Prema stručnjacima, zdrava veza temelji se na nekoliko ključnih principa: otvorenoj komunikaciji, povjerenju i poštovanju. Bez tih triju elemenata, čak i najdobronamjerniji partneri mogu postati žrtve udaljavanja i zamjeranja.
Naravno, ne nauče svi rano u životu kako graditi zdrav odnos, osobito ako su razlog tome traume iz djetinjstva ili toksični roditelji. Zato može biti izazovno pronaći prostor za te vrijednosti u odrasloj dobi. Ipak, iako je izazovno, nije nemoguće naučiti kako biti brižan partner ili partnerica. Postoje određeni znakovi podržavajućeg partnera koji doista mari za naše osjećaje i koji mogu olakšati postavljanje temelja zdravog odnosa.
Prema istraživanjima, ovo su dvije osobine dobrih i podržavajućih partnera.
1. Prioritet im je kvalitetno vrijeme s vama
Provesti život s nekim ili biti u dugotrajnoj vezi ne mora uvijek biti strastveno, uzbudljivo i intrigantno iskustvo, kakvo društvene mreže i društvena očekivanja često prikazuju. Umjesto toga, zdrav odnos definira niz kvalitetnih trenutaka, spojeva i razgovora.
Iako je planiranje zajedničkih izlazaka važno, posebno u dugotrajnim vezama i brakovima, sposobnost da opušteno provodimo kvalitetno vrijeme zajedno bez posebnih planova jednako je značajna.
Prema stručnjacima iz Anchor Light Therapy Collective, najzdraviji partneri dijele svoje vrijeme u omjeru 70/30 – 70 posto vremena provode zajedno, a 30 posto provode odvojeno. Podržavajući partneri nemaju ništa protiv zajedničkog "ljenčarenja", sve dok se pritom posvećuju i interesima, hobijima te vlastitom vremenu koje podržava emocionalno zdravlje i individualni identitet oboje partnera.
2. Otvoreni su i iskreni
Podržavajući partneri ne samo da se vode suosjećanjem i empatijom, izražavajući vlastite emocije na uravnotežen način, već i potiču svoje partnere da izraze vlastite emocije i potrebe, čak i kada je to izazovno. Ključno je pitanje koje si trebamo postaviti ako se pitamo je li naš partner pravi za nas: "Želim li da me on/ona podrži tijekom najmračnijih razdoblja u životu?"
Hoće li nas partner u potpunosti podržati, slušati bez osude i osigurati siguran prostor za tugu kada izgubimo voljenu osobu? Hoće li svoje vlastite potrebe staviti po strani kako bi se posvetili nama kada se emocionalno ili fizički borimo? Možemo li im vjerovati da će iskreno podijeliti svoje vlastite borbe i zabrinutosti prije nego što se pojavi zamjeranje i udaljavanje? Sve su to također važna pitanja.
Osobito iz perspektive mladih žena u vezama, kako se objašnjava u jednom istraživanju, nema veze bez povjerenja. Sve se svodi na to da partner koji pruža podršku voli bezuvjetno, čak i kada su vremena teška i izazovna.