Evo koliko novca europske zemlje daju mladim obiteljima

Foto: EPA

PREMA novom istraživanju, novac je najveća prepreka mladim odraslim osobama u Ujedinjenom Kraljevstvu da zasnuju obitelj. Više od polovice ispitanika (59 posto) navelo je financijske brige kao razlog broj jedan zbog kojeg odgađaju ili čak razmišljaju o tome da nikad nemaju djecu.

Istraživanje koje je naručila berlinska tvrtka Apryl pokazalo je da su najveća prepreka roditeljstvu sve veći troškovi života (29 posto). Slijede troškovi brige o djeci (13 posto), to što ispitanici još nisu upoznali pravog partnera (12 posto) i nemogućnost kupnje vlastitog doma (11 posto).

Ove zemlje će vam platiti da imate djecu

Prosječna stopa plodnosti u EU 2020. iznosila je 1.50 živorođene djece po ženi. To je daleko ispod razine od oko 2.1, što je potrebno kako bi se osigurala stabilna populacija bez migracija.

Europske zemlje osmislile su različite strategije kako bi potaknule žene da imaju više djece. Jedna od najčešćih je takozvani "baby bonus", odnosno novčana nagrada za svako dijete.

Ujedinjeno Kraljevstvo daje dječji doplatak u iznosu od 24.97 eura tjedno za prvo dijete i 16.48 eura tjedno za svako sljedeće dijete. Građani također mogu zatražiti Sure Start Maternity Grant, jednokratnu potporu od 571 eura za pomoć s troškovima rađanja. Nude se i porezne olakšice i univerzalni krediti, pogodnost koja omogućuje povrat do 85 posto troškova namijenjenih skrbi o djeci.

Što se drugih europskih zemalja tiče, Finska je poznata kao jedna od najdarežljivijih. Jedna od najmanjih općina u toj zemlji, Lestijärvi, postala je poznata jer je od 2012. do 2022. davala 10 tisuća eura za svako novorođeno dijete. Bio je to očajnički pokušaj da se potakne natalitet, ali je program okončan prošle godine jer su mnoge obitelji uzele novac, a zatim odselile.

Mađarski premijer Viktor Orban smatra da su klinike za neplodnost "od nacionalnog strateškog značaja". Mladi bračni parovi u Mađarskoj mogu od banke tražiti zajam od oko 30 tisuća eura i prestati plaćati kamate na njega ako dobiju dijete u roku od pet godina. Kredit će im biti u potpunosti otpisan ako dobiju najmanje troje djece. Žene koje imaju četvero djece trajno su oslobođene plaćanja poreza na dohodak.

U Grčkoj se bonus od 2000 eura dodjeljuje svakoj majci koja rodi i stalno boravi u zemlji. Roditelji u Italiji mogu zatražiti naknadu za rođenje djeteta koja iznosi do 192 eura po djetetu mjesečno, ovisno o prihodima kućanstva.

U Španjolskoj će nacrt zakona o proračunu za 2023. uključivati, među ostalim mjerama, mjesečnu naknadu od 100 eura za majke s djecom mlađom od tri godine.

Francuska je također poznata po raskošnoj potrošnji na obiteljsku politiku. Oko 4 posto BDP-a odnosi se na naknade za plaćeni roditeljski dopust, obiteljski dodatak i subvencioniranu skrb o djeci. 

Država nudi nekoliko vrsta potpore. Ovisno o prihodima, kućanstva s troje djece mogu primati do 594 eura mjesečno obiteljskog dodatka. Također primaju financijsku pomoć za plaćanje skrbi za djecu. Iznos, temeljen na godišnjoj bruto zaradi roditelja ili samohranih majki, može ići do 647 eura mjesečno. Zanimljivo, Francuska je i europski prvak u plodnosti, s 1.83 poroda po ženi, piše Euronews.

Koliko isplaćuje Hrvatska?

Gradovi, općine i županije isplaćuju različite naknade za novorođenu djecu. Primjerice, Grad Vrlika s uloženih 10.11 eura po glavi stanovnika, odnosno čak 1568.54 eura po djetetu, istaknuo se kao apsolutni prvak na per capita polju izračuna u brizi i ulaganju u novorođenčad. Također, ovisno o mjestu u kojem živite, vrtići su subvencionirani ili čak besplatni (Belišće). 

Jednokratnu novčanu potporu u iznosu od 309.01 eura isplaćuje Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), a pravo na nju imaju zdravstveno osigurane osobe koje ispunjavaju određene uvjete.

Postoji i dječji doplatak za djecu, koji iznosi od 26.49 do 72.09 eura mjesečno, a pravo na njega može se ostvariti ako prosječni dohodak po članu kućanstva u prethodnoj kalendarskoj godini ne prelazi 309.01 euro mjesečno.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.