MNOGA istraživanja pokazuju kako sve veći broj djece provodi vrijeme pred ekranima, bez obzira na to je li riječ o igricama na mobitelu, gledanju crtanih filmova na tabletu ili surfanju po internetu. Upravo su zato pedijatri upozorili roditelje da smanje vrijeme provedeno pred ekranom jer su posljedice vrlo štetne za dijete.
Ponekad djetetu roditelji daju mobitel ili tablet kako bi ga smirili ili kada imaju nekih obaveza pa žele biti sigurni da dijete neće raditi probleme. Iako je to ponekad dozvoljeno napraviti, stručnjaci naglašavaju da, ako se pretjera, posljedice mogu biti iznimno štetne za djetetov razvoj.
Kako prenosi National Library of Medicine, pretjerano korištenje ekrana kod djeteta može prvenstveno dovesti do problema u njegovom socijalno-emocionalnom razvoju, a to uključuje sljedeće:
- pretilost
- poremećaje spavanja
- depresiju i anksioznost.
Isto tako može narušiti emocionalno razumijevanje, potaknuti agresivno ponašanje te spriječiti socijalnu i emocionalnu kompetenciju djeteta.
Osim toga, mnogi psiholozi i logopedi ističu da se zbog pretjeranog korištenja ekrana razvio i takozvani ''ekranizam'', odnosno digitalni autizam. Pokazalo se da djeca predškolske dobi u Hrvatskoj prekomjerno gledaju ekrane (televizija, mobitel, tablet).
Dok su preporuke o maksimalnom gledanju u ekrane za djecu od tri do šest godina do dva sata dnevno, za djecu te dobi u Hrvatskoj raspon je između 2.4 i 2.9 sati radnim danom te od 3.1 do 3.6 sati vikendom, objasnila nam je jednom prilikom psihologinja Barbara Miletić.