlosti ključan je korak prema iscjeljenju i osobnom rastu. Psihologija prepoznaje određene znakove koji mogu ukazivati na nesretno djetinjstvo. Ti su znakovi suptilni i često skriveni nevinim pogledom djece, no ostavljaju duboke tragove na našim odraslim životima", objašnjava obiteljska i bračna savjetnica Tina Fey.

Istaknula je koji su to znakovi, odnosno osobine, koji ukazuju da je osoba imala nesretno i teško djetinjstvo.

1. Teškoće u stvaranju odnosa

"Ako često osjećate da vam je teško vjerovati drugima i graditi značajne odnose, to može biti posljedica nesretnog djetinjstva. Naše prve godine oblikuju razumijevanje odnosa; dakle, nedostatak povjerenja, topline ili emocionalne sigurnosti u djetinjstvu često se prenosi u odraslu dob", kaže savjetnica.

No, prepoznavanje ovih obrazaca prvi je korak prema promjeni. "Promjena je moguća. Razumijevanje vlastite prošlosti može postati vaš kompas prema ispunjenijoj budućnosti", dodala je Fey.

2. Neobjašnjiv osjećaj krivnje

"Nosite li u sebi osjećaj krivnje ili odgovornosti za situacije izvan vaše kontrole? Ovo može ukazivati na teško djetinjstvo, osobito ako ste odrasli u kaotičnom ili nasilnom okruženju. Djeca iz takvih okruženja često internaliziraju krivnju, iako nisu bila kriva", tvrdi savjetnica. Ističe važnost razumijevanja vlastitih vrijednosti i prošlosti kako bismo odbacili ovu krivnju i prihvatili sebe.

3. Teškoće u izražavanju emocija

Ako nam je teško izraziti ili čak prepoznati vlastite emocije, to može biti povezano s izazovnim djetinjstvom.

Fey napominje: "Djeca čije su emocije zanemarivane ili omalovažavane često odrastaju u odrasle osobe koje se bore s emocionalnom sviješću i izražavanjem. Jedan od korisnih alata za suočavanje je vođenje dnevnika. Pisanje dnevnika moćan je način za istraživanje vlastitih osjećaja i povećanje samosvijesti. To je ključan korak prema iscjeljenju i emocionalnom rastu."

4. Nezdravi mehanizmi suočavanja

"Ako ste skloni i podložni nezdravim navikama ili ponašanjima kako biste se nosili sa stresom, to može biti posljedica djetinjstva ispunjenog traumama", navodi savjetnica. Djeca izložena stalnom stresu često razvijaju nezdrave strategije suočavanja koje mogu prerasti u štetne navike ili ovisnosti u odrasloj dobi.

"Iako promjena može djelovati zastrašujuće, uz razumijevanje, podršku i odlučnost moguće je zamijeniti ove obrasce zdravijim navikama", zaključila je Fey.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.