Cijene šiba otišle u nebo. Mame: Ionako ih ne kupujemo

Foto: Goran Kovacic/PIXSELL

BLIŽI se Sveti Nikola, a s njim stiže i Krampus, koji zločestoj djeci ostavlja šibe kao znak upozorenja da bi trebala biti bolja. Prema legendi germanskih plemena, Krampen je dobrodušni vražićak, a sa šibom dolazi samo u Austriju, Sloveniju i Hrvatsku.

Prošle godine na riječkom Korzu šibe su se mogle kupiti za tri eura, a ove godine njihova cijena skočila je na čak pet eura. U trgovačkim lancima cijene su ipak povoljnije i kreću se od 1.29 do 1.50 eura. Ipak, čini se kako roditeljima cijena šiba ne predstavlja problem. Naime, sve je više onih koji ih uopće ne poklanjaju djeci.

 "Asocijacija na šibu je batina, a to ne prihvaćam", otkrila je jedna majka.

"Šibe nikad, pa ni tad, apsolutno sam protiv i ne vidim smisao osim zastrašivanja. Šibe sam apsolutno svima zabranila", dodala je druga.

"Ne igra mi ulogu cijena šibe jer ih ionako ne kupujemo", slaže se treća.

Psihologinja Marina Balažev u razgovoru za Index o poklanjanju šiba kaže: "Je li prikladno pokloniti šibu ili nije, ovisi o onomu tko ju poklanja i što tim poklonom želi postići. Ako je šiba neki oblik zastrašivanja i prijetnje (makar i u šali), teško mi ju je zamisliti kao prikladan poklon." 

"Poklanjanje šibe dio je tradicije koja se temeljila na nasilju i u kojoj je fizičko kažnjavanje bilo prihvaćen način odgoja. Danas imamo niz istraživanja koja neupitno potvrđuju ogromnu štetu koju takav odgoj nanosi djetetu: narušava sliku o sebi, narušava sposobnost za bliskost i povezivanje, narušava identitet itd., pa u svjetlu toga darivanje šibe, čak i kao šalu, treba ozbiljno preispitati."

"Zamislimo da dobijemo prijetnju (prijetnju otkazom, nasiljem ili bilo koju drugu) - bi li nam takav dar bio zabavan?" zaključila je Balažev. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.