RODITELJI koji su skloni kritiziranju djece često ne shvaćaju da im tako čine mnogo više štete nego koristi. Naime, skupina neuroznanstvenika sa sveučilišta Pittsburgh, California-Berkeley i Harvard odlučila je istražiti kako kritika roditelja utječe na tinejdžere, točnije na njihov mozak. U studiji u kojoj je sudjelovalo 32 dječaka i 22 djevojčice tinejdžerske dobi znanstvenici su došli do nevjerojatnog otkrića.
Istraživači su se usredotočili na tri određene moždane mreže u mozgu tinejdžera, a to su područja koja su prethodno bila povezana s obradom negativnih emocija, područja uključena u regulaciju emocija i takozvana neuralna područja uključena u razumijevanje perspektive drugih ljudi.
Promatrali su koliko se aktivnosti događalo u tim područjima dok su tinejdžeri slušali kritiziranje roditelja, točnije majke, u usporedbi s onim kada su slušali mame kako pričaju o ''nevažnim'' stvarima poput kupovine namirnica. Također su provjeravali zadržavaju li se ikakve promjene aktivnosti mozga nakon toga.
Kako su pokazali rezultati, kada tinejdžer čuje kritiku roditelja, njegov se mozak na nekoliko trenutaka doslovno isključi. Naime, kada su slušali kritike, mozgovi tinejdžera pokazali su više aktivnosti u područjima koja su uključena u negativne emocije, ali i značajno smanjenu aktivnost u regijama koje su uključene u razmišljanje, emocionalnu kontrolu i zauzimanje tuđeg gledišta.